آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۴۷

 • ۲ خطای تشخیص در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: در یک افت دسته‌جمعی شاخص سهام روز گذشته ۵۹۸۳ واحد کاهش یافت تا همچنان هیجان منفی در بورس تهران باقی بماند. کارشناسان معتقدند دو تفکر اشتباه منجر به تشدید صف‌های فروش شده است. نخست مقایسه نادرست فضای کنونی با رکود بورس پس از رونق پرشتاب سال ۹۲ و دوم، عدم‌آشنایی پول‌های تازه‌وارد با ذات ریسک در بازار سهام. عادت به سودهای بدون ریسک باعث شده سرمایه‌گذاران جدید بورسی افت قیمت‌ها و زیان‌های کوتاه‌مدت را برنتابند و در مسیر نزولی به سرعت در نقش فروشنده ظاهر شوند.
 • عقب‌نشینی ۶ کانالی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد حرکت بازار برخلاف انتظارات اولیه بود و در نهایت با ثبت یک افت سنگین دیگر به کار خود پایان داد. در بازار سهام دیروز معامله‌گران با توجه به شرایط روز چهارشنبه که شکل و شمایلی متعادل داشت انتظار یک روز متعادل و به سمت رشد را داشتند اما این انتظار محقق نشده و عرضه‌های سنگین معامله‌گران باعث شد بازار با موج جدیدی از افت قیمت‌ها همراه شود. بر این اساس دیروز معامله‌گران شاهد افت ۳/ ۳ درصدی شاخص کل معادل ۵هزار و ۴۸۲واحد بودند تا شاخص در انتهای بازار به رقم ۱۷۵هزار و ۳۳واحد برسد. در بازار دیروز همچنین شاخص کل هم‌وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) نیز با کاهش ۶۹۹ واحدی به عدد ۲۸ هزار و ۷۴۰ واحد دست یافت. در بازار دیروز نمادهای فولادمبارکه، ملی مس، گل گهر، پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی پارس و پالایشگاه‌های بندرعباس و اصفهان بیشترین سهم را در افت شاخص داشتند.
 • پوپولیسم بورسی

  بهزاد بهمن‌نژاد
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در یک دوره کوتاه دوماهه (مرداد تا مهر) توانست جهشی کم‌سابقه را تجربه کند. بازدهی بیش از ۸۰ درصدی در این بازه زمانی، انگیزه‌های کافی برای اصلاح قیمت‌ها را نشان می‌داد، بنابراین نماگر سهام از اوج ۱۹۵ هزار واحدی تا روز گذشته بیش از ۱۰ درصد افت کرده است. تغییر فاز ناگهانی قیمت‌ها از صعود دسته‌جمعی به نزول فراگیر منجر به فضایی یاس‌آور همراه با ترس شده است.
 • آغاز هفته منفی فرابورس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : فرابورس ایران که هفته پیش با افت ۸/ ۴ درصدی مواجه شده بود، در آغاز معاملات هفته جاری نیز در شیب تند نزولی قرار گرفت. این شرایط سبب شد تا نیمه‌های روز کاری گذشته شاهد افت نزدیک به ۷۰ واحدی آیفکس باشیم. در ادامه، از شیب ریزش این نماگر کاسته شد و در انتها در سطح ۵/ ۱۹۴۰ واحدی آرام گرفت. کاهش بیش از ۷۲ واحدی (معادل ۶/ ۳ درصد) آیفکس، باعث شد که رشد آن از ابتدای ماه مهر به کمتر از ۴ درصد محدود شود. در مجموع نیز دیروز حدود ۶۲۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳۲۸ میلیارد تومان در جریان معاملات اولین روز هفته جاری فرابورس حاصل شد.
 • کاهش شفافیت با برگزاری مناقصه در خدمات حسابرسی

  گروه بنگاه‌ها: انتخاب حسابرس براساس مناقصه یکی از موانع ارتقای شفافیت در اقتصاد ایران است. در این راستا دیوان محاسبات کشور نیز انتخاب حسابرس از طریق مناقصه را برخلاف مقررات قانون برگزاری مناقصات اعلام کرده است. در این رابطه سید‌محمد علوی، دبیر کل جامعه حسابداران رسمی ایران درخصوص انتخاب حسابرس از طریق مزایده که اخیرا دیوان محاسبات کشور نیز آن را روش مغایر قانون برگزاری مناقصات دانسته گفت: یکی از موانع ارتقای شفافیت در اقتصاد ایران انتخاب حسابرس براساس مناقصه است. چون به این ترتیب حسابرسان ناگزیر می‌شوند حق‌الزحمه‌ حسابرسی را متناسب با خواسته‌های کارفرما کاهش دهند و این کار در عمل باعث تنزل کیفیت کار حسابرسی می‌شود.
 • تفاهم‌نامه همکاری بازار سرمایه ایران و مونته‌نگرو

  سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشورمان به دعوت رسمی همتای مونته‌نگرویی خود روز پنج‌شنبه ۱۹ مهر ماه به این کشور سفر کرد. طی این سفر دو روزه شاپور محمدی با مقامات ارشد سیاسی و اقتصادی از جمله معاون وزیر کشور، معاون وزیر اقتصاد، رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه و مدیرعامل بورس مونته‌نگرو دیدار و گفت‌وگو کرد و همچنین تفاهم‌نامه بین دو کشور که در سال ۲۰۱۰ به امضا رسیده بود وارد فاز عملیاتی شد. مقام ارشد نهاد ناظر بازار سرمایه مونته‌نگرو، آزوران دیکانوویچ ضمن خیر‌مقدم به رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشورمان و هیات همراه، خواستار گسترش سطح همکاری بین طرفین شد. میزبان با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری در سال ۲۰۱۰، فرصت را برای اجرایی کردن این سند مناسب و مغتنم دانست.
 • کاهش اعضای هیات مدیره آذرآب

  گروه بنگاه‌ها: اعضای جدید هیات مدیره شرکت صنایع آذرآب انتخاب شدند. براساس تصمیمات مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده که با حضور ۵۴ درصد سهامداران تشکیل شد، سه شرکت از شرکت‌های وابسته به بانک کشاورزی و دو شرکت وابسته به یک فرد، به‌عنوان اعضای جدید هیات مدیره شرکت آذرآب انتخاب شدند. در مجمع فوق‌العاده به‌طور عادی شرکت نیز که قبل از مجمع انتخاب اعضا برگزار شده بود تغییراتی در اساسنامه به تصویب رسید. در این راستا کاهش تعداد اعضای هیات مدیره از ۷ نفر به ۵ نفر، تغییر تاریخ انقضای مدت ماموریت اعضای هیات مدیره تا انتصاب اعضای هیات‌مدیره جدید و کاهش پاداش انحصاری هیات مدیره از ۵ درصد به ۳ درصد از جمله این مصوبات بود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر