آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۴۳

 • راه بورسی عبور از کسری بودجه

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : بیست و نهمین نشست صبحانه ‌کاری بازارسرمایه باعنوان «لایحه بودجه سال ۹۷ و انتظارات بازارسرمایه» روز گذشته با حضور جمعی از فعالان اقتصادی برگزار شد. در این جلسه سعید اسلامی‌بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، محمد قاسمی معاون مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و علی مدنی‌زاده، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف به بررسی لایحه بودجه سال جدید و تاثیرات آن بر بازار سرمایه پرداختند.
 • صعود بورس با سوخت جهانی

  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران دیروز با رشد ۷۱۵ واحدی به سطح ۹۸ هزار واحد نزدیک شد. رشد قیمت جهانی کالا به کمک دماسنج بازار سهام آمد. از طرفی در بازار ارز نیز شاهد تداوم نوسانات نرخ دلار در حوالی سطح ۴۴۰۰ تومان بودیم. به دنبال نوسان‌سازی فعالان ارزی، نرخ دلار در ادامه معاملات شنبه مسیر نزولی را در پیش گرفته بود؛ اما با پایان کار بازارسازان و خارج از ساعات معمول معاملات دیروز بار دیگر بر شدت نوسانات نرخ ارز افزوده شد و دلار در مسیر صعودی قرار گرفت.
 • شاخص سهام در آستانه فتح مجدد کانال ۹۸

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران دیروز در بازگشایی بازارهای جهانی شاهد جهش شاخص سهام بود. همزمان با بازگشایی بازارهای جهانی و رشد دوباره بهای نفت و فلزات، قیمت عمومی سهام رشد کرد و نماگر بازار سهام رشد چشمگیری را به ثبت رساند. در این شرایط با اوج‌گیری قیمت نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه، گل‌گهر، چادر ملو، نفت و گاز پارسیان، سرمایه‌گذاری معادن و فلزات و پالایشگاه‌های نظیر اصفهان و تهران شاخص توانست به رشد ۷۱۵واحدی دست یابد و به رقم ۹۷هزار و ۹۴۴واحد برسد. به این ترتیب شاخص سهام تنها ۵۶ واحد تا رسیدن به مرز ۹۸هزار واحد فاصله دارد. دیروز همچنین شاخص هموزن نیز یک واحد رشد را به ثبت رساند. این موضوع تاکیدی بر این موضوع است که رشد قیمت نمادهای بزرگ موجب رشد شاخص سهم شده است.
 • پرداخت تسهیلات برای مشارکت در افزایش سرمایه «ونیرو»

  گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری نیرو با اشاره به موافقت سازمان بورس با افزایش سرمایه ۶۶۰ میلیارد تومانی سرمایه‌گذاری نیرو طی دو مرحله از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی از روشی جدید برای تامین مالی سهامداران در این افزایش سرمایه برای نخستین بار در بازار سرمایه خبر داد و گفت: براساس هماهنگی‌های انجام شده از سوی سهامدار عمده نیمی از وجه مورد نیاز سهامداران خرد برای شرکت در افزایش سرمایه از طریق تخصیص تسهیلات قرض‌الحسنه تامین می‌شود.
 • توهم سود بورسی با اخبار لحظه‌ای

  دنیای اقتصاد: بورس تهران پس از پشت سر گذاشتن دو هفته نسبتا رکودی بار دیگر بوی رونق به خود گرفته است. ارزش معاملات بار دیگر تا سطح قابل توجهی رشد کرده و شاخص نیز در آستانه ورود به کانال ۹۸ هزار واحد قرار دارد.
 • حسابرسان و گزارش تفسیری مدیریت

  منصور شمس احمدی حسابدار رسمی
  طبق اطلاعیه مورخ ۰۵/ ۱۰/ ۱۳۹۶ سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس مکلف شده‌اند «گزارش تفسیری مدیریت» در مقاطع ۳، ۶ و ۹ ماهه و سالانه را افشا کنند. همچنین این شرکت‌ها مکلفند اظهارنظر حسابرس خود نسبت به گزارش تفسیری مدیریت که همراه صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۶ ماهه و سالانه ارائه می‌شود را نیز طبق استاندارد بین‌المللی حسابرسی ۷۲۰ ارائه کنند. همراه با ابلاغیه مزبور، ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت، راهنمای به‌کارگیری ضوابط گزارش مزبور و رهنمود نحوه اظهارنظر حسابرسان مستقل در گزارش حسابرسی نسبت به گزارش تفسیری مدیریت طبق استاندارد بین‌المللی حسابرسی ۷۲۰ نیز ارائه شده است. گزارش تفسیری مدیریت مشابه گزارش MDA در آمریکا و OFR در انگلستان است. سال‌ها قبل، سازمان بورس نمونه‌ای از این نوع گزارش را برای درج در گزارش هیات‌مدیره به مجمع پیشنهاد کرد که متاسفانه شرکت‌ها از آن استقبال نکردند.
 • برآیند مثبت رفت و برگشت «آیفکس»

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران روز گذشته با رشد ۶/ ۱ واحد(معادل ۱۴/ ۰ درصد) همراه شد و در سطح هزار و ۸۸ واحدی قرار گرفت. نماگر فرابورس در ابتدای معاملات دیروز تا نزدیکی مرز ۱۱۰۰ واحد هم صعود کرد، اما در ادامه تحت تاثیر فشار عرضه‌ها، از شتاب رشد قیمت‌ها کاسته شد و قیمت پایانی نمادها در سطوح پایین‌تری قرار گرفت. به این ترتیب، شاخص در ساعات پایانی با عقب‌نشینی به سطح هزار و ۸۸ واحد بازگشت. نکته قابل‌توجه در معاملات دیروز، افزایش تحرک سهامداران و در نتیجه رشد حجم و ارزش معاملات سهام در بازار اول و دوم بود. همان‌گونه که اشاره شد معاملات دیروز فرابورس با رشد اندک شاخص کل به پایان رسید.

بیشتر

بیشتر