آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۳۲۶۱

 • بازار چشم‌انتظار نیمه دوم سال

  در معاملات روز گذشته بازار، حق‌تقدم‌ها میدان‌داری کردند
 • بازار ضعیف - ۱۳ مرداد ۹۳

  گروه بورس-همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تداوم ضعف در معاملات بود به گونه‌ای که برای دومین روز متوالی شاخص نزدیک به ۳/۰ درصد افت کرد. در بازار دیروز شاخص کل با توجه به ضعف عمومی معاملات شاهد افت ۲۰۳واحدی معادل ۲۷/۰درصد بود که این افت شاخص را به مرز ۷۴هزار و ۶۳۷واحد عقب راند. افت نمادهای عمده‌ای نظیر هلدینگ خلیج فارس، بانک‌های ملت و صادرات و کاهش قیمت نمادهای خودرویی از جمله ایران خودرو دلیل این کاهش بود.

  در بازار دیروز معضل چند روز اخیر بازار یعنی حق‌تقدم‌های استفاده نشده سرانجام با ورود متعهد خرید اوراق حق‌تقدم استفاده نشده شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی به پایان رسید تا بیش از ۵۴۰میلیون برگه حق‌تقدم این شرکت خریداری شود.

 • قطب نمای آینده بورس

  دنیای اقتصاد: بیش از ۲۴۰ هدف راهبردی برای حصول به برنامه‌های سیاستی بازار سرمایه مبتنی‌بر هفت محور تدوین شد. این برنامه که با عنوان «سند راهبردی سازمان بورس و اوراق بهادار» معرفی شده است، عمدتا بر هم‌افزایی و هماهنگی عوامل برون‌زا و درون‌زا در بازار سرمایه متکی است. تا جایی که سازمان بورس انتظار دارد با هماهنگ‌سازی دستگاه‌های دخیل در این برنامه‌‌ها به بهترین نتایج دست یابد. از توضیحات کلی این سند می‌توان دریافت که سازمان بورس به دنبال ترسیم جهت‌گیری آینده بازار سرمایه است. برای اهداف راهبردی استخراج شده، اقدامات اجرایی معینی تعریف شده است.

 • تکنیکال یا فاندامنتال؟ (۱)

  احسان حاجی مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه به‌رغم اینکه بسیاری از فعالان بازار سرمایه رفتار عمومی بورس را غیر‌قابل پیش‌بینی‌ و غیر‌عادی تصور می‌کنند باید گفت که نه تنها مدل حرکت بازار (شاخص کل بازار یا تک‌سهم‌ها) غیر‌عادی یا غیر‌قابل فهم نبوده، بلکه به کرات و در مواقع حساس کاملا قابل درک و پیش‌بینی نیز بوده است. طبیعتا بعد از این سخن بسیاری نگارنده را با عبارت «معما چو حل گشت آسان بود» پاسخ خواهند داد، اما با گذشته نگری به روند حرکت بازار‌ها باید گفت که در اکثر مواقع، امکان ارائه تحلیل و پیش‌بینی با درصد اطمینان قابل قبولی وجود دارد، اما دلیلی که بعضا باعث می‌شود در مواقع خاص دید درستی از شرایط بازار نداشته باشیم، دشواری یا عدم امکان تحلیل و پیش‌بینی وضع آتی بازار نیست.

 • عرضه بلوکی سهام پتروشیمی زنجان در فرابورس

  شرکت پتروشیمی زاگرس، ۹۹/۳۳درصد از سهام شرکت پتروشیمی زنجان را به‌صورت یکجا روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه جاری در بازار سوم فرابورس به فروش می‌رساند. به گزارش فرابورس، ۵۴۳ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۹۹۸سهم از سهام شرکت پتروشیمی زنجان به قیمت پایه هر سهم ۲۲۰۰ریال توسط شرکت پتروشیمی زاگرس واگذار می‌شود. ارزش این بلوک ۹۹/۳۳درصدی، ۱/۱هزار میلیارد ریال است و به‌صورت یکجا و شرایطی در بازار سوم به فروش می‌رود.

  .
 • صعود بازار سهام با اجرای بسته خروج از رکود

  در بسته پیشنهادی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود، به بازار سرمایه به‌عنوان یکی از راهکارهای ناجی اقتصاد اشاره شده است. «سعید اسلامی‌بیدگلی» کارشناس بازار سرمایه، ارزیابی خود را از بسته پیشنهادی ارائه کرد. به گزارش سنا، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه درباره بسته حمایتی دولتی برای خروج غیرتورمی از رکود گفت: همان‌طور که از عنوان‌ بسته مشخص بود، بسته تحلیلی دولت برای خروج از رکود است که بیشتر جهت‌گیری سیاست‌گذاری دولت را نشان می‌دهد. این موضوع که دولت ایده‌های کارشناسی خود را با جامعه و در نتیجه با کارشناسان درمیان می‌گذارد، گام بسیار مثبتی است.

 • خروج از رکود بازار فولاد ایران با محوریت صادرات

  کیوان پورشب مدیرعامل شرکت توسعه تجارت فراگیر فولاد خوزستان یکی از بایدها و راه‌های برون رفت کشور از شرایط رکود به‌ویژه در صنعت فولاد، حرکت و عزم جدی به سمت توسعه صادرات انواع محصولات فولادی است؛ وضعیت فعلی عرضه و تقاضای این محصولات در بورس کالا، از رکود طاقت‌فرسا در این بازار حکایت دارد. رکودی که باعث سلب انگیزه‌ها از هر دو سوی بازار، یعنی عرضه‌کننده از یکسو و متقاضی و خریدار از سوی دیگر شده است. به نظر نگارنده، با برنامه‌ریزی بلند مدت و تمرکز بر بازارهای صادراتی انواع محصولات فولادی اعم از محصولات نهایی و نیمه‌نهایی، به‌ویژه در سطح خاورمیانه، می‌توان تحولی شگرف را در بطن صنعت فولاد انتظار داشت که البته این موضوع به طریق اولی، اقتصاد ملی را تحت تاثیر جدی قرار می‌دهد.

 • سهامداران بزرگ از امکانات بازار بلوک در مبادلات خود استفاده کنند

  مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس با اشاره به راه‌اندازی بازار بلوک و امکان ویژه‌ای جهت مبادلات و معاملات بزرگتر در بورس و فرابورس تاکید کرد: سهامداران حقوقی و فعالان بزرگ بازار برای مبادلات بزرگ، ازطریق فضای بازار بلوک بازاریابی می‌کنند. به گزارش «سنا»، محمودرضا خواجه نصیری افزود: در بسیاری از موارد، ممکن است خرید و فروش و جابه‌‌جایی حجم‌‌های بزرگ‌تر‌ سهام در بازار خرد امکان‌پذیر نبوده یا تاثیر نامطلوبی بر روند معاملات خرد داشته باشد، این در حالی است که هیچ سهامدار عمده‌ای منطقا تمایلی به تضعیف سهام تحت مدیریت خود ندارد، از این رو در بازارهای پیشرفته دنیا همواره سعی بر آن است که سازوکاری فراهم شود تا مبادلات سهامداران بزرگ تاثیر نامطلوبی بر بازار معاملات خرد ایجاد نکند.

 • ۴ پیش‌ شرط مهم تامین مالی از طریق بازار سرمایه

  کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران زمانی بر پایه بورس استوار خواهد شد که نگاه دولتمردان به اقتصاد تغییر کند و در سیاست‌های کلان، نگاه بلندمدت داشته باشند، گفت: تامین مالی از طریق بازار سرمایه تنها با اصلاح الگوی سیاست‌گذاری و با ۴ پیش‌شرط مهم تسهیل خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا عسگری مارانی در رابطه با تاکید دولت بر لزوم استفاده از توان بازار سرمایه در تامین مالی و خروج غیرتورمی اقتصاد از رکود، اظهار کرد: اقتصاد بر پایه بازار سرمایه تغییر نگاه دولتمردان به اقتصاد را می‌طلبد، به‌طوری‌که مصادیق آن در قوانین کوتاه‌مدت نگریسته نشود.

 • افزایش یک درصدی نرخ سود اوراق گواهی حق‌تقدم تسهیلات مسکن

  رئیس اداره ابزار‌های نوین مالی فرابورس از افزایش یک درصدی نرخ سود اوراق گواهی حق‌تقدم تسهیلات مسکن خبر داد و گفت: از اول مرداد ماه جاری نرخ سود از ۱۵درصد به ۱۶ درصد افزایش یافته است. به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، علیرضا توکلی با اعلام این خبر افزود: در پی اطلاعیه معاون سپرده ممتاز مرکز برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن و بخشنامه مدیریت امور طرح و برنامه بانک مسکن به فرابورس، نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی مسکن و جعاله تعمیر و تکمیل مسکن از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، از اول مرداد‌ماه از ۱۵ درصد به ۱۶ درصد افزایش یافته است.

 • حرکت به سمت الزام به کارگیری XBRL در بازار سرمایه

  در راستای سیاست‌های توسعه XBRL (زبان گزارشگری توسعه‌پذیر بین‌المللی)در بازار سرمایه و به منظور بهره‌برداری حداکثری از مزایای این استاندارد بین‌المللی، عملیاتی کردن «رویکرد فایل‌بندی» به‌عنوان رویکرد منتخب فاز دوم پروژه پیاده‌سازی XBRL در بازار سرمایه در دستور کار مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است. به گزارش «سنا»، طاهره منزوی، عضو کمیته راهبری پروژه XBRL در این خصوص اظهار کرد: مطابق با این رویکرد، شرکت‌های بورسی ملزم به تهیه گزارش‌های مالی در قالب XBRL و مطابق با الزامات تعیین شده از سوی سازمان بورس خواهند بود.

بیشتر

بیشتر