آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۶۸

 • اثر صفر ترامپ در بازارها

  دنیای اقتصاد: شروع معاملات هفتگی بازارها با صعود نماگر بورس تهران و کاهش نرخ ارز و سکه نشانه‌ای از فروکش تب سیاسی ترامپ بود. گرچه القای بیرونی به نحوی بود که ریسک برجام می‌تواند نوسانات نامعلومی را در قیمت‌ها ایجاد کند، اما بازارها با اثرپذیری «صفر» از سخنان جمعه شب رئیس‌جمهور آمریکا نخستین روز معاملاتی خود را به پایان رساندند. شاخص سهام با رشد ۵۱۹ واحدی بار دیگر به کانال ۸۵ هزار واحدی بازگشت. همچنین، با افزایش تقاضا از سوی بازیگران خُرد بورس، پس از دو هفته خالص خرید سهامداران حقیقی مثبت شد. هرچند هنوز نگرانی‌های غیراقتصادی می‌تواند بر فعالیت بورس‌بازان اثرگذار باشد، اما به‌نظر می‌رسد متغیرهای داخلی بازار سهام مجددا درکانون توجهات قرار گرفته و حرکت بورس بر مدار نُرمال مورد انتظار است. در سوی دیگر، عبور از هیجان منفی ترامپ موجب کاهش دسته‌جمعی نرخ‌ها در بازار ارز شد و سکه را نیز با خود همگام کرد. فعالان بازار ارز ادعاهای توخالی ترامپ، حمایت اروپا از برجام و همچنین کاهش تقاضای ریسک‌گریزها و سفته‌بازان را مهم‌ترین عوامل عقب‌نشینی نرخ دلار و تجربه مجدد یک روز آرام به لحاظ محدوده نوسان عنوان می‌کنند. هرچند در آینده، عوامل داخلی نظیر تقاضای اربعین و پایان سال میلادی می‌توانند رشد نرخ دلار را رقم بزنند که ارتباطی با نگرانی‌های ترامپی ندارد.
 • قفل نامرئی رونق سهام

  دنیای اقتصاد: آخرین آمار منتشر شده از سهام شناور آزاد شرکت‌های فرابورسی روی سامانه کدال حکایت از این واقعیت دارد که مالکیت بخش عمده‌ای از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در این بازار، در اختیار سهامداران عمده یا فعالان حقوقی دولتی و شبه دولتی (تامین اجتماعی، سهام عدالت، صندوق‌های بازنشستگی، بیمه‌ها و...) است. این آمار نشان می‌دهد که نه تنها سهام قابل معامله شرکت‌های فرابورسی در دوره یک‌ساله مورد بررسی افزایش نیافته است، بلکه با کاهش ۴/ ۰واحد درصدی مواجه شده است. شرایطی که قفلی نامحسوس برای دستیابی به رونق پایدار بازار سهام است. باید اذعان داشت حجم سهام شناور آزاد از جهات گوناگون بر بازار اوارق بهادار تاثیرگذار است.
 • واکنش معکوس فرابورس به سخنان ترامپ

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس روز شنبه با رشد ۶/ ۴‌واحدی (معادل ۵/ ۰ درصد) در ارتفاع ۳/ ۹۳۴ واحدی قرار گرفت. روز گذشته فرابورس همگام با بورس و سایر بازارهای مالی عموما فضایی مثبت را تجربه کردند. به نظر می‌رسد برداشت مثبت عموم سهامداران و سرمایه‌گذاران بازار از حمایت‌های مثبت بین‌المللی پس از اظهارات ترامپ این چشم‌انداز را رقم زده است. این در حالی است که بازار سهام در هفته گذشته در سایه نگرانی‌ها نسبت به سرانجام برجام، با افت شاخص همراه شده بود. چنانکه نماگر فرابورس در طول هفته گذشته نزدیک به دو درصد کاهش یافت.
 • افزایش ۹۰ درصدی ارزش خرید و فروش سرمایه‌گذاران خارجی

  روابط عمومی شرکت بورس: سرمایه‌گذاران خارجی در ۳۷ صنعت بورس تهران حضور دارند و در پایان شهریورماه ۹۶ نسبت به ماه قبل حدود ۳ درصد افزایش در ارزش دارایی سرمایه‌گذاران خارجی مشاهده می‌شود. در شهریور ماه ۹۶ با فعال‌تر شدن سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به ماه قبل، رشد ۹۰ درصدی خرید و فروش سرمایه‌گذاران خارجی در بورس تهران رقم خورد.
 • پرداخت بیش از ۲۷۴ میلیارد تومان انواع سود به سرمایه‌گذاران

  سمات: معاونت عملیات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درهفته گذشته بیش از ۲ هزار و ۷۴۳ میلیارد ریال انواع سود به ۳۳۱۲ سرمایه‌گذار پرداخت کرد. معاونت عملیات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درهفته گذشته، تعداد ۸۶ مورد اصلاح مشخصات انجام داده است. همچنین در معاملات هفته گذشته فرابورس ایران تعداد ۵۹۰۰ نفر با استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرآیند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند.
 • آخرین جزئیات سهام عدالت

  سازمان خصوصی‌سازی: مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود این سهام باید اقدام به ثبت شماره شبای حساب بانکی خود در سامانه سهام سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir کنند. بر این اساس افرادی هستند که شماره شبا بانکی خود را در این سامانه درج کرده‌اند؛ ولی این شماره شبا به هر دلیل مورد تایید بانک عامل مربوطه قرار نگرفته است. به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی این دسته از مشمولان سهام عدالت باید با مراجعه دوباره به سامانه و ثبت یک شماره شبا بانکی جدید از یکی دیگر از حساب‌های بانکی معتبر خود، تایید نهایی شماره شبا بانکی آن حساب را از سامانه سهام عدالت دریافت کنند. سازمان خصوصی‌سازی برای افرادی که شماره شبای حساب بانکی آنها مورد تایید قرار نمی‌گیرد با ارسال پیامک، عدم تایید شبای بانکی این افراد را به تلفن همراه آنان اعلام می‌کند.
 • عبور مجدد شاخص سهام از کانال ۸۵ هزار واحدی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران دیروز شاهد رشد ۵۱۹واحدی شاخص کل بود.در نهایت شاخص سهام با رشد ۶۱/ ۰ درصدی به بالای مرز ۸۵هزار واحد رسید.در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که سخنان شامگاه جمعه دونالد ترامپ، در مورد عدم پایبندی ایران به برجام و ارجاع آن به کنگره نگرانی‌هایی را در مورد وضعیت سیاسی –اقتصادی ایجاد کرد. با این حال تقاضای چشمگیری در بازار شکل گرفت. هر‌چند شائبه‌هایی از اتخاذ تمهیداتی برای جلوگیری از افت شاخص عنوان می‌شود اما خرید چشمگیر حقیقی‌ها در معاملات دیروز نشان از حس خوب عمده فعالان بازار سهام نسبت به حمایت دیگر طرفین درگیر در برجام و موضع‌گیری منطقی دولت ایران بود.

بیشتر

بیشتر