آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۸۷

 • فیلتر جدید نرخ سود سایه

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته طی ابلاغیه‌ای صدور واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در شعب بانک‌ها را ممنوع اعلام کرد. به‌نظر می‌رسد این اقدام همراستا با سیاست‌های بانک مرکزی به‌منظور کاهش نرخ سود صورت گرفته است. گرچه این ابلاغیه گام موثری در محدود کردن بانکداری سایه قلمداد می‌شود، اما برای حل ریشه‌ای معضلات بانکی کافی به‌نظر نمی‌رسد. ریشه بحران بانکی (انجماد منابع بانک‌ها، کمبود نقدینگی و درنتیجه چسبندگی نرخ سود) همچنان پابرجاست. بنابراین استفاده از ابزارهایی از این دست برای کاهش دستوری نرخ سود، به‌نوعی فراموش کردن صورت مساله است.
 • سبز کمرنگ بازار سهام

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران پس از رشد نسبتا چشمگیر شاخص کل در جریان معاملات هفته گذشته که توام با افزایش تقاضا و ورود نقدینگی جدید بود، بار د‌یگر به مد‌ار نوسان اندک بازگشته است. موضوعی که حاکی از احتیاط فعالان تالار شیشه‌ای است. در این فضا دیروز اقبال به گروه خودرویی با پیشتازی «خودرو» مانع افت نماگر اصلی بازار سهام شد. در عین حال ارزش معاملات خرد سهام بالغ بر ۱۳۸ میلیارد تومان بود که حدود ۳۰ درصد آن به معاملات گروه خودرویی اختصاص داشت. در این شرایط دیروز شاخص کل با رشد اندک ۳۷ واحدی (معادل ۰۴/ ۰ درصد) مواجه شد و در ارتفاع ۸۷ هزار و ۹۰۵ واحدی قرار گرفت. شاخص هم‌وزن نیز افزایش بیش از ۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد. موضوعی که نشان می‌دهد توجه سهامداران در شرایط اصلاح قیمت نمادهای بزرگ‌تر به سمت کوچک‌ترهای بازار معطوف بوده است.
 • ادغام شرکت‌ها؛ بایدها و نبایدها

  دکتر فریدون قاسم‌زاده مدیرعامل شرکت افرانت
  در بازارهای رقابتی و غیرانحصاری، با رشد و توسعه صنایع و افزایش تعداد شرکت‌های فعال در آنها، سهم بازار (Market Share) بین تعداد زیادی از شرکت‌ها تقسیم شده و در نتیجه حجم فروش و سودآوری این شرکت‌ها که خدمات با‌کیفیت و قیمت‌های مشابهی را ارائه می‌کنند، کاهش می‌یابد.
 • افزایش صادرات در اولویت پاکسان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت پاکسان گفت: در حالی که نیاز کشور به محصولات شوینده چهارمیلیون و ۵۰۰ هزار تن است اما در حال حاضر یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار تن محصول شوینده در کشور تولید می‌شود. علی صفوی‌نژاد در نشستی با حضور خبرنگاران افزود: این در حالی است که هنوز در بازار صنعت شوینده با کمبود تقاضای موثر مواجه هستیم.
 • پرداخت بیش از ۴۸۶ میلیارد ریال سود به سرمایه‌گذاران

  سمات: معاونت عملیات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در هفته گذشته بیش از ۴۸۶ میلیارد ریال انواع سود به ۲۴۹ سرمایه‌گذار پرداخت کرد. معاونت عملیات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درهفته گذشته، تعداد ۷۰ مورد اصلاح مشخصات انجام داده است. همچنین در معاملات هفته گذشته فرابورس ایران تعداد ۵۵۰۰ نفر با استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند.
 • دومین استراحت متوالی «آیفکس»

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس طی معاملات دیروز حدود ۳/ ۲ واحد افت کرد و در سطح ۹۷۲ واحدی قرار گرفت. پس از رشدهای پرشتاب هفته قبل، نماگر کل در این هفته آهنگی نزولی به خود گرفته است. بر این اساس کاهش ارزش معاملات در بازار اول و دوم نسبت به میانگین هفته گذشته را می‌توان در تحرک پایین سهامداران فرابورسی جست‌وجو کرد. به نظر می‌رسد سهامدارانی که در هفته گذشته با هیجان بیشتری دادوستدهای خود را انجام می‌دادند این هفته در لاک احتیاط فرو رفته‌اند و میل چندانی به معامله ندارند.

بیشتر

بیشتر