آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۴۲

 • چهارمین ریزش تاریخ بورس

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران روز گذشته برای چهارمین روز متوالی به حرکت خود در مسیر نزولی ادامه داد و این‌بار با افت ۷۶۶۶ واحدی (معادل حدود ۲/ ۴ درصد) تا میانه کانال ۱۷۶ هزار واحدی عقب‌نشینی کرد. این بیشترین درصد ریزش شاخص سهام از ۲۶ اسفند ۹۳ (۵/ ۵ درصد) بود. در این میان هیجانات ناشی از تصویب یا عدم تصویب پیوستن ایران به یکی از کنوانسیون‌های مرتبط با نهاد ویژه اقدام مالی در مجلس و در ادامه نگرانی ناشی از ریزش قیمت دلار با تصور نادرست معامله‌گران از سیگنال منفی افت نرخ این ارز به شرکت‌های سهامی، سبب شد تا بار دیگر شاهد بروز رفتار گروهی میان سهامداران باشیم. رفتاری که به ثبت چهارمین افت سنگین شاخص سهام در تاریخ ۵۰ ساله این بازار منتهی شد.
 • دو فرضیه غلط در بورس تهران

  دنیای اقتصاد : دیروز شاخص سهام با افت ۷۶۶۶ واحدی (۱۶/ ۴ درصد) چهارمین رکورد کاهشی را ثبت کرد. برخی فروش سهامداران حقوقی با انگیزه‌های غیراقتصادی را دلیل این ریزش عنوان می‌کنند. البته بررسی آماری معاملات این روزها چنین فرضیه‌ای را تایید نمی‌کند. تحلیلگران معتقدند این تئوری توطئه‌ای در بازار سهام از اساس ایراد دارد؛ زیرا تعدد بازیگران بورس اجازه نمی‌دهد گروه خاصی از سهامداران بتوانند کلیت بازار را تحت تاثیر قرار دهند. علاوه بر این منفعت اقتصادی حقوقی‌ها مانع از دمیدن بر موج ریزشی می‌شود.
 • عقب‌نشینی ۸ کانالی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته افت سنگین شاخص کل را تجربه کرد. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که همچنان ابهام در ماهیت عرضه‌های روز شنبه وضعیت مبهمی را پیش‌روی معامله‌گران قرار داده بود. در این شرایط معامله‌گران با تشکیل صف‌های فروش سنگین فعالیت خود را شروع کردند این وضع، اما با تصویب لایحه ضد پولشویی و تامین مالی تروریسم در مجلس شورای اسلامی اندکی تغییر کرد، اما تصویب این لایحه نیز در ادامه چندان مورد توجه قرار نگرفت و شاخص کل با افت شدید ۲/ ۴ درصدی مواجه شد. از دیدگاه کارشناسان رشد قیمت سهام و رسیدن شاخص به مرز ۲۰۰هزار واحد، کاهش ارزش دلار وافزایش نرخ خوراک پتروشیمی موجب ایجاد هیجان در بازار شده است. درست مثل زمانی که هیجان سهامداران سقف شکنی پی در پی نماگر کل بازار را به دنبال داشت. از این رو به نظر می‌رسد بازار با توجه به سنگینی صف‌های فروش امروز نیز درگیر روند اصلاحی باقی بماند. در همین حال دیروز نگرانی دیگری نیز در بازار بروز کرد و آن توقف نمادها برای افت بیش از ۲۰درصدی قیمت است که باعث خواهد شد ده‌ها نماد روز جاری و روز سه‌شنبه متوقف شوند. این توقف‌ها زیان سنگین و ناگهانی را برای معامله‌گران به همراه خواهد آورد و نقدشوندگی بازار را تحت الشعاع قرار خواهد. در این شرایط دیروز شاخص کل بورس با افت ۷هزار و ۶۶۶ واحدی معادل حدود ۲/ ۴ درصد به رقم ۱۷۶هزار و ۴۱۹ واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز با کاهش ۹۰۳ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۸۰۵ واحد را به نمایش گذاشت.
 • روز سراسر منفی فرابورس ایران

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : روز گذشته در پی حاکم شدن جو هیجانی و عرضه‌های سنگین از سمت سهامداران حقیقی شاخص کل فرابورس ایران افت بیش از ۲/ ۴ درصدی (معادل ۸۹ واحد) را تجربه کرد. به این ترتیب رشد این نماگر از ابتدای ماه مهر، به ۷/ ۷ درصد تقلیل پیدا کرد. تشدید فروش سهام بزرگ بازار در دقایق ابتدایی معاملات، منجر به ریزش بیش از ۸۰ واحد نماگر فرابورس شد. پس از آن، آیفکس مسیری تقریبا کم‌نوسان و یکدست را طی کرد و در انتهای معاملات در سطح ۲۰۲۰ واحدی متوقف شد. نزدیک به یک میلیارد سهام به ارزش بیش از ۴۵۷ میلیارد تومان در بازارهای مختلف فرابورس ایران مورد معامله قرار گرفت.بخش قابل توجهی از این نقدینگی در بازار اول و دوم گردش یافت. طی معاملات دیروز غالب نمادها (به جز سه نماد) با افت قیمت به کار خود پایان دادند تا فرابورس ایران شاهد یک روز سراسر منفی باشد.
 • انتشار سومین اوراق اجاره مبتنی بر سهام

  گروه بنگاه‌ها: سومین فقره اوراق اجاره مبتنی بر سهام با مشاوره تامین سرمایه لوتوس پارسیان در فرابورس ایران عرضه شد. معاون تامین مالی شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان گفت: بر اساس مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، ۵ هزار میلیارد ریال اوراق اجاره شرکت توسعه اعتماد مبین با نماد «مبین» از تاریخ ۱۰ تا ۱۴ مهرماه ۹۷ در فرابورس ایران عرضه شد. ابوالفضل شهرآبادی افزود: این اوراق که به منظور تامین سرمایه در گردش برای بازپرداخت بدهی شرکت توسعه اعتماد مبین منتشر شده، ۴ ساله است و دوره‌های پرداخت سود آن از تاریخ انتشار هر ۶ ماه یک بار با نرخ ۱۶ درصد تعیین شده است. وی گفت: این انتشار درواقع بخش اول از انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریالی اوراقی است که قرار است در دو بخش منتشر شود؛ بخش دوم آن نیز به‌زودی در فرابورس منتشر خواهد شد.

بیشتر

بیشتر