آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۸۶

 • پنج تعهد رسمی به سهامداران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل سازمان بورس و اوراق بهادار از اجرای برنامه‌هایی برای شفافیت و توسعه هرچه بیشتر بازار سرمایه خبر داد. شاپور محمدی وعده داد محدودیت‌هایی نظیر دامنه نوسان و حجم مبنا تعدیل شود. تلاش برای رفع ابهامات از گروه‌هایی نظیر بانک‌ها و پالایشگاه‌ها و افزایش سهام شناور شرکت‌های سهامی از دیگر برنامه‌های سکاندار بورس تهران است. آمادگی برای عرضه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی تا پایان سال ۹۶ و پیگیری حقوق سهامداران کنتورسازی ایران از دیگر اولویت‌های سازمان بورس اعلام شد.
 • سد روانی رونق بورس

  هاشم آردم
  دنیای اقتصاد: شاخص بورس تهران طی معاملات روز گذشته با رشدی خفیف مواجه شد و در سطح ۸۷هزار و ۸۶۸ واحد ایستاد. این در حالی بود که در ۳۰ دقیقه ابتدای معاملات دیروز، شاخص تا محدوده ۸۷هزار و ۹۳۰ واحدی نیز پیشروی کرده بود. تنها یک گام تا فتح کانال ۸۸هزار واحدی باقی مانده بود که عرضه‌های سهام و افت نسبی قیمت‌ها باعث عقب‌نشینی شاخص شد. ارزش معاملات خرد بازار روز گذشته تقریبا ۹۷ میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین ارزش معاملات خرد در هفته گذشته افت محسوسی را نشان می‌دهد. آنچه در معاملات روز گذشته بیش از هر چیز خودنمایی می‌کرد، تمایل نه چندان بالا برای خرید سهام چه از جانب اشخاص حقیقی و چه از جانب اشخاص حقوقی بود. در حالی که همچنان چشم‌انداز صنایع بزرگ و شاخص‌ساز بورسی مثبت به نظر می‌رسد، اما احتیاط و تردید برای خرید سهام در بازار موج می‌زند.
 • ادغام «های‌وب» و «پارس‌آنلاین» نقطه عطفی در ICT کشور است

  گروه بنگاه‌ها: ادغام «های‌وب» و «پارس آنلاین» در صورت وقوع اتفاقی بزرگ در صنعت ICT، صنعت بانکداری سرمایه‌گذاری و به‌طور کل بازار سرمایه ایران است. مجید زمانی، مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه کیان (مشاور‌ های‌وب در مبحث ادغام‌ها) با اعلام این مطلب و با اشاره به اینکه حوزه کسب و کار پروانه‌های FCP بسیار پراکنده است و هیچ کدام از این شرکت‌های دارای مجوز به تنهایی توان تبدیل شدن به یک اپراتور قوی در صنعت ICT را ندارند، افزود: ادغام شبکه مشتریان و زیرساخت‌های این شرکت‌ها، با امکان استفاده از منابع بازار سرمایه می‌تواند این مساله را محقق کند.
 • احتمال تعدیل مثبت سود «وصندوق»

  گروه بنگاه‌ها: مدیر سرمایه‌گذاری هلدینگ انرژی صندوق بازنشستگی کشوری از احتمال تعدیل مثبت سود سهام این شرکت خبر داد. سعید محمدی گفت: ارزش بازار «وصندوق» در حال حاضر حدود ۴۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال و ارزش NAV بورسی شرکت، معادل دو هزار و ۴۱۰ ریال است که در محاسبه آن، از ارزش افزوده شرکت‌های غیربورسی استفاده نشده است.
 • توقف آیفکس با فشار «مارون»

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس طی معاملات روز گذشته با افت اندک ۵/ ۰ واحدی مواجه شد و در سطح ۵/ ۹۷۴ واحدی قرار گرفت.ریزش ۰۶/ ۰ درصدی شاخص فرابورس تحت تاثیر معاملات منفی در نماد«مارون» شکل گرفت. این نماد به تنهایی «آیفکس» را ۳ واحد تنزل داد.
 • معرفی مدیرعامل جدید شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس

  دنیای اقتصاد: یاسر فلاح، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار، با حفظ سمت مدیر عامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس شد. بررسى تازه‌ترین تحولات مدیریتی شرکت‌ها نشان می‌دهد، مدیرعامل و دو عضو دیگر هیات مدیره شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس که از زیرمجموعه‌های سازمان بورس و اوراق بهادار به‌شمار می‌رود، تغییر کردند.بر این اساس یاشار فروهر، مدیرعامل وعضو هیات‌مدیره و همچنین محمدجواد فرهانیان و شهاب‌الدین شمس عضو هیات مدیره شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس از سمت خود استعفا دادند. به این ترتیب یاسر فلاح مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار به‌عنوان مدیر عامل جدید این شرکت فعالیت خود را آغاز کرد.
 • آغاز هفته کم رمق بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران در اولین روز از هفته جاری معاملات ضعیفی را پشت سر گذاشت. دیروز در شروع هفته به‌رغم آنکه بازارهای جهانی شامگاه جمعه با شرایط مناسبی به کار خود پایان دادند و بهای نفت به بیش از ۶۲ دلار در هر بشکه نیز رسید اما صنایع وابسته به این صنایع واکنش چندانی به این موضوعات نداشتند. در همین حال دیگر نمادهای بازار نیز به دلیل رشد قیمت در هفته گذشته در فاز استراحت قرار گرفتند. در نهایت شاخص کل با افزایش ۲۳ واحدی روی رقم ۸۷ هزار و ۸۶۸ واحد ایستاد. نمادهای معاملاتی تاپیکو، بانک ملت و گل‌گهر بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل داشتند.
 • چالش‌ها و ریسک‌های کلی بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد: سعید اسلامی‌بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به دنبال جلسه هم‌اندیشی وزیر امور اقتصادی و دارایی با مدیران ارکان بازار سرمایه و به‌منظور همفکری برای رفع مشکلات، طی نامه‌ای به وزیر، چالش‌ها و ریسک‌های کلی بازار سرمایه را بررسی کرد.

بیشتر

بیشتر