آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۱۶

 • علل بورس‌بازی دسته جمعی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص بورس در حالی افت بیش از ۵۰۰ واحدی را تجربه کرد که از میان ۳۹ صنعت، فقط ۶ گروه روند صعودی داشتند. این حرکت دسته‌جمعی به نوعی رفتار سنتی بازار سهام کشورمان است. مساله‌ای که در نگاه نخست نشان‌دهنده ضعف تحلیل و عمق کم بورس تهران است. اما منشأ دیگر نوسان هماهنگ قیمت‌ها به غالب بودن اثر ریسک‌های سیستماتیک بر کل اقتصاد برمی‌گردد. بنابراین سهم اندک بخش خصوصی در اقتصاد باعث می‌شود ریسک‌های اقتصادی و غیراقتصادی وابسته به دولت عاملی جدی‌تر از وضعیت بنگاه‌ها در تصمیم‌گیری‌های مالی باشد.
 • کارنامه صندوق‌ها در نخستین ماه ۹۷

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: بازار سهام نخستین ماه از سال ۹۷ را با کاهش ۸/ ۰ درصدی شاخص کل به پایان برد. در این بازه زمانی برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سهام روندی مشابه شاخص کل بورس داشتند و در بعضی موارد بازدهی بیشتر از این نماگر را به نمایش گذاشتند.
 • عقب‌نشینی ۵۰۰ واحدی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران معاملات خود در هفته جاری را با افت ۵۱۲ واحدی شاخص کل آغاز کرد.در بازار دیروز معامله‌گران در شروع بازار همچنان با دو معضل کمبود نقدینگی و نگرانی‌های سیاسی مواجه بودند. این امر موجب شد تا بازار سهام با افت بیش از ۵/۰درصدی شاخص کل مواجه شود.با قرار گرفتن نماگر اصلی بازار سهام در سطح ۹۴هزار و ۲۸۴واحدی، زیان این بازار از ابتدای سال جاری تا کنون از ۲‌درصد فراتر رفت.
 • آغاز منفی هفته در فرابورس

  محدثه علی‌زاده
  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران اولین روز معاملاتی هفته را با افت شاخص کل آغاز کرد. معاملات روز گذشته این بازار درحالی پایان یافت که نماگر آن با افت ۶ واحدی (۶/۰ درصدی) مواجه شد و در سطح هزار و ۵۵ واحد ایستاد. طی معاملات دیروز حدود ۱۸۲ میلیون برگه بهادار به ارزش ۱۲۲ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس معامله شد. در این میان، حدود ۸۴ میلیون سهم به ارزش معاملاتی حدود ۱۸ میلیارد تومان در بازارهای اول و دوم داد‌و‌ستد شد.
 • ضرورت آشنایی بیشتر مردم با صندوق‌های سرمایه‌گذاری

  گروه بنگاه‌ها: اگرچه بخشی از جامعه با کارکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری آشنا هستند، اما فعالان بازار سرمایه باید با برنامه‌ریزی درست و تبلیغات مناسب، مزایای این صندوق‌ها را بیشتر برای جامعه روشن کنند.
 • جهان فولاد سیرجان افزایش سرمایه می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده شرکت جهان فولاد سیرجان ۲۲ اردیبهشت و اول خردادماه برگزار می‌شود. مجمع سالانه این شرکت با دستور بررسی و تصویب صورت‌های مالی ۹۶ و تقسیم سود و در دستور کار مجمع فوق‌العاده آن بحث افزایش سرمایه شرکت و اصلاح ماده (۵) اساس‌نامه شرکت قرار دارد. شرکت جهان فولاد سیرجان اعلام کرده است که افزایش سرمایه مزبور در صورت تصویب از سوی مجمع از محل سود انباشته شرکت تامین خواهد شد.

بیشتر

بیشتر