آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۸۲

 • بازی خطرناک در بورس تهران

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران روز گذشته با رشد ۶۱ واحدی مواجه شد و در ارتفاع ۸۷ هزار و ۴۷۷ واحدی قرار گرفت. شاخص سهام با قرار گرفتن در این سطح بازدهی خود از ابتدای سال را به بیش از ۲/ ۱۳ درصد رساند. ارزش معاملات خرد سهام در این روز به ۱۵۵ میلیارد تومان بالغ شد که نسبت به هفته‌های اخیر همچنان نشانه‌هایی از ورود نقدینگی جدید و افزایش تقاضا را نشان می‌دهد. این روند به ویژه در سهام صنعت پالایشی مشهود است. در جریان معاملات روز گذشته حدود ۳۰ درصد ارزش معاملات خرد بازار به این گروه اختصاص داشت. امری که به نظر می‌رسد تحت تاثیر افزایش قیمت نفت و نرخ دلار مبادله‌ای صورت گرفته است. کارشناسان معتقدند صرف در نظر گرفتن این دو متغیر و بدون توجه به ابهام و ریسک نرخ‌گذاری دستوری در این شرکت‌ها می‌تواند تجربه تلخ دیگری از بورس بازی در فضای مبهم را رقم بزند.
 • جایگزین فروش استقراضی در بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد: بورس تهران و فضای معاملاتی آن همواره از عمق کم بازار رنج برده است. ارزش معاملات بازار سهام نسبت به ارزش بازاری شرکت‌ها در مقایسه با بورس‌های مترقی جهان، ناچیز به نظر می‌رسد. علاوه بر آن سهام شناور موجود در بورس و فرابورس با مقیاس‌های جهانی همخوانی ندارد. نکته دیگری که باعث می‌شود عمق بازار کمتر از آنی باشد که انتظار می‌رود، فقدان ابزارهای مترقی برای پوشش ریسک و سفته‌بازی است.
 • تخفیف استثنایی «دنیای بورس» ویژه کیش‌اینوکس

  سایت تحلیلی «دنیای بورس» در نهمین نمایشگاه «معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور» موسوم به کیش‌اینوکس (KishInvex) تخفیف ویژه‌ای برای شما در نظر گرفته است. بر این اساس، طی روزهای برگزاری نمایشگاه از ۸ تا ۱۱ آبان برای اشتراک دو‌ماهه، شش‌ماهه و یک‌ساله به ترتیب ۳۰، ۴۰ و ۵۰ درصد تخفیف شامل حال مشترکان خواهد شد. همچنین از علاقه‌مندان دعوت می‌شود از غرفه «دنیای بورس» به شماره ۷۵ در مرکز همایش‌های کیش بازدید کنند. متقاضیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر از تخفیف‌ها به سایت www.donyayebourse.com مراجعه کنند یا با شماره ۴۲۷۱۰۲۵۰ -۰۲۱تماس بگیرند.
 • «آیفکس» در اوج تاریخی

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس طی معاملات روز گذشته با رشد ۹/ ۸ واحدی همراه شد و در ارتفاع ۶/ ۹۶۹ واحدی قرار گرفت. طی هفته جاری شاهد جهش‌های قابل توجه نماگر فرابورس بودیم. دیروز چنان که انتظار می‌رفت بیشترین رشد شاخص فرابورس به دلیل تحرکات مثبت در گروه پتروشیمی به ویژه نماد پتروشیمی مارون صورت گرفت. بنابراین با احتساب رشد ۹۲/ ۰ درصدی شاخص کل و لمس قله جدید در روز گذشته، بازدهی فرابورس ایران از ابتدای سال به ۱۰ درصد رسید.
 • عدم تحقق پیش بینی سود سهم نفت پارس

  گروه بنگاه‌ها: پیش‌بینی سود هر سهم شرکت نفت پارس برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند۹۶ تحقق نیافت. این شرکت در گزارش حسابرسی نشده‌ای به پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به اسفند۹۶ براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه پرداخته است که بر این اساس تنها ۳۹ درصد از سود هر سهم را پس از کسر مالیات محقق کرده است. براساس این گزارش، سود هر سهم پس از کسر مالیات ۸۱۹ ریال پیش‌بینی شده است که در ۶ ماهه منتهی به شهریور ۹۶ نفت پارس مبلغ ۳۱۶ ریال سود برای هر سهم ساخته است. این شرکت همچنین در میزان فروش نیز از پیش‌بینی‌ها عقب مانده و توانسته در همین دوره ۶ ماهه در بخش فروش ۳ هزار و ۴۳۵ میلیارد و ۷۹۶ میلیون ریال که ۴۴ درصد بودجه پیش‌بینی شده است را پوشش دهد.
 • سود عملیاتی ۹۰ میلیارد تومانی آهن و فولاد ارفع

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: با وجود آنکه عملکرد و میزان تولید و فروش فولاد ارفع مناسب بوده و سود عملیاتی شرکت، ۹۰ میلیارد تومان طی ۶ ماه نخست سال ثبت شده؛ اما به دلیل بدهی ارزی، پیش‌بینی زیان هر سهم، ۴۱ ریال اعلام شده است.
 • بزرگ‌ترین سقوط سهام تاریخ

  دنیای اقتصاد: شرکت نفتی «پتروچاینا» بزرگ‌ترین سقوط سهام تاریخ را تجربه کرد. پس از گذشت ۱۰ سال از عرضه سهام این شرکت در بورس شانگهای، ارزش بازار این تولیدکننده دولتی انرژی بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. این کاهش ارزش معادل ارزش کل بازار سهام ایتالیا و بیش از تولید ناخالص داخلی سوئیس یا دارایی خالص ۱۰ ثروتمند بزرگ دنیا است.
 • هدایت پول‌های خارجی به بازار بدهی

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: روز گذشته چهارمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه در جزیره کیش با حضور ۴۵ مقام ارشد اقتصادی، مالی، سیاسی و سرمایه‌گذاران ۱۶ کشور جهان آغاز به کار کرد. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در افتتاحیه این نمایشگاه با تاکید بر اینکه امروزه جریان سرمایه به داخل کشورها نتیجه ورود سرمایه‌گذاران خارجی است، گفت: این موضوع به یکی از مسائل مهم در تمامی کشورها تبدیل شده است.
 • رشد شاخص در سایه عرضه‌های سنگین

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد ۶۱ واحدی (معادل ۰۷/ ۰ درصد) شاخص کل بود. به این ترتیب روند صعودی بازار سهام برای پنجمین روز متوالی ادامه یافت. این امر سبب شد تا بازدهی بورس از ابتدای آبان ماه تا کنون به ۱/ ۱ درصد برسد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر