آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۴۰

 • جدل معاملاتی در بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : نماگر بورس تهران معاملات روز گذشته را با افت ۹۶ واحدی (معادل ۱/ ۰ درصد) به پایان رساند. در شرایط کنونی معاملات سهام تحت تاثیر تقابل برخی عوامل روند کم‌نوسانی را تجربه می‌کند. در شرایط کنونی تشدید عرضه‌ها مانعی در برابر رشد قیمتی سهام است اما وضعیت عمومی بسیاری از شرکت‌ها به لحاظ بنیادی مناسب ارزیابی می‌شود. همین موضوع نیز از ریزش شاخص سهام کاسته است. بر این اساس و با وجود مناسب بودن شرایط بنیادی بازار اما کسب اطمینان از روند آتی، نیاز‌مند گذشت زمان است و در مقطع کنونی درجا زدن بازار منطقی قلمداد می‌شود. در مجموع فروشندگان و خریداران سهام دیروز رقابت پایاپایی را تجربه کردند. امری که دلیل آن را باید در تقابل وضعیت بنیادی و شرایط نااطمینانی در بورس جست‌وجو کرد.
 • پیام واسطه‌ها به بازار سهام

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: بازار سهام دومین ماه از سال جاری را با افت ۳/ ۰ درصدی شاخص کل پشت سرگذاشت. بهبود معاملات این ماه نسبت به فروردین را می‌توان در کاهش زیان بازار و رشد ارزش معاملات به وضوح مشاهده کرد. بررسی عملکرد کارگزاران بورس نیز نشان از هماهنگی این نهادهای مالی با شرایط کل بازار دارد. به‌طوری‌که به دنبال شرایط به نسبت مساعد بازار در ماه گذشته، رونق معاملات در فعالیت کارگزاران شکل گرفت. البته در این میان باید توجه داشت اردیبهشت ۷ روز کاری بیشتر از فروردین داشته است.
 • عقب‌نشینی آرام شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران دیروز برای دومین روز پیاپی درگیر افت شاخص کل بود. در این شرایط شاخص کل با ۹۶واحد افت در سطح ۹۵هزار و ۵۳۰ واحد ایستاد. شاخص کل هم ‌وزن نیز هم‌جهت با شاخص کل با کاهش ۶۱ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۲۹۹ واحد را به نمایش گذاشت. نماد معاملاتی شرکت‌های سایپا، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و پتروشیمی مبین بیشترین سهم را در کاهش نماگر اصلی بازار سهام داشتند.
 • پیشنهاد جذاب بورسی به سرمایه‌گذاران

  بورس تهران در معاملات دیروز هم مسیر نزولی را تجربه کرد. گرچه سهام در شرایط کنونی مسیر نزولی را تجربه می‌کند اما امید بسیاری به آینده این بازار وجود دارد. بر این اساس کسب بازدهی دلخواه را می‌توان در آینده انتظار داشت. در سال گذشته مخاطبان «دنیای بورس» بازدهی ۱۲۰ درصدی را تنها از معاملات سهام به دست آوردند و اکنون نیز وضعیت عمومی قیمت سهام به گونه‌ای است که می‌توان به کسب بازدهی مناسب امیدوار بود. متاسفانه در اقتصاد و فضای عمومی کشور به دلیل عدم فرهنگ‌سازی مناسب درخصوص بورس، اطلاعات کافی در دسترس نیست. این موضوع باعث می‌شود همیشه سرمایه‌گذاران ناآشنا با فضای بورس با یک فاز تاخیر و پس از خبری شدن درخشش بورس به این بازار وارد شوند و همین موضوع معمولا با هیجاناتی همراه است که ریسک زیان را برای سرمایه‌گذاران به دنبال دارد. در شرایط کنونی به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌شود در دسته دوم که معمولا با یک فاز تاخیر به بورس وارد می‌شوند، قرار نگرفته و در‌صدد کسب اطلاعات مناسب برای سرمایه‌گذاری در بورس باشند.
 • فراخوان دومین جشنواره بورس و رسانه

  سنا: سازمان بورس و اوراق بهادار، تابستان امسال دومین جشنواره رسانه‌های فعال کشور در حوزه بازار سرمایه را با عنوان «جشنواره بورس و رسانه» برگزار می‌کند.
 • ثبات بدهی در روز منفی فرابورس

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات روز گذشته را با افت ۴/ ۰ درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت. نماگر فرابورس تحت فشار افت قیمت سهام گروه‌های پتروشیمی، فلزی و بانکی کاهش ۵/ ۴ واحدی را ثبت کرد و در سطح یک هزار و ۱۰۳ واحد قرار گرفت. به نظر می‌رسد موج شناسایی سود در برخی سهام پیشتاز بازار، عامل فشار بر قیمت‌هاست، امری که با توجه به حمایت عوامل بنیادی از سهام چندان پایدار به نظر نمی‌رسد. اوراق وام مسکن در معاملات دیروز رشد دسته‌جمعی قیمت را ثبت کرد. همزمان، معامله‌گران بازار بدهی نیز ثبات قیمت و بازده کل اوراق خزانه را رقم زدند.
 • لایحه پیشنهادی قانون ورشکستگی زیر تیغ نقد

  عباس وفادار/ حسابدار رسمی احسان شمس/ دکترای حقوق خصوصی
  نظام‌های حقوقی، بسته به خاستگاه هنجارهای اجتماعی خود، مبانی مختلفی را برای نهادهای حقوقی ایجاد‌شده تعیین کرده‌اند. همین تفاوت در مبانی و هنجارها، سبب ارائه راه‌حل‌های مختلف برای مساله‌ای واحد در این نهادها شده است. برای مثال، آثار قراردادی مانند بیع و یا نهادی مانند نکاح در نظام حقوقی ایران یا فرانسه یا بریتانیا متفاوت بوده و در مسائل مستحدثه، راهکارهای متفاوتی را ارائه می‌کنند. اما ذات تجارت در تمام نظام‌های حقوقی - سیاسی دنیا یکسان است و از همین جهت هم، معمولا قواعد ناظر بر تجارت وصفی جهانشمول دارند. همین نگرش در قواعد ورشکستگی، به‌عنوان نهادی حمایتی از طبقه تجار، به وضوح دیده می‌شود؛ به‌طوری که می‌توان گفت نهاد ورشکستگی، از قواعد یکسان در نظام‌های حقوقی کشورها پیروی می‌کند و در میان همه آنان دارای ذات، ماهیت، سبب و اثری همانند هم است.
 • تقسیم سود ۵۹تومانی در مجمع آپ

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عادی سالانه شرکت آسان‌پرداخت پرشین (آپ) روز یکشنبه گذشته در مرکز بین‌المللی همایش‌های رازی برگزار و گزارش هیات‌‌مدیره این شرکت به سهامداران ارائه شد. حامد منصوری، مدیرعامل شرکت آسان‌پرداخت پرشین، در مجمع عادی سالانه «آپ» به بررسی و تشریح عملکرد آن در سال مالی ۹۶ و مهم‌ترین برنامه‌های آسان‌پرداخت پرشین برای سال جاری پرداخت. همچنین در مجمع عادی سالانه شرکت آسان‌پرداخت پرشین (آپ) حسابرس و بازرس قانونی و حسابرس مستقل، گزارش خود را درباره صورت‌های مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ارائه کردند. علاوه‌ بر این، تصمیم‌گیری درباره تقسیم سود ۵۹۰ ریالی برای هر سهم در دستور کار مجمع عادی سالانه شرکت آسان‌پرداخت پرشین قرار گرفت و به تصویب مجمع رسید. بر اساس این گزارش، آسان‌پرداخت پرشین در سال ۹۵ با سرمایه هزارمیلیاردریالی در بازار دوم معاملات بورس شروع به کار کرد و سرمایه خود را بعد از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده سال ۹۶ به دو هزار میلیارد ریال رساند.
 • رشد ۲۳ درصدی سود شرکت ویتانا

  گروه بنگاه‌ها: شرکت ویتانا برای سال ۹۶ خود با تصویب سود ۲۳۶۰ریالی برای هر سهم،رشد ٢٣درصدی سود خالص را نسبت به سال قبل خود محقق کرد. به گزارش روابط عمومی این شرکت، افتتاح سه خط از ٩ خط طرح‌های توسعه‌ای و راه‌اندازی خطوط تمام اتوماتیک در واحد جدید کارخانه با نام ویتانا کاسپین از مهم‌ترین‌ دلایل رشد شرکت بوده است. ویتانا تولیدکننده با سابقه بیسکویت کشور است.

بیشتر

بیشتر