آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۷۶

 • روزهای کم‌نوسان بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران روز گذشته در ادامه روند کم‌نوسان روزهای اخیر خود با افت ۹۷ واحدی مواجه شد و در ارتفاع ۹۸ هزار و ۸۰ واحدی به کار خود پایان داد. بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین نوسان روزانه این نماگر از ابتدای زمستان تاکنون تنها ۰۶/ ۰ درصد بوده است که حاکی از گام‌های محتاط سرمایه‌گذاران در این بازار است.
 • سه الگوی بازی در بورس

  دنیای اقتصاد: روند کم‌نوسان بازار سهام در شرایطی ادامه دارد که به‌نظر می‌رسد تعدد «عدم قطعیت‌ها» منجر به رفتار چندگانه معامله‌گران شده است. نااطمینانی به روند نرخ ارز، سرنوشت برجام، قیمت کالاها در بازار جهانی، آینده نرخ سود و شیوه جدید گزارشگری مالی پنج نقطه ابهامی است که سهامداران را با خود درگیر کرده است. بنابراین بورس‌بازان با وجود عملکرد مناسب بخش مهمی از شرکت‌ها در سال ۹۶ و برخی پتانسیل‌های مثبت در آینده، دچار نوعی بی‌تصمیمی شده‌اند. در این میان، سرمایه‌گذاران براساس تحمل ریسک سه نوع استراتژی را در پیش گرفته‌اند. سهامداران با ریسک‌پذیری بالا از سطوح قیمتی فعلی سهام استفاده کرده و با امید به آینده اقتصادی-سیاسی کشور اقدام به خرید می‌کنند. طبیعتا در صورت بازگشت رونق به بورس، این گروه متناسب با ریسک پذیرفته‌شده می‌توانند بیشترین سود را کسب کنند و برعکس. در سوی دیگر، افراد با ریسک‌پذیری متوسط هستند که استراتژی «صبر و انتظار» را در پیش گرفته‌اند و حضور چندانی در نقش خریدار ندارند. این گروه در مواجهه با روندهای مثبت سهام نیز به سرعت در موقعیت فروش قرار می‌گیرند. دسته سوم اما سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز هستند که سهام خود را با توجه به ابهامات موجود نقد کرده و سرمایه خود را به سمت دارایی‌های امن هدایت کرده‌اند.
 • روز آرام فرابورس ایران

  دنیای اقتصاد: نزدیک به یک هفته است که معاملات سهام فرابورسی با رکود دست‌وپنجه نرم می‌کند. همزمان بازار اوراق با درآمد ثابت با رشد گردش نقدینگی همراه شده و به‌رغم رکود بازار سهام با رونق روبه‌رو است. هر چند تقابل این دو بازار چندان منطقی نیست اما آنچه این روند را شکل بخشید و موجب بازآرایی جریان نقدینگی در بین بازارها شد، تغییر نرخ سود در بازار پول بود که بازارهای سهام و بدهی را وارد فاز جدیدی کرد. اما به دلیل مقطعی بودن افزایش نرخ سود در بازار پول نمی‌توان پایداری روند فعلی را قطعی قلمداد کرد.
 • چگونگی توسعه سرمایه‌گذاری خارجی

  ایبنا: سفیر سوئیس از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه «سمات» بازدید کرد و با مدیرعامل این شرکت درباره گسترش همکاری‌ها به گفت‌وگو پرداخت.در این دیدار حسین فهیمی و مارکوس لایتنر راهکارهای لازم برای توسعه همکاری‌های دوجانبه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

بیشتر

بیشتر