آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۰۸

 • آینده جاماندگان رونق بورس

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: سرانجام ترمز رشد شاخص کل بورس تهران کشیده شد. به این ترتیب معاملات دیروز بازار سهام با ریزش ۳۴۵ واحدی (معادل ۴/ ۰ درصد) شاخص کل و افت این نماگر به یک کانال پایین‌تر به پایان رسید. بیشترین تاثیر در ریزش نماگر اصلی بازار سهام توسط نمادهای کالایی رقم خورد. این نمادها که از ابتدای تابستان سال جاری نماگر اصلی بازار سهام را در روند صعودی پیش برده بودند، دیروز موجب تنزل شاخص سهام شدند. پیش از این «دنیای اقتصاد» به احتمال اصلاح قیمتی در نمادهای کالایی تحت تاثیر شناسایی سود معامله‌گران اشاره کرده بود. ضمن آنکه پیش‌بینی می‌شد نزدیک شدن به زمان اعلام کنگره در تایید یا عدم تایید برجام نیز منجر به احتیاط سهامداران شود. این عوامل در نهایت شاخص سهام را به یک کانال پایین‌تر سوق دادند. در مقابل اما تحرکاتی در صنایعی با عنوان «جامانده از رونق اخیر بورس» رخ داد. در صدر این صنایع گروه خودرویی قرار داشت. این تحرکات شانس انتقال نقدینگی از صنایع کالایی بازار را به دیگر گروه‌ها مجددا زنده کرد. در این میان عواملی وجود دارند که باید درباره تحقق این جابه‌جایی و آینده صنایع مزبور در نظر گرفت که در ادامه بررسی می‌شوند.
 • نقشه جدید بازار بدهی

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: تصمیم برای اصلاح پرتفوی صندوق‌ها با درآمد ثابت در کنار ایجاد جذابیت بیشتر برای سرمایه‌گذاران خارجی از جمله مواردی است که موکد تسریع در فرآیند عرضه اوراق بدهی است.
 • افت آرام آیفکس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس طی معاملات روز گذشته با افت ۳ واحدی (۳/ ۰ درصدی) مواجه شد و در سطح هزار و ۲۰ واحدی قرار گرفت. شناسایی سود و نااطمینانی‌های سیاسی، بار دیگر موجب کاهش تحرک معامله‌گران فرابورسی شد و ارزش معاملات بازارهای اول و دوم را با کاهش محسوسی رو‌به‌رو کرد. در این میان، نمادهای پالایشی، فلزی و حمل‌ونقل بیشترین فشار را بر شاخص این بازار وارد کردند تا شاخص فرابورس برای دومین روز متوالی در مسیر نزولی حرکت کند. روز گذشته فرابورس ایران همسو با بورس تهران با افت شاخص و کاهش ارزش معاملات مواجه شد. فضای احتیاطی بازار سهام در کنار شناسایی سود منجر به افت تحرک سهامداران در بازار شده است.
 • برگزاری همایش IFRS برای شرکت‌های کوچک و متوسط

  گروه بنگاه‌ها: اولین رویداد ملی بررسی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) برای شرکت‌های دارای کسب و کار کوچک (SME) توسط گروه شرکت‌های طرفه‌نگار در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد. مهندس اکبر رنجبری از بنیان‌گذاران این شرکت هدف از طراحی این رویداد را در راستای مسوولیت اجتماعی و تولید محتوای کاربردی و تکنولوژیک برای حسابداران و صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط عنوان کرد.
 • مزایای راه‌اندازی صندوق دارایی ارزی

  سنا: راه‌اندازی صندوق دارایی‌های ارزی یک از مناسب‌ترین راهکارها برای پایان دادن به آشفتگی‌های این بازار خواهد بود.علی سعیدی، نایب رئیس هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص راه‌اندازی صندوق ارزی و تفاوت آن با بورس ارز اظهار کرد: صندوق دارایی‌های ارزی نوعی از صندوق سپرده کالا است که بیشترین شباهت را به صندوق طلا دارد و با راه‌اندازی این صندوق، به آشفتگی‌های بازار ارز خاتمه داده می‌شود.
 • عقب‌نشینی ۳۴۵ واحدی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد اصلاح قیمتی و عقب نشینی شاخص کل بود. به این ترتیب با افت ۳۴۵ واحدی (معدل ۴/ ۰ درصد) شاخص کل بورس، این نماگر به محدوده ۹۰ هزار و ۹۵۲ واحد عقب‌نشینی کرد. در بازار دیروز معامله‌گران همانند روز چهارشنبه شاهد اصلاح قیمت‌ها و استراحت بازار بودند. در حالی که روز شنبه بازار توانسته بود کارنامه‌ای مثبت به جا بگذارد، اما دیروز بازار بی‌انگیزه همراه با تشدید عرضه‌های سنگین نه تنها کاهش قیمت‌ها را تجربه کرد، بلکه افت ۳۴۵ واحدی شاخص را در کارنامه خود به ثبت رساند. به این ترتیب در پایان معاملات نماگر اصلی بازار سطح ۹۱هزار واحد را رها کرد و در محدوده ۹۰هزار و ۹۵۲واحدی متوقف شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر