آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۹۲

 • انتخاب سخت بورس‌بازان

  هاشم آردم
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران روز گذشته در ادامه روند رکودی خود در روزهای اخیر، با افت نسبتا ناچیز ۵۰واحدی مواجه شد و به سطح ۸۷هزار و ۷۴۵ واحد رسید. با احتساب وضعیت روز گذشته شاخص، حالا این نهمین روز متوالی است که نماگر بازار سهام در محدوده بالای کانال ۸۷هزار واحدی متوقف شده است. علاوه بر آن ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی این روزها به محدوده کمتر از روزانه ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است. امری که حکایت از رکود قابل توجه بازار سهام دارد.
 • دو تله بورسی برای سیاست‌گذار

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: در حالی روزهای اخیر صحبت از رونق بورس و برتری بازار سهام نسبت به دیگر بازارهای مالی کشور به گوش می‌رسد که تنها معیار این برتری در دو موضوع خلاصه شده است؛ روند صعودی شاخص و افزایش تعداد کدهای صادر شده جدید! همین دو عامل سبب شده تا سیاست‌گذاران و مدیران رده اول بازار سرمایه، با استناد به آمار مربوطه از رونق بازار سخن بگویند و بعضا روند صعودی بورس را به عملکرد خود نسبت دهند.
 • فرمولی جدید برای محاسبه سود اوراق با درآمد ثابت

  سنا: فرابورس و سازمان بورس به‌طور مشترک، فرمول جدید محاسبه سود روزشمار اوراق را با درآمد ثابت به بخش علمی آیسکو ارائه کردند که این سازمان بین‌المللی نیز این فرمول را قابل اجرا برای ایران اعلام کرد. جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل با اعلام این خبر گفت: برای توسعه روابط سازمان بورس در حوزه بین‌الملل تلاش کردیم تا سازمان بورس در آیسکو با ارائه فرمول‌های جدید و برگزاری جلسات متعدد به یک عضو فعال تبدیل شود.
 • تکرار جهش‌ شاخص فرابورس با اهرم مارون

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران در جریان دادوستدهای روز گذشته حدود ۷ واحد افزایش یافت و در سطح نزدیک به ۹۹۰ واحدی قرار گرفت. این سومین روز متوالی است که نماگر فرابورس با اهرم رشد قیمت سهم پتروشیمی مارون افزایش نسبتا زیادی را تجربه می‌کند. این در حالی است که معاملات در فضای انتظار و احتیاط سهامداران دنبال می‌شود و معاملات از حجم و ارزش بالایی برخوردار نیست.
 • تبصره ۲ ماده ۲۴۱ اصلاحیه قانون تجارت و برداشت‌های متفاوت از آن!

  بهاره شفیع‌زاده کارشناس بازار سرمایه
  مطابق قانون اصلاح ماده (۲۴۱) لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، «با رعایت شرایط مقرر در ماده (۱۳۴) نسبت معینی از سود خالص سال مالی شرکت که ممکن است جهت پاداش هیات‌مدیره در نظر گـرفته شود، به هیچ‌وجه نبایـد در شرکت‌های سهامی عام از ۳درصد و در شرکت‌های سهامی خاص از ۶ درصد سـودی که در همان سال به صاحبان سهام قابل پرداخت است، تجاوز کند. در هرحال این پاداش نمی‌تواند برای هرعضو موظف از معادل یک سال حقـوق پایه وی و برای هر عضـو غیرموظـف از حداقل پاداش اعضای موظف هیات‌مدیره بیشتر باشد. مقررات اساسنامه و هرگونه تصمیمی که مخالف با مفاد این ماده باشد، باطل و بلااثر است».
 • اقدامات تنبیهی سازمان بورس برای صندوق‌های متخلف

  ایبنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از اقدامات تنبیهی این سازمان برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری که بخشنامه نرخ سود بانک مرکزی را رعایت نکنند، خبر داد. شاپور محمدی با اشاره به تفاهم بانک مرکزی و سازمان بورس برای کاهش نرخ سود سپرده صندوق‌های سرمایه‌گذاری اظهار کرد: سازمان بورس پیگیر کاهش نرخ سود سپرده‌ها در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.
 • تداوم روزهای کم رمق بورس

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد افت ۵۰واحدی شاخص کل بود.در ساعات ابتدایی معاملات، سهامداران شاهد تشدید عرضه‌ها در اکثر نمادهای بزرگ بازار بودند. در این شرایط شاخص کل در پایان داد‌وستدها با عقب‌نشینی ۰۶/ ۰ درصدی مواجه شد و به رقم ۸۷هزار و ۷۴۵ رسید. نماد معاملاتی شرکت‌های سایپا، ملی مس و پتروشیمی مبین بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص سهام داشتند. در گروه معدنی دیروز نمادهای تولید‌کننده زغال‌سنگ نظیر «کطبس» و «کپرور» با صف خرید همراه شدند.

بیشتر

بیشتر