آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۹۷

 • مقصد بعدی بورس تهران

  دنیای اقتصاد: شاخص سهام هفته گذشته نیز با رشد ۶ درصدی همراه شد و بازدهی خود را از ابتدای سال به بیش از ۳۶ درصد رساند. در یک برآورد کلی می‌توان اوضاع فعلی را با سال ۹۱ شبیه‌سازی کرد؛ جایی که جهش سه برابری نرخ دلار با اجرای گسترده تحریم‌ها علیه کشورمان همزمان شد. با حذف اثر خوش‌بینی‌های سیاسی بعد از انتخابات ۹۲، اگر اکنون سناریوی آن دوره تکرار شود نماگر بورس می‌تواند با فرض نرخ دلار ۸ هزار تومانی تا محدوده ۱۴۵ هزار تا ۱۵۰ هزار واحد صعود کند.
 • بازی نامتقارن بورس‌بازان

  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات هفته گذشته را با کسب بازده متوسط ۱/ ۶‌درصدی به پایان برد. رشد شتابنده قیمت سهام که به دنبال خبر انتقال ارزهای صادرکنندگان غیرنفتی به بازار دوم آغاز شد تا نیمه نخست هفته قبل ادامه یافت و بازدهی خیره‌کننده بالای ۲۰ تا ۵۰ درصدی را برای سهامداران به ارمغان آورد. اشتیاق سرمایه‌گذاران خرد برای خرید سهام در این دوره پررونق، منجر به ثبت رکوردهای تازه برای شاخص کل سهام، ارزش معاملات و میزان تغییر مالکیت شد؛ به‌طوری که معامله‌گران حقیقی بازار به‌رغم فشار فروش در دو روز انتهایی هفته گذشته، حدود ۳۹۰ میلیارد تومان سهم را در مقیاس هفتگی به پرتفوی خود افزودند. به‌طور کلی، دادوستدهای این هفته در دو نیمه نامتقارن رقم خورد که نیمه نخست توام با مشارکت بیشتر فعالان حقیقی در خرید بود و در نیمه دوم برعکس، فعالان حقوقی به حمایت از سهام خود پرداختند و در نتیجه جریان جابه‌جایی‌های سهام تغییر یافت.
 • هفته پرنوسان بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته شرایط پرنوسانی را تجربه کرد.
 • هفته پرحاشیه مجامع

  علیرضا توکلی
  دنیای بورس : در هفته گذشته ۹ مجمع سالانه شرکت‌های بورسی با سال مالی منتهی به اسفند برنامه‌ریزی شده بود. با این حال برگزاری ۲ مجمع به‌خاطر آماده نبودن صورت‌های مالی به زمان دیگری موکول شد (گروه صنعتی سدید و شیشه قزوین). مجمع لبنیات کالبر هم برای برخی از تصمیمات به تنفس خورد تا روز یکشنبه هفته جاری برگزار شود.
 • افق کوروش به زودی وارد بورس می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش از ورود این شرکت به تابلوی اصلی بازار بورس تا دوماه آینده خبر داد.امیر خسرو فخریان، با اشاره به اینکه فروشگاه افق کوروش به سهامی عام تبدیل شده است، افزود: این فروشگاه به‌عنوان اولین فروشگاه زنجیره‌ای در تابلوی اصلی بورس با سرمایه ۵۰ میلیارد‌تومان عرضه خواهد شد.
 • عرضه ارز توسط پتروشیمی خلیج‌فارس

  گروه بنگاه‌ها: هلدینگ خلیج فارس از عرضه گسترده ارز در بازارطی روز پنج‌شنبه ۱۸ مرداد ماه خبر داد. این شرکت در آخرین روز هفته قبل ۲۱۸ میلیون درهم، ۲۳میلیون یورو و ۳میلیون دلار به بازار آورد.این شرکت هر درهم را به نرخ ۲۱ هزار و ۵۲۵ ریال، هر یورو را به نرخ ۹۱ هزار و ۷۰۰ ریال و هر دلار را به نرخ ۷۹ هزار ریال وارد بازار کرد. مدیر عامل هلدینگ خلیج‌فارس از ادامه عرضه انواع ارز در روزهای آینده خبر داده است.
 • «ومعادن» هلدینگ انرژی خود را توسعه می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات دو نیروگاه مهم را خریداری کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» ظرفیت تولید هر یک از این دو نیروگاه در سمنان و شاهرود ۳۲۴‌مگاوات انرژی برق (مجموعا ۶۴۸ مگاوات) است. مدیرعامل این هلدینگ بزرگ صنعتی و معدنی، افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی نیروگاهی را از استراتژی‌های «ومعادن» دانست. عزیزالله عصاری افزود: «تلاش می‌کنیم ضمن ایجاد تنوع در سبد پرتفوی محصولات مجموعه که منجر به کاهش ریسک و افزایش بهره‌وری سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود، در راستای تکمیل زنجیره فولاد و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله توسعه هلدینگ انرژی حرکت کنیم.» به نظر می‌رسد خرید این دو نیروگاهNAV «ومعادن» را با افزایش همراه خواهد کرد.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر