• خروج خرس‌ها از بورس

  دنیای اقتصاد: بورس تهران در ادامه مسیر صعودی خود، روز دوشنبه تغییر فاز داد تا با افزایش بیش از ۲۰ درصدی شاخص سهام از کف پیشین خود، از فاز خرسی خارج شود. شرایطی که به‌نظر می‌رسد فرصتی طلایی برای اصلاح قوانین بورسی در راستای افزایش کارآیی بازار است. در حال حاضر ابرنوسان‌های صعودی و نزولی به‌واسطه مقررات ضدتوسعه‌ای همانند دامنه نوسان جزو ذات بازار سهام کشور شده است. مقرراتی که در ثلث نخست سال‌جاری رشد حبابی شاخص کل را به ارمغان آورد و در ثلث دوم اصلاح بیش از ۴۰ درصدی به سهامداران تحمیل کرد. ضمن اینکه سبب کاهش محسوس نقدشوندگی بازار سهام شد و برای حدود ۴ ماه نقدکردن سهام را به کاری سخت و بعضا غیرممکن تبدیل کرد. در حال حاضر اما قریب به اتفاق کارشناسان خبره بورسی اعتقاد دارند با بازشدن دامنه نوسان علاوه بر حذف پدیده صف‌نشینی شاهد کاهش نوسانات مخرب در بازار سهام خواهیم بود؛ اما مسوولان همچنان به دلایل نامعلوم، راه هزاران‌بار رفته را دوباره می‌پیمایند.
 • تحلیل به جای صف‌نشینی

  دنیای‌اقتصاد: دیروز شاخص کل بورس تهران با افزایش ارتفاع بیش از ۲۰ درصدی از کف اخیر خود تغییر فاز داد و پس از چهار ماه وارد فاز گاوی شد. در پایان معاملات دیروز بازار سهام، شاخص کل بورس تهران به سطح یک میلیون و ۴۶۵ هزار واحدی رسید. با شروع رشد مجدد بازار سرمایه، کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه به سهامداران تازه‌وارد توصیه می‌کنند که تجربه قبلی را چراغ راه آینده کنند و این بار دست از‌ صف‌نشینی بردارند و با تحلیل معامله کنند. آنان همچنین به این دسته از سهامداران پیشنهاد می‌کنند به جای معامله مستقیم به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری بروند و از این طریق سهامداری کنند.
 • زندگی به‌جز خرج، جنبه‌های دیگری هم دارد

  الهام میرمحمدی کارشناس آکادمی هوش مالی
  خرج کردن و به خرید رفتن از جمله فعالیت‌های جذاب و دوست‌داشتنی برای کودکان است. آنها با فرآیند شغل، کسب درآمد و سپس خرج آن آشنا نیستند و بیشتر توجه‌شان به بخش آخر یعنی خرج کردن است. پیتر کالینگتون، نویسنده و تصویرگر اهل انگلستان، کتابی به ‌نام «زندگی خرج دارد» برای آموزش مفاهیم مهم سواد مالی به کودکان نوشته و در آن خلاصه‌ای از امور مالی مربوط به کودکان را در قالب رفتارهای یک گربه باهوش به‌نام «تیبز» به‌تصویر کشیده است.
 • بررسی مواد طرح اصلاح قانون اوراق بهادار

  خانه ملت: مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح جلسه روز گذشته کمیسیون متبوع خود گفت: گزارش نظارتی مشروحی درباره وضعیت صنعت استخراج رمزارزها و مبادلات داخلی آن در ابتدای جلسه قرائت و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه کمیسیون پیرو گزارش‌های نظارتی می‌تواند، نسبت به خلأ و ضعف‌های قانونی طرح‌های اصلاحی را پیشنهاد دهد، افزود: براین اساس بعد از ارائه گزارش نظارتی درباره رمزارزها نمایندگان قانون حمایت از رمزارزها و ساماندهی بازار معاملات داخلی آن را در چند ماده با دربرگیری مبادلات، بانک مرکزی، استخراج آن، تعرفه‌ها و... به مجلس پیشنهاد خواهند داد.وی تصریح کرد: در ادامه این جلسه پیرو گزارش نظارتی کمیسیون اقتصادی درباره بورس، اصلاح قانون بازار سرمایه در دستور کار قرار گرفت، موادی از این طرح مورد بررسی و پیشنهاد کارگروه برای اصلاح قانون اوراق بهادار پیشنهاد داده شد و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها نظرات خود را نسبت به این طرح ارائه کردند.
 • تلاش مجلس برای تنظیم فعالیت فعالان مجازی در حوزه بازار سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: بورس راه خود را پیدا کرده است، روند مثبت ادامه دارد، در حال بازگشت به روزهای طلایی هستیم و... از جمله نوشته‌های افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی است. البته هرچند روز گذشته جریان شاخص‌کل بورس در دقایق ابتدایی شروع مثبتی داشت و این روند تا پایان بازار ادامه داشت اما با وجود فضای مثبت در بین افراد فعال در بورس به خاطر وجود این شرایط برخی از افراد به دیگران توصیه می‌کنند که اسیر هیجانات و احساسات نشوند چون شرایط اقتصادی و سیاسی غیرقابل پیش‌بینی است.
 • احتمال عرضه تمام املاک و اراضی وزارت دفاع در بورس

  امیر عالمی، کارشناس بورس و تامین مالی وزارت دفاع: با توجه به اینکه نخستین فروش ملک وزارت دفاع در بورس کالا تجربه شد و وزارت دفاع با فرآیند عرضه املاک در بورس، آشنا شد به زودی شاهد عرضه‌های بعدی وزارتخانه در بورس کالا خواهیم بود. این احتمال وجود دارد که وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دستور عرضه کل املاک و اراضی این وزارتخانه در بورس کالا را صادر کند.| ایلنا
 • ترفند جدید کلاهبرداران برای کاسبی در بورس

  داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران: فرد کلاهبرداری که وعده پرداخت ماهانه ۱۰۰ میلیون ریال به کاربران فضای مجازی در ازای سرمایه‌گذاری در بورس و پرداخت سود مشارکت در بازار فروش سهام داده بود دستگیر شد. مشخص شد که این فرد مدتی است در فضای مجازی تحت عنوان پرداخت سودهای کلان اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کند.|میزان
 • اولین جلسه دادگاه رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد

  نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد. بلالی، نماینده دادستان در این جلسه گفت: در برخی مواردی که بنگاه‌ها نیاز به اصلاح داشتند سازمان بدون پیشنهاد اصلاح، اقدام به فروش آن با قیمت نازل به جهت زیان‌ده بودن کرده است. چنانچه سهم شرکت دارای بازار فعال بوده باشد، واگذاری باید از طریق سازمان بورس و از طریق قیمت تابلوی بورس باشد، در غیر این صورت باید از طریق آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌ها و بر اساس دستورالعمل باشد که این دستورالعمل‌ها نیز بر اساس قیمت‌گذاری از طریق کارشناسان رسمی صورت می‌گیرد. موارد خصوصی‌سازی شده بر مبنای نظریات کارشناسی غیرمعتبر و چندسال قبل از آنکه کارشناسی آن منقضی شده، صورت گرفته است.| مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه
 • نتیجه انتخابات آمریکا بورس را از التهاب خارج کرد

  جلال روحی، کارشناس بازار سرمایه: با توجه به آرامش سیاسی حاکم بر کشور، خطری معاملات بازار را تهدید نمی‌کند. همچنین تا چند وقت گذشته بازار به شدت تحت تاثیر انتخابات آمریکا قرار گرفته بود و سهام بازار به دو دسته ریالی‌محور و دلاری‌محور تقسیم شد، اما با مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، جنگ‌های لفظی و مواردی که در بازار تاثیرگذار بود، بازار از فضای التهابی خارج شد. | ایرنا
 • پارازیت روی سیگنال بورسی

  دنیای‌اقتصاد - محمدامین خدابخش: در حالی بورس تهران پس از افت نفس‌گیر ۴۰ درصدی در ثلث دوم سال ۹۹، در هفته‌های اخیر با رشد نماگرهای اصلی خود همراه شده است و یک قدم تا تغییر فاز فاصله دارد که بار دیگر شاهد افزایش ضدتحلیل‌ها در شبکه‌های اجتماعی هستیم. کانال‌هایی که گردانندگان آنها خود را کارشناس بازار سهام معرفی می‌کنند؛ اما با دادن آدرس غلط به سهامداران تازه‌وارد سعی در انحراف معاملات به مقاصد منتخب خود دارند. این نسخه انحرافی در حالی پیچیده می‌شود که بهبود عوامل بنیادی، انتظار برای غلبه تحلیل بر هیجان در معاملات سهام را افزایش داده است؛ اما پارازیت‌های ارسالی از سوی کارشناس‌نماها می‌تواند در مجموع به تهدیدی برای معامله‌گران سهام تبدیل شود. در این میان بررسی‌ها موید آن است که به‌رغم سرازیر شدن پول حقیقی به گردونه معاملات سهام، این بازار همچنان نیازمند نگاهی ژرف‌تر نسبت به تحولات پیش‌رو است و همین امر سبب می‌شود تا تحلیل آن به‌خصوص در بعد رفتاری و همچنین مواجهه بورس‌اولی‌ها با تحلیلگران حرفه‌ای از اهمیت بسیاری برخوردار باشد.
 • چراغ‌سبز کدال به سهامداران

  دنیای‌اقتصاد- پروانه کُبره: بازار سرمایه غیرقابل پیش‌بینی‌تر از آنچه تصور می‌کنیم پیش می‌رود. در حالی که تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا کارشناسان راهیابی بایدن به کاخ سفید را به ضرر بورس تهران می‌دانستند اما تنها چند روز پس از انتخابات، معاملات بازار سهام وارد فاز جدیدی شد. این هفته سومی است که بازار سرمایه روزهای سبزی را می‌گذراند. حرکت مثبت و بدون حاشیه شاخص، ارزش معاملات بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی در روز با حضور سهامداران حقیقی همراه با گزارش عملکرد ماهانه ارسالی شرکت‌ها به سامانه کدال این سیگنال را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که بازار در حال رسیدن به تعادل است.
 • رشد دسته جمعی سهام

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در معاملات دومین روز کاری هفته توانست با افزیش ۶/ ۲ درصدی وارد کانال ۴/ ۱ میلیون واحدی شود. در حالی دماسنج بازار سهام در همان دقایق ابتدایی شروع داد و ستد‌ها وارد کانال جدید شد که برخی از معامله‌گران تا نیمه نخست بازار اقدام به خروج از گردونه معاملاتی کردند. هر چند استراتژی سرمایه‌گذاری این دست از معامله‌گران به‌طور معمول همانند چند وقت اخیر کوتاه مدت و بر مبنای نوسان‌گیری پایه‌گذاری شده است اما عرضه‌کنندگان سهام با هدف پارک نقدینگی در حساب کاربری شرکت‌های کارگزاری یا خروج از فضای معاملاتی بورس با توجه به شرایط سایر بازار‌های مالی بستری امن برای سرمایه‌گذاری نخواهند یافت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر