آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۸۲

 • دو جبهه متفاوت ریسک‌های بورسی

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات نخستین روز از مرداد را با افت ۱۷۲ واحدی (معادل ۲/ ۰ درصدی) شاخص کل این بازار و قرار گرفتن در سطح ۱۰۸ هزار و ۶۵۹ واحدی آغاز کرد. در شرایط کنونی بازار سهام با دو ریسک دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. از یکسو ریسک‌های سیستماتیک ناشی از تشدید تنش‌های سیاسی و همچنین تصمیمات غیرمنطقی سیاست‌گذار برای کنترل نوسانات، نرخ دلار را به سطح ۹ هزار تومانی رسانده است و سبب تردید و احتیاط فعالان بورسی شده است. از سوی دیگر، سیگنال‌های مثبتی از سوی شرکت‌ها به جهت گزارش‌های سه‌ماهه مناسب، افزایش جذابیت سهام پس از تقسیم سود در مجامع و همچنین شرایط مناسب تقاضا برای محصولات شرکت‌های سهامی در بورس کالا به بازار مخابره می‌شود که در صورت تعدیل ریسک‌های غیراقتصادی می‌تواند زمینه رونق بازار سهام را فراهم آورد.
 • سه‌گانه عبور از بی‌ثباتی

  دنیای اقتصاد : این روزها اقتصاد کشور وضعیت بی‌ثباتی را تجربه می‌کند. وزیر راه و شهرسازی بخشی از دلایل این وضعیت را به بحث جنگ نرم اقتصادی و تشدید تنش‌های سیاسی نسبت می‌دهد؛ اما دلیل عمده آن را ساختار نامساعد داخل کشور می‌داند. عباس آخوندی عدم تخطی از قانون، پایداری به اصول «اقتصاد بازار» و پایداری به اصول حقوق مالکیت را سه‌گانه عبور از وضعیت بی‌ثباتی عنوان می‌کند. وی همچنین تاکید می‌کند باید اکنون برای اصلاح گام برداشت و از ظرفیت‌های بازار سرمایه کمال استفاده را کرد.
 • آغاز ضعیف معاملات فرابورس در مرداد

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات روز گذشته را در غیاب تعداد پرشماری از نمادها با افت ۳ واحدی شاخص کل پشت سر گذاشت. فشار عمومی عرضه سهام طی معاملات دیروز توام با تشدید تنش‌های سیاسی بالا گرفت و در نتیجه قیمت‌ها عمدتا در محدوده منفی قرار گرفتند. پیامد این اتفاق، افت شاخص ۱۶ گروه فرابورسی در دادوستدهای روز گذشته بود. در بازار بدهی نیز شاهد تداوم کاهش قیمت اوراق خزانه بودیم. به دنبال این شرایط، میانگین نرخ سود موثر اسناد خزانه به رقم ۱/ ۲۸ درصد رسید.
 • افت شاخص سهام در روز بازگشت نمادها

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته با افت ۱۷۲ واحدی شاخص کل مواجه شد. این امر در شرایطی رخ داد که تشدید تنش‌های سیاسی بار دیگر بهای ارز و سکه را با رشد قابل توجهی همراه کرد.
 • نشست شرکت‌های بزرگ کشتیرانی، معدنی و پتروشیمی

  گروه بنگاه‌ها: مدیران عامل شرکت‌های هلدینگ معدنی - فولادی سرمایه‌گذاری معادن و فلزات و مدیران صنعت کشتیرانی و پتروشیمی در جلسه‌ای پیامدهای تحریم‌های جدید آمریکا بر اقتصاد و صنعت ایران را بررسی کردند.
 • ثبت شماره شبای بانکی در سامانه سهام عدالت تا ۱۵ مرداد

  مشمولان سهام عدالت که تا‌کنون اقدام به ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه سهام عدالت جهت دریافت سود این سهام نکرده‌اند تا ۱۵ مردادماه امسال فرصت دارند که اقدام به این کار کنند. به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی، دریافت شماره شبای بانکی مشمولان جهت واریز سود سال مالی ۱۳۹۵ شرکت‌های سرمایه پذیر به حساب مشمولان در حالی از ۳۰ فروردین ماه سال ۹۶ تا کنون از طریق سامانه سهام عدالت در حال اجرا بوده است که از یکم تیرماه سال‌جاری، سامانه سهام عدالت در بخش مربوط به دریافت شماره شبای مشمولان برای به‌روزرسانی و همچنین بررسی درخصوص نحوه ادامه دریافت شماره شبا از مشمولان سهام عدالت از دسترس خارج و امکان ثبت شماره شبای بانکی جدید در این سامانه فراهم نبود.

بیشتر

بیشتر