آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۷۵

 • بورس‌بازی در فضای تردید

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران دومین روز معاملاتی اسفند ماه را با رشد محدود ۲۰ واحدی شاخص کل پشت‌سر گذاشت. بازار سهام با فرو‌نشستن هیجانات نسبت به تحولات بازار‌های موازی دیروز فضای آرام‌تری را تجربه کرد، با این حال همچنان نشانه‌های جدی از تردید در معاملات مشهود بود. در این فضا یک‌بار دیگر توجه بورس‌بازان به نمادهای خودرویی جلب شد. به‌نظر می‌رسد در فضای تردید کنونی سهامداران به سودای کسب سود در کوتاه مدت نقدینگی خود را به سمت گروه خودرویی سوق داده‌اند. نااطمینانی نسبت به عوامل کلان اقتصادی پیش‌رو به‌ویژه در سطح جهانی و همچنین انتشار گواهی سپرده با سود ۲۰ درصدی توسط بانک مرکزی در کنار تشدید فشار فروش سهامداران نهادی عواملی هستند که خوش‌بینی نسبت به رونق پایدار بورس در کوتاه‌مدت را محدود کرده است.
 • چهار مانع رونق اوراق شرکتی

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: پذیره‌نویسی ۷۰۰ میلیارد تومانی صکوک مرابحه شرکت ایران خودرو در حالی روز گذشته به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ تامین مالی بخش خصوصی از بازار بدهی آغاز شد که متاسفانه در سال‌های اخیر با چالش‌های موجود امکان استفاده مناسب از ظرفیت‌های بازار سرمایه در تامین‌ مالی‌های بخش خصوصی میسر نشده است؛ نرخ‌ سود یکسان در تامین مالی از دو بازار سرمایه و پول، زمانبر شدن فرآیند انتشار، الزام برای وجود رکن ضامن و ناپایداری سیاست‌های پولی از جمله موانعی هستند که استفاده از ابزارهای مناسب بازار سرمایه را به چالش کشانده‌ است.
 • صدرنشینی متزلزل خودرویی‌ها

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در حالی هفته کاری خود را آغاز کرد که خودرویی‌ها به‌عنوان صدر‌نشینان بازار با عرضه‌های سنگینی مواجه شدند.
 • تداوم رونق در بازار بدهی

  دنیای اقتصاد: معاملات دیروز فرابورس ایران با افت ۳/ ۰ درصدی شاخص کل پایان یافت. نماگر سهام این بازار طی دادوستدهای روز گذشته با کاهش ۷/ ۳ واحدی به سطح ۳/ ۱۰۹۳ واحد بازگشت. اکثر سهام فرابورسی در این روز، زیر فشار عرضه و همچنین ضعف تقاضا با افت قیمت روبه‌رو شدند. همزمان در بازار بدهی اغلب اوراق قرضه دولتی رشد محدود قیمت را تجربه کردند و نرخ بازده آنها نیز همچنان فراتر از ۲۰ درصد نوسان داشت.
 • رتبه نخست واسطه‌گری مالی در اختیار تامین سرمایه امین

  گروه بنگاه‌ها: برای سومین بار طی ۵ سال گذشته، شرکت تامین سرمایه امین در همایش IMI-۱۰۰ رتبه نخست سال مالی را برای سال ۱۳۹۵، بین شرکت‌های تامین سرمایه و در گروه واسطه‌گری‌های مالی، به خود اختصاص داد. به گزارش روابط عمومی این شرکت، مشاور توسعه کسب ‌و ‌کار تامین سرمایه امین در این باره گفت: تامین سرمایه امین در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳ نیز عنوان مشابهی را کسب کرده بود و با دریافت عنوان شرکت برتر صنعت بانکداری سرمایه‌گذاری در سال ۱۳۹۵، پرافتخارترین شرکت تامین سرمایه ایران بر اساس رتبه‌بندی معتبر سازمان مدیریت صنعتی به‌شمار می‌رود.
 • قطعیت واگذاری سهام ۴۹ شرکت به سبد سهام عدالت

  روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی: معاون سازمان خصوصی‌سازی گفت: در مجموع تعداد ۴۹ شرکت که قیمت‌گذاری قطعی شده و بخش عمده آنها جزو شرکت‌های بورسی و تعدادی اندک هم غیربورسی‌اند، طی سنوات گذشته به سهام عدالت اختصاص کامل پیدا کردند و در جلسه آبان ماه سال ۱۳۹۵ شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قطعیت یافته‌اند. داوود خانی افزود: این شرکت‌ها در جلسه مورد نظر نهایی شده و تصویب شد که این ۴۹ شرکت به‌صورت قطعی برای سهام عدالت اختصاص یابند بنابراین این شرکت‌ها هیچگونه تغییر دیگری نخواهد داشت.

بیشتر

بیشتر