آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۲۲

 • پنج چاشنی چرخش بورس

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات روز گذشته خود را با رشد ۳۱۶ واحدی (معادل ۳۴/ ۰ درصد) و باز‌پس‌گیری کانال ۹۳ هزار واحدی به پایان رساند. به‌نظر می‌رسد ریزش مداوم شاخص سهام و رسیدن این نماگر به سطوح حمایتی ۹۲ هزار واحدی، تا حدودی راه را برای صعود بازار در این جلسه معاملاتی هموار کرده است. در عین حال برخی اخبار داخلی نیز در روند دیروز سهام بی تاثیر نبودند. در این میان می‌توان به عرضه مطلوب محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا، رکوردشکنی بهای نفت در بازارهای جهانی و طرح دو فوریتی کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص ساماندهی بازار ارز اشاره کرد. در عین حال به‌نظر می‌رسد فعالان بازار سهام به این درک رسیده‌اند که طی هفته‌های اخیر، ریسک برجام را بیش از اندازه در رفتار معاملاتی خود لحاظ کرده‌اند. با این حال، ارزش پایین معاملات نشان می‌دهد که همچنان نگرانی‌هایی درخصوص پایداری رشد قیمت سهام وجود دارد.
 • پایداری یا ناپایداری صعود سهام

  دنیای اقتصاد: روزنه‌های رونق در حالی روز گذشته در بازار سهام ایجاد شد که به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به زمان تعیین تکلیف برجام، از سایه نگرانی این موضوع کمی کاسته شده است. افزون بر این روز گذشته افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و همچنین طرح دو فوریتی کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص ساماندهی بازار ارز، موجب بهبود تقاضای سهام شد. اما آیا صعود سهام پایدار خواهد بود؟ بسیاری معتقدند روند مزبور تداوم چندانی نداشته و تا رفع ابهامات موجود به‌خصوص از ناحیه برجام و نرخ دلار، نمی‌توان به پایداری صعود اطمینان داشت. اما عده‌ای به تداوم روند صعودی معتقدند و می‌گویند در حال حاضر نیز بیشتر سهام مبادله شده در بازار کمتر از ارزش واقعی خود معامله می‌شوند.
 • جهش ۲/ ۲ درصدی شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: معاملات فرابورس ایران طی روز گذشته با رشد قابل‌ملاحظه‌ قیمت سهام پایان یافت. نماگر کل این بازار در جریان معاملات دیروز جهش بیش از ۲/ ۲ درصدی را ثبت کرد و با افزایش ۲۳ واحدی، پس از ۱۷ روز کاری به سطح یکهزار و ۷۰ واحدی بازگشت. رشد شاخص فرابورس در روز گذشته مرهون افزایش فراگیر تقاضا در سهام مختلف بود؛ به‌طوری که در پایان دادوستدهای دیروز شاخص ۲۰ صنعت از صنایع ۲۴ گانه فرابورس رشد کرد. در این میان، سهم بزرگان بازار بیش از دیگر نمادها بود. هر چند نماگر بازار با اصلاح نسبی قیمت سهام طی هفته‌های گذشته سیری نزولی داشت اما به نظر می‌رسد رسیدن قیمت‌ها به سطح حمایتی به ویژه در سهام بزرگ و کالایی بازار منجر به تقویت قیمت‌ها در روز گذشته شده است.
 • موعد برداشت میوه‌ سهام «میدکو»؟

  شرکت هلدینگ توسعه معدنی خاورمیانه با سرمایه ۲۳۷۶ میلیارد تومانی از نمادهای فرابورسی ثبت‌شده در گروه فلزات اساسی است. این شرکت مادرتخصصی پروژه‌های مختلفی در زنجیره فولاد و مس دارد. رویه تولیدی این شرکت استخراج از معدن تا تولید محصول نهایی را شامل می‌شود. بررسی صورت‌های مالی «میدکو» نکات قابل توجهی را شامل می‌شود که با اندکی خوش‌بینی نسبت به آینده، انعکاس اثر عوامل بنیادی در سودآوری این شرکت دور از انتظار نیست. بر این اساس خلاصه‌ای از پتانسیل‌ها و ریسک‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت شرکت گزارش شده‌اند.
 • پرداخت‌های آذرآب شفاف شده است

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت آذرآب آخرین فعالیت‌های این شرکت را در شرایطی تشریح کرد که نماد این شرکت از خرداد سال گذشته متوقف شد و سهامداران آن نیز در انتظار بازگشایی و از سرگیری معاملات این شرکت در بازار دوم هستند. شیخ‌زاده در گفت‌وگویی اختصاصی با «دنیای اقتصاد» با اشاره به مشکلات «فاذر» در نیمه اول سال ۹۶ گفت: بحران‌های ایجاد شده در سال گذشته باعث به تعویق افتادن پروژه‌های این شرکت شده بود.
 • تصویب صورت‌های مالی سال ۹۴ بانک سرمایه

  گروه بنگاه‌ها: صورت‌های مالی سال‌جاری منتهی به پایان اسفند ۱۳۹۴ بانک سرمایه به تصویب رسید. در مجمع عادی به‌طور فوق‌العاده بانک سرمایه صاحبان سهام تصویب کردند که با توجه به زیان انباشته بانک هیچ‌گونه سود نقدی تقسیم نشود. همچنین صاحبان سهام تاکید کردند هیات مدیره در اسرع وقت نسبت به اخذ مجوز برگزاری مجمع عمومی عادی سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ اقدام کند.
 • انتشار کتاب «مبانی مدیریت مالی»

  گروه بنگاه‌ها: کتاب «مبانی مدیریت مالی» مجموعه‌ای علمی با پوشش مهم‌ترین‌ مسائل شرکت‌های مطرح و پرداختن به مسائل مالی بین‌المللی منتشر شد. به گزارش واحد ارتباطات مرکز مالی ایران، علی نقوی، مدیرعامل این مرکز گفت: کتـاب «مبانـی مدیریـت مالـی» یکـی از کتاب‌هایـی اسـت کـه بـا توجـه بـه بررسـی‌های انجـام شده در مرکـز مالـی ایـران، ترجمـه و روانـه بـازار شـده اسـت. متـن کتـاب بـر «جزئیـات کاربـردی» علـوم مالـی بـا رویکـردی کامـلا شـفاف و دقیـق نسـبت بـه مفاهیـم و کاربردهـا، تمرکـز دارد. وی افزود: نویسندگان این کتاب در پیاده‌سازی مفاهیم از به‌روزترین اطلاعات مربوط به قوانین، گزارش‌دهی مالی و مالیاتی در آن استفاده کرده‌اند.
 • امضای تفاهم‌نامه مشترک تامین سرمایه امین و «تاپیکو»

  گروه بنگاه ها: در دومین روز از بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های تامین مالی بازار سرمایه داخلی و بین‌المللی و نیز خدمات مشاوره‌ای، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان شرکت تامین سرمایه امین و شرکت سرمایه‌گذاری نفت،گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) امضا شد.
 • رونمایی از محصول جدید ایرانول

  گروه بنگاه‌ها: محصول مشترک ایرانول و پتروناس با حضور مدیرعامل «شستا» رونمایی شد. به گزارش روابط عمومی ایرانول،این شرکت برای نخستین بار با همکاری پتروناس موفق به تولید روغن‌کشتی در کشور شد. مرتضی لطفی مدیرعامل سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی ضمن تقدیر از کارگران ایرانول گفت: این شرکت در بین ۲۸۴ شرکت شستا رتبه سوم را در ایجاد سود و عملکرد مناسب به دست آورد.وی اظهار امیدواری کرد: ایرانول امسال رتبه اول را کسب کند. عیسی اسحاقی، مدیرعامل نفت ایرانول نیز با ارائه گزارشی از عملکرد و پروژه‌های شرکت گفت: محصول جدید ایرانول و پتروناس در راستای سیاست‌های کلان کشور در حوزه اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی و جلوگیری از خروج ارز صورت گرفته است. وی افزود: این محصول سالانه از خروج ۴۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می‌کند.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر