آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۸۴

 • برندگان و بازندگان دو دوره بورس

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در معاملات روز گذشته با افت ۱۹۲واحدی مواجه شد و ضمن واگذاری کانال ۹۷ هزار واحدی در سطح ۹۶ هزار و ۹۹۱ واحدی به کار خود پایان داد. انتشار سیگنال‌ها از ضعف بازارهای جهانی در ساعات معاملاتی بورس تهران، قیمت سهام مربوطه را تحت فشار قرار داد و نماگر بازار را با افت ۲/ ۰ درصدی مواجه کرد. با توجه به اینکه عمده بازدهی بورس تهران از ابتدای سال به پشتوانه رشد بنیادی سهام کالایی رخ داده است، رصد تحولات بازارهای جهانی یکی از مهم‌ترین‌ موضوعاتی است که سهامداران دنبال می‌کنند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد صنایع کالایی بورس تهران از ابتدای سال جاری تا روز اوج شاخص سهام (۴ بهمن) پربازده‌ترین گروه‌های بورسی بوده‌اند. در ادامه اما شاخص این صنایع از سطوح قبلی عقب‌نشینی کردند. این عقب‌نشینی در شرایطی رقم خورد که بازدهی این صنایع از ابتدای سال همچنان قابل توجه است. بر همین اساس روند اخیر صنایع مزبور، نوعی اصلاح قیمتی و زمانی به شمار می‌رود.
 • اوراق منفعت به بازار آمد

  دنیای اقتصاد: مدل جدیدی از صکوک به نام اوراق منفعت روز گذشته در بازار بدهی عرضه شد. این اوراق دارای سود اسمی ۲۰ درصدی و با سررسید ۵/ ۳ ساله هستند. در شرایطی که بسته ویژه کنترل التهاب ارزی با گواهی سپرده ۲۰ درصدی به پایان رسیده است، انتشار اوراق منفعت با همان نرخ نشان می‌دهد فعلا تصمیمی برای بازگشت نرخ سود به سطوح قبلی وجود ندارد. همچنین حرکت دولت به سمت بازار سرمایه جنبه‌های مثبت متعددی دارد. عمق‌بخشی به بورس از کانال بازار بدهی، امکان هماهنگی سریع نرخ سود با انتظارات بازار و اثرات تورمی محدود از جمله این ویژگی‌هاست.
 • روز کم نوسان فرابورس ایران

  محدثه علی‌زاده
  دنیای اقتصاد: بعد از افت بیش از یک پله‌ای روز شنبه، روزهای گذشته با ثبات تقریبی فرابورس و تغییرات ناچیز آن مواجه بودیم. دیروز نیز این روند کم‌نوسان ادامه پیدا کرد و نماگر این بازار با افت ۸/ ۰ واحدی (معادل ۰۷/ ۰ درصدی) روبه‌رو‌ شد و در سطح ۱۰۸۱ واحد ایستاد. به این ترتیب بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون ۵/ ۲۳ درصد رشد داشته است.
 • تحقق سود عملیاتی پتروشیمی امیرکبیر فراتر از پیش‌بینی‌ها

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: شرکت پتروشیمی امیرکبیر در ۱۱ ماهه اول امسال توانست ۳۶ درصد بیش از پیش‌بینی سود عملیاتی محقق کند. بنابراین گزارش، سود عملیاتی شرکت در دوره مزبور معادل ۵۳۰ میلیارد تومان است. این رقم در دوره مشابه سال قبل معادل ۴۵۷ میلیارد تومان بود. شرکت در ۱۱ ماه ابتدایی سال، ۳۰۳ میلیارد تومان فروش داشت که این مبلغ نیز نسبت به پیش‌بینی از ۱۲ درصد رشد برخوردار است. شرکت اعلام کرده که مبلغ ۱۰۶ میلیارد تومان از فروش مربوط به مابه‌التفاوت تغییر محاسبه از سه منطقه به دو منطقه سنوات سال‌های ۸۷ تا ۹۵ است. براساس این گزارش سود ناخالص شرکت در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۹۶ معادل ۶۴۸ میلیارد تومان بوده که این رقم نیز از پیش‌بینی ۵۲۱ میلیارد تومانی ۲۴ درصد بیشتر است. همچنین در دوره مزبور سود خالص شرکت ۵۷۲ میلیارد تومان محقق شده است. این رقم در بودجه ۳۹۵ میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود. یادآوری می‌شود شرکت در دوره مزبور ۱۸ میلیارد تومان سود ناشی از تسعیر تعهدات ارزی داشته است.
 • برگزاری نشست هم‌اندیشی اساتید مرکز مالی ایران

  گروه بنگاه‌ها: اولین نشست «هم‌اندیشی اساتید مرکز مالی ایران» با حضور سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی ایران و رئیس هیات مدیره مرکز مالی ایران، علی نقوی مدیرعامل مرکز مالی ایران و جمعی از استادان مرکز مالی ایران، در ساختمان بورس اوراق بهادار برگزار شد.
 • ورود پتروشیمی غدیر به فرابورس

  گروه بنگاه‌ها: تاپیکو دومین هلدینگ بزرگ پتروشیمی بورس، شرکت پتروشیمی غدیر را به‌عنوان یکصد و هفتاد و سومین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرا بورس ایران معرفی و درج کرد. این شرکت با نماد «شغدیر» در گروه محصولات شیمیایی قرار گرفته است.
 • از صف خرید به صف فروش

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شرایط پر تنشی داشت که در نهایت به از دست رفتن سطح حمایتی ۹۷ هزار واحد شاخص انجامید. در بازار دیروز تقریبا تمامی نمادهای گروه خودرویی که ابتدای هفته با رشد قیمت مواجه شده بودند، با ریزش قیمتی و صف‌های فروش مواجه شدند.
 • صدور مجوز نهادهای مالی از سوی بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: محمدرضا معتمد، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از درخواست صدور موافقت اصولی و مجوز تاسیس یا تبدیل انواع نهادهای مالی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری خبر داد. بند ۷ پانصدمین صورت‌جلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مورخ ۱۱ بهمن ۹۶، درخصوص درخواست موافقت اصولی و مجوز تاسیس یا تبدیل انواع نهادهای مالی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری به استناد مفاد بند الف ماده ۱۶ و تبصره ۶ ماده ۵۷ قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور، بند ب ماده ۱۴ قانون برنامه ششم توسعه و دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مصوب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر ابلاغ می‌شود.

بیشتر

بیشتر