آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۳۵

 • چرخش بازیگران بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : بورس تهران پس از پشت سر گذاشتن یک هفته هیجانی و فروش‌های سنگین که به افت بیش از ۲ درصدی نماگر اصلی این بازار انجامیده بود، روز گذشته تا حدودی به مدار آرامش بازگشت. به این ترتیب دیروز شاخص کل بازار سهام رشد ۳۴۱ واحدی (معادل ۳۵/ ۰ درصد) را تجربه کرد و بار دیگر وارد کانال ۹۶ هزار واحدی شد.
 • اثر آلودگی چین بر بازارها

  طلیعه لطفی‌زاده
  دنیای اقتصاد: مبارزه با آلودگی در چین صنایع مختلفی را تحت تاثیر خود قرار داده است. بر این اساس، این غول تولیدکننده و مصرف‌کننده کالاهای جهان بر بازارهای مختلف اثرگذار شده است. در گزارش قبلی با عنوان «آینده سهام از دریچه چین» به بررسی فعالیت چین در سه حوزه زغال‌سنگ، فولاد و سنگ آهن پرداخته شد. در این قسمت (بخش پایانی) اثر سیاست‌های چین بر آینده صنایع محصولات پتروشیمی، لاستیک و پلاستیک و کاغذ رصد می‌شود.
 • رشد آیفکس در بازار کم‌حجم

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس روز گذشته ۸ واحد( ۷/ ۰ درصد) افزایش یافت و در سطح ۱۰۶۳ واحد قرار گرفت. پس از اصلاح سنگین قیمت‌ها طی هفته گذشته و بازگشت آرامش تدریجی به فضای سیاسی کشور، قیمت‌های سهام در دادوستدهای روز شنبه حالت صعودی گرفتند. اما بازار پویایی روزهای گذشته را ندارد و شکاف عرضه و تقاضا نشان‌دهنده فاصله نیروهای تعادل‌بخش در بازار است. از یکسو، خریداران با توجه به ریسک‌های سیستماتیک پیش‌رو، انتظار قیمت‌های پایین‌تر را دارند و از سوی دیگر، فروشندگان به پشتوانه‌های بنیادین بازار تکیه دارند و ضمن لحاظ‌کردن مخاطرات موجود، چندان میلی به معامله در سطوح پایین قیمتی ندارند.
 • رشد سهام در فضای آرام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته تحت تاثیر آرامش نسبی سیاسی و بهبود شرایط بازارهای جهانی شاهد رشد شاخص بود.در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که در حوزه بین‌الملل جلسه شورای امنیت بدون حصول نتیجه‌ای خاص خاتمه یافت تا در کنار آرامش نسبی داخلی معامله‌گران اندکی از لاک دفاعی خود خارج شوند. در همین حال وضعیت با ثبات بازارهای جهانی، دیروز به کمک معامله‌گران آمد تا در نهایت بازار با اتکا به نمادهای پالایشگاهی و فلزی-معدنی شاهد رشد باشد. در بازار دیروز شاخص کل با رشد ۳۴۱ واحدی معادل ۳۶/ ۰ درصد توانست به رقم ۹۶ هزار و ۲۷۰ واحد برسد. شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش ۱۲۱ واحدی (۷/ ۰ درصدی) روی رقم ۱۷ هزار و ۱۶۵ واحد ایستاد تا نشانی از رشد اکثر نمادهای بازار دیروز باشد.
 • کسب بازدهی قابل توجه یک صندوق سرمایه‌گذاری بورسی

  گروه بنگاه‌ها: بازدهی صندوق آوای ثروت کیان طی دوره یک ساله منتهی به پایان آذر ماه سال جاری، به ۶۱ درصد رسید. به گزارش «دنیای اقتصاد» این صندوق سرمایه‌گذاری بورسی با رقم بازدهی یادشده توانست نسبت به بازدهی ۱۹درصدی شاخص کل بازار سهام در جایگاه بالاتری قرار گیرد. فرهنگ قراگوزلو، مدیر سرمایه‌گذاری این صندوق با اشاره به این مطلب که منابع این صندوق در سهام شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری می‌شود، گفت:کسب چنین بازدهی در صندوق سرمایه‌گذاری آوای ثروت کیان از بازدهی سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌های دیگر از جمله سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت بورسی و غیر بورسی، زمین و طلا که حداکثر در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بوده، به مراتب بالاتر بوده است.
 • اعلام دلایل توقف ۲۱ نماد بورسی

  سنا: شرکت بورس اوراق بهادار تهران در آخرین بررسی‌های انجام داده بر نمادهای متوقف و فعال در بورس، فهرست۲۱ نمادی که تا کنون در بورس متوقف هستند را اعلام کرد. بر اساس این گزارش، نماد ۶ شرکت سامان گستر اصفهان، داروسازی اسوه، پلی اکریل، فرآورده‌های نسوز آذر و شیشه همدان بابت برگزاری مجامع عمومی عادی سالانه یا فوق‌العاده متوقف شده‌اند. در جمع شرکت‌های متوقف بورسی، شرکت تولید مواداولیه الیاف مصنوعی با نماد «شمواد» به‌عنوان تنها بنگاهی است که بابت تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم به جمع متوقف‌ها پیوسته است. در این بین همچنین شرکت تولیدی کاشی تکسرام در نماد «کترام» به دلیل تغییرات بیش از ۲۰ درصد در ۵ روز متوالی متوقف شده است. بر اساس این گزارش، ۱۳ نماد دیگر تحت عنوان تعلیق نماد معاملاتی در جمع نمادهای متوقف حضور دارند. در این میان می‌توان به نمادهای کنتورسازی ایران، حمل‌ونقل‌ بین‌المللی خلیج فارس، آذرآب، کاشی حافظ، تامین ماسه ریخته‌گری‌‌های وب، سرمایه‌گذاری نیرو و سرمایه‌گذاری صنعت بیمه اشاره کرد.

بیشتر

بیشتر