آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۸۱

 • دو جبهه متفاوت در بورس تهران

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران این روزها شاهد سیطره فضای احتیاطی در معاملات سهام است. این فضای احتیاطی دیروز تحت تاثیر برخی تحولات در سطح اقتصاد جهانی موجب افزایش فشار فروش شد. در این شرایط شاخص کل ۵۷۳ واحد افت کرد و پایین‌تر از نیمه کانال ۹۷ هزار واحدی ایستاد. وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم توسط دونالد ترامپ معاملات بازارهای سهام دنیا را متزلزل کرد. این موضوع در پایان هفته گذشته با وجود توقف رشد شاخص دلار بر معاملات کالاها در بازار‌های جهانی فشار وارد کرد و ریزش قابل توجه قیمت‌ سهام کالایی بورس تهران در جریان معاملات دیروز را به دنبال آورد. در این فضای منفی البته می‌شد بهبود تقاضا را در سهام کوچک‌تر بازار مشاهده کرد. روندی که البته با توجه به کاهش انتظارات سهامداران از کسب سود در بازار سهام و همچنین ریسک‌های سیستماتیک موجود چندان پایدار به نظر نمی‌رسد.
 • پیام بورسی دارایی «صندوق‌»ها

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : مهر ماه سال جاری شاهد ابلاغ مصوبه‌ای از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار برای اصلاح اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های با درآمد ثابت بودیم. ابلاغیه‌ای که به موجب آن امید می‌رفت، شاهد کوچ نقدینگی قابل توجهی به بازار سرمایه باشیم. شرایطی که طبیعتا فرصتی طلایی در اختیار این بازار قرار می‌داد.
 • یازده سالگی فاینکس، متمایز از سایر دوره‌ها

  سنا: یازدهمین دوره برگزاری نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه با استقبال خوب فعالان بازار سرمایه، بازار پول و صنعت بیمه کلید خورد و انتظار می‌رود در این دوره شاهد استقبال بیشتر از نمایشگاه و روند رو به رشد آن خواهیم بود.یاسر فلاح، رئیس ستاد برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، با بیان این مطلب به آغاز فرآیند اجرایی یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (FINEX۲۰۱۸) اشاره کرد و گفت: این دوره فاینکس از تاریخ ۲۷ تا ۳۰ فروردین سال آینده برگزار می‌شود. شرکت سهامی نمایشگاه‌ها ۱۷ هزار مترمربع فضای مفید در اختیار این نمایشگاه قرار داده که تا کنون ۱۵ هزار مترمربع به متقاضیان حضور در نمایشگاه اختصاص داده شده است.
 • عقب‌نشینی یک پله‌ای آیفکس

  محدثه علی‌زاده
  دنیای اقتصاد : معاملات دیروز فرابورس ایران با افت ۱/ ۱ درصدی شاخص کل پایان یافت. نماگر سهام این بازار روز گذشته نیز در ادامه روند نزولی خود با کاهش ۱۲ واحدی (بیشترین افت از ۱۰ دی) مواجه شد و در سطح ۱۰۸۰ واحد قرار گرفت. اغلب نمادهای بزرگ در این روز با افت قیمت مواجه شدند و به این ترتیب تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای را بر شاخص سهام فرابورس بر جای گذاشتند. فشار معاملات سهام فرابورسی در روزهای اخیر زیر فشار عرضه‌ها قرار دارد. افزایش عرضه‌ها از عواملی چون نیاز سرمایه‌گذاران به نقدینگی در روزهای پایانی سال برای مطالبات جاری این دوره زمانی ناشی می‌شود. از سوی دیگر تسویه اعتباری بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها (سال مالی یک‌سوم کارگزاری‌ها ۲۹ اسفند است) نیز به‌طور بالقوه افزایش عرضه سهام را شدت می‌بخشد. افزون بر این دو عامل، مولفه دیگری که به‌نظر می‌رسد در روند کاهشی روز گذشته تاثیر داشته باشد، سیگنال‌های نامطلوب بازارهای جهانی است. به‌نظر می‌رسد این سه عامل ازجمله عواملی هستند که افت ارزش سهام روز گذشته را به‌دنبال داشته‌اند.
 • آغاز منفی بازار سهام در این هفته

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران دیروز با ثبت افت ۵۷۳واحدی شاخص کل شروعی ضعیف و توام با زیان را برای معامله‌گران رقم زد. در حالی که تنها ۱۲ روز کاری به پایان سال ۹۶باقی مانده است، معامله‌گران در شرایط نامناسبی به لحاظ نقدینگی و نوسان قیمت‌ها در بازار قرار دارند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر