شماره روزنامه ۴۵۴۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۰۶

 • روی خوش بورس به حذف رانت کالایی

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : انتشار اخباری پیرامون قیمت‌گذاری محصولات فلزی در بورس کالا سبب شد تا بورس تهران طی معاملات روز گذشته بار دیگر رکوردشکنی کرده و با ثبت سه کانال‌شکنی دیگر در قله جدید ۱۳۷ هزار واحدی قرار گیرد. شرایطی که افزایش محسوس حجم و ارزش معاملات را به دنبال داشت. طی معاملات روز یکشنبه نیز شنیده‌هایی درخصوص احتمال حذف رانت کالایی سبب جهش بیش از ۲ درصدی نماگر بورس شده بود. دیروز سهام شرکت‌های فلزی – معدنی پیشران اصلی رشد شاخص بودند و در میان نمادهای این دو گروه، فلزکاران عرضه‌کننده در بورس کالا مورد توجه ویژه معامله‌گران قرار گرفتند و بیشترین نقش را در جهش ۲۷۱۸ واحدی شاخص ایفا کردند. وضعیتی که به ثبت هفتمین کانال‌شکنی شاخص سهام در هفته جاری منتهی شد.
 • نوبت تفکیک پول‌های داغ بورسی

  مهدیه انوشه
  دنیای اقتصاد: بررسی دستورالعمل معاملات اعتباری سهام در کشور نشان می‌دهد که استانداردهای جهانی در آن رعایت و میزان اعتبار اعطایی و نرخ سود بومی شده است. اما حلقه مفقوده این قانون انتشار ارزش کل اعتبارات و معاملات آنها برای سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بازار است.
 • تکرار اشتباه در تجدید ارزیابی دارایی‌‌‌‌‌‌ها

  نظام‌الدین ملک‌آرایی حسابدار رسمی
  اگر چه لوایحی که به وسیله دولت برای تصویب به مجلس تقدیم می‌شود در کمیسیون‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما پذیرش برخی از لوایح مصوب، در عمل با مشکل مواجه است یا اجرای آنها با نتایج مورد انتظار مطابقت ندارد. برای رفع این نقیصه اولا، باید انجام مطالعات برای فراهم کردن اطلاعات لازم برای تدوین هر طرح به گروه‌ها و هیات‌هایی مرکب از صاحبنظران مختلف محول شود ثانیا، از متضاد یا متعارض نبودن موارد مقرر در طرح با احکام آمره در قوانین تجاری و عمومی و هماهنگی آن با ضوابط و استانداردهای جهانی اطمینان معقول به‌دست‌ آید.
 • تداوم رشد بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران دیروز نیز شاهد رشد بازار با اتکا به افزایش قیمت سهام گروه فلزی و معدنی بود. به‌طوری‌که شاخص کل بورس با جهش ۲۷۱۸واحدی (معادل ۰۲/ ۲درصدی) به سطح جدید ۱۳۷هزار واحدی وارد شد.
 • تشریح وظایف موسسات رتبه‌بندی

  سنا: رئیس سازمان بورس از موافقت اصولی تاسیس پنج موسسه رتبه‌بندی‌ و احتمال ادغام برخی از آنها خبر داد و تاکید کرد: با آغاز به کار موسسات رتبه‌بندی‌ ریسک شرکت‌ها و بازدهی آنها به‌طور کامل مشخص می‌شود. شاپور‌محمدی آغاز به کار موسسات رتبه‌بندی اعتباری را باعث افزایش شفافیت در بازار سرمایه دانست و گفت: این موسسات ارزیابی بی‌ طرفانه‌ای از وضعیت ناشران ارائه می‌دهند.
 • رکورد‌شکنی «آیفکس» با اهرم فلزی

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات دیروز را با رشد ۲/ ۱ درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت. نماگر این بازار در پایان دادوستدهای دیروز با افزایش ۱۸ واحدی در قله جدید یک‌هزار و ۵۵۶ واحدی قرار گرفت تا سریال رکوردشکنی‌های این متغیر ادامه پیدا کند. بخش عمده رشد قیمت‌ها در روز گذشته ناشی از اشتیاق سرمایه‌گذاران برای خرید سهام گروه فلزات بود. ارسال سیگنال‌های مثبت در جهت اصلاح قیمت‌گذاری فلزات در بورس کالا از مهم‌ترین محرک‌های رشد تقاضا در گروه‌های وابسته ارزیابی می‌شود. موضوعی که زمینه‌ساز رشد ۱۳ درصدی ارزش معاملات خرد سهام بازارهای اول و دوم هم شد.
 • پالس مثبت معاملات سهام پتروشیمی امیرکبیر در هفته گذشته

  گروه بنگاه‌ها: پتروشیمی امیرکبیر هفته گذشته با معامله ۵۳۰۰ سهم ضمن ارسال پالس مثبت برای معاملات هفته‌های آتی، رشد خوبی را تجربه کرد. به گزارش روابط عمومی پتروشیمی امیر‌کبیر، در حالی که هفته گذشته بهای معاملات سهام امیرکبیر در سطح ۱۱۸۰ تومان به ازای هر سهم با رشد ۷/ ۳۵ درصدی رقم خورد، به دلیل حجم معاملات در نهایت قیمت پایانی این شرکت با ۵ریال افزایش به رقم ۸۷۰تومان به ازای هر سهم رسید. این افزایش در سطح فروش خُرد پالس مثبت درخصوص شرایط این شرکت در هفته پیش رو و هفته‌های آتی برای بازار است. در هفته گذشته همچنان فروش داخلی شرکت‌های پتروشیمی در بورس کالا بر مبنای ارز ۴۲۰۰‌تومانی قیمت‌گذاری شد.

بیشتر

بیشتر