آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۱۸

 • تهاجم نقدینگی به بورس ونزوئلا

  بهزاد بهمن‌نژاد
  دنیای اقتصاد: ابرتورم اقتصاد ونزوئلا این بار در بازار سهام این کشور نمود پیدا کرده است؛ به‌طوری‌که شاخص بورس کاراکاس از ابتدای سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۰ هزار درصد صعود کرده است. کاهش ۹۹ درصدی ارزش پول ملی ونزوئلا و تورم افسارگسیخته عامل اصلی رشد دسته‌جمعی قیمت سهام این کشور است. این نمونه عبرتی برای طرفداران سیاست‌های تورمی به بهانه رونق بورس است. وضعیتی که نشان می‌دهد این بار رشد بازار سهام به‌عنوان آینه اقتصاد نه به معنای رشد اقتصادی، بلکه جولانگاه تورم‌های پنج رقمی است.
 • خیز ناکام شاخص سهام

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : معاملات روز گذشته بورس تهران با افت ۲۱۹ واحدی شاخص کل (معادل ۲۳/ ۰ درصد) به پایان رسید و نماگر اصلی بازار در نیمه کانال ۹۳ هزار واحدی متوقف شد. نماگر بازار سهام در حالی در ساعات ابتدایی معاملات در مسیر صعودی حرکت می‌کرد که در ادامه ضعف داد‌و‌ستدها در کنار نبود انگیزه خرید در نهایت موجب نزول شاخص سهام شد. دلیل این ضعف معاملاتی را می‌توان در اخبار ضد و نقیضی که در مورد برجام وجود دارد، جست‌وجو کرد. این امر موجب شده است که سهامداران نسبت به اثر‌گذاری این عامل در معاملات به جمع‌بندی نرسند. بر همین اساس در ادامه معاملات شاخص بار دیگر در مسیر نزولی قرار گرفت. عمده فشار روی شاخص سهام طی معاملات دیروز بر دوش نمادهای بزرگ بازار سهام بود. افت تنها ۰۲/ ۰ درصدی شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) گواهی بر این مدعا است. به نظر می‌رسد تخلیه نسبی فشار ناشی از هیجانات در دادوستدهای هفته گذشته و همچنین تلطیف اخبارها در عرصه بین‌المللی موجب شده است تا کاهش قیمت سهام در دامنه‌های کوتاه‌تری رخ دهد. در روزهای گذشته اخبار حاکی از اظهارات طرف‌های اروپایی برجام مبنی بر پایبندی به این معاهده حتی در صورت خروج آمریکا بود. با این وجود همچنان اخبار ضد‌ونقیضی در این خصوص شنیده می‌شود.
 • تداوم روند نزولی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران دیروز همچنان در مسیر ریزشی قرار داشت و با عقب‌نشینی ۲۱۹ واحدی شاخص کل مواجه شد. در بازار دیروز همچنان معامله‌گران با کمبود نقدینگی و ابهام در سیاست‌های اقتصادی و سیاسی مواجه بودند، در این شرایط دیروز شاخص سهام با افت ۲۳/ ۰ درصدی به رقم ۹۳هزار و ۵۸۷ واحد رسید. دیروز شاخص کل هموزن نیز ۴ واحد افت کرد و به رقم ۱۶ هزار و ۶۱۳ واحد رسید. در بازار دیروز نمادهای پتروشیمی‌های جم،فارس،خارک، فن‌آوران و فولاد‌مبارکه بیشترین سهم را در افت شاخص داشتند. نگرانی از الزام شرکت‌های پتروشیمی به فروش ارز خود به قیمت ۴هزار و ۲۰۰تومان و خرید خوراک به این نرخ موجب افت نمادهای پتروشیمی شده است.
 • ورود «آتی سبد» به بازار سهام

  سنا: معرفی ابزار جدید «آتی سبد» در سال جاری از برنامه‌های مهم شرکت بورس برای تنوع بخشی به بازار سرمایه است. علی صحرایی، معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران درباره مهم‌ترین برنامه‌های سال ۹۷ شرکت بورس گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها مقرر شده در سال جاری ۱۲ عرضه اولیه در بورس تهران انجام شود.

بیشتر

بیشتر