آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۰۸

 • واکنش بورس به شایعه تحریمی

  دنیای اقتصاد: معاملات بورس تهران در نخستین روز کاری شهریورماه در دو نیمه متفاوت دنبال شد. شاخص کل سهام در ابتدای دادوستدهای دیروز ضمن رشد بیش از یک‌هزار واحدی، برای اولین‌بار وارد کانال ۱۳۸ هزار واحدی شد و سپس تحت فشار فروش در سهام بنگاه‌های بزرگ و صادرات‌محور، از این محدوده عقب نشست. به نظر می‌رسد انتشار غیرمنتظره و ضعیف اولین گزارش عملکرد مرداد یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه پتروشیمی باعث چرخش روند معاملات و تشدید هیجانی عرضه‌ها در ساعت پایانی دادوستدهای دیروز شده است؛ به‌طوری‌که بسیاری از سهام مرتبط را با صف فروش روبه‌رو کرد. پخش شایعه اثر تحریم‌ها بر صادرات این شرکت، مهم‌ترین‌ عامل اثرگذار بر فضای عمومی بازار و به‌طور مشخص خریدوفروش گروه‌های پتروشیمی و فلزات و معدنی‌ها در معاملات دیروز ارزیابی می‌‌شود. علاوه بر این، سرنوشت قیمت‌های عرضه محصولات پایه در بورس کالا، عملکرد مرداد بنگاه‌ها به دلیل تغییر بنیادی در بازار ارز، تسویه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها و روند قیمت در بازارهای موازی از جمله نرخ سود سپرده از عوامل مهم تعیین‌کننده در تعیین مسیر آتی بورس تهران به شمار می‌روند.
 • رشد دسته‌جمعی صندوق‌های بورسی

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : بورس تهران در حالی توانست با ثبت بازدهی تقریبی ۲۶ درصدی در مردادماه یکی از درخشان‌ترین عملکرد‌های ماهانه خود را به نمایش بگذارد که در این ماه صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سهام نیز روندی مثبت را تجربه کردند به‌طوری‌که در این بازه زمانی تنها یک صندوق با زیان مواجه شد و مابقی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام عملکردی مثبت و بعضا بازدهی بیشتر از شاخص کل بورس را به نمایش گذاشتند.
 • افت شاخص سهام در ابتدای هفته

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته تحت‌تاثیر برخی خبرها و ارزیابی‌ها با کاهش شاخص مواجه شد. در حالی که بازار سهام هفته گذشته، با رشد نزدیک ۵ درصدی شاخص کارنامه‌ای مثبت برجا گذاشته بود اما روند ضعیف معاملات که از روز سه‌شنبه هفته گذشته شروع شده بود، دیروز کار دست بازار داد و در پایان معاملات شاخص کل با افت ۵۶۷ واحدی معادل ۴۱/ ۰ درصد مواجه شد.یکی از عوامل اثرگذار در معاملات دیروز گزارش نامناسب پتروشیمی خارک بود که با افت شدید فروش به‌خصوص فروش گاز مایع مواجه شد.
 • افت آیفکس زیر فشار عرضه

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس در پایان معاملات روز گذشته در تداوم مسیر نزولی سه‌شنبه پیش کاهش ۸ واحدی(معادل ۵/ ۰ درصدی) تجربه کرد و در رقم یک هزار و ۵۴۵ واحد قرار گرفت. در این روز نماد شرکت‌های پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب، شرکت آهن و فولاد ارفع و پتروشیمی مارون با کاهش قیمت و فشار فروش بیشترین سهم را بر قرمز‌پوشی آیفکس داشتند. تداوم ابهام درخصوص قیمت‌گذاری فلزات در بورس کالا، چالش تعیین نرخ خوراک و خبرهای منفی پیرامون این گروه باعث شد تا فشار فروش و حجم عرضه‌ها در میان نمادهای زیرمجموعه پتروشیمی‌ها و گروه فلزات اساسی افزایش یابد.
 • آمار انتشار اوراق بدهی شرکتی در ۵ماه ۹۷

  ايسنا: در پنج ماه ابتدایی سال جاری بیش از ۷۹هزار و ۸۴۸ میلیارد ریال انواع ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه منتشر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشدی نزدیک به ۶‌برابر برخوردار بوده است.مهسا رادفر، رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بیان مطلب فوق گفت: در پنج ماه ابتدایی سال جاری مبلغ ۲۶ هزار و ۶۷۰ میلیارد ریال انواع اوراق بهادار بدهی شرکتی برای تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی منتشر شده که نسبت به اوراق بهادار بدهی منتشره در مدت مشابه سال گذشته (مبلغ ۶۳۵۰ میلیارد ریال) معادل ۳۲۰ درصد رشد داشته است.
 • پرداخت ۱۳ هزار میلیارد ریال سود در شهریور ماه

  سمات: سرپرست امور تسویه وجوه معاملات اوراق بهادار و بورس کالا شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از پرداخت بیش از ۱۳‌هزار میلیارد ریال سود انواع اوراق در شهریور ماه جاری خبر داد.هادی علی‌پور با بیان مطلب فوق افزود: ۱۳ هزار و ۴۲میلیارد ریال سود انواع اوراق ماه جاری به سرمایه گذاران پرداخت می‌شود.

بیشتر

بیشتر