آرشیو روزنامه شماره ۲۹۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۲۹۴۳

  • روز شیرین بورس تهران

    صف‌‌آرایی خریداران و تشکیل صف‌های خرید سنگین نخستین مواجهه بورس تهران در مقابل انتشار نتایج اولیه انتخابات ریاست‌جمهوری بود. روز گذشته خوش‌بینی معامله‌گران به سیاست‌های اقتصادی دولت آینده در حالی رشد دو درصدی و ورود شاخص به کانال ۴۶ هزار واحدی را رقم زد که سرمایه‌گذاران سقوط قیمت‌ها در بازارهای ارز و سکه را شاهد بودند. در حالی بازدهی بازار سهام روز گذشته به ۲۳ درصد نزدیک شده است که از دیدگاه کارشناسان بازار، افزایش امیدواری‌ها در کنار حضور نقدینگی قابل توجه در بازار سهام می‌تواند به رشد پی بر ‌ای بازار منجر شود.

  • معامله با کدفروشان بهانه‌ای جدید برای تشخیص علی‌الراس مالیات

    عباس وفادار* محمدکاظم تقدیر** بخش نخست به تازگی ادارات امور مالیاتی پرونده برخی مودیان مالیاتی را با استناد به معامله آنان با به اصطلاح «کد فروشان» به هیات‌های ۳ نفره موضوع بند ۳ ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم احاله کرده و هیات‌های یاد شده هم حکم به رد یا غیرقابل رسیدگی بودن دفاتر آنها داده و بر این اساس، مالیات‌های هنگفتی برای این دسته از مودیان تشخیص داده‌اند. در این نوشتار به بررسی ایرادهای قانونی این نحوه عمل سازمان امور مالیاتی می‌پردازیم. سازمان امور مالیاتی کشور به استناد ماده ۱۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده، از مشمولان این قانون ثبت‌نام و نسبت به صدور گواهینامه ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده برای آنان اقدام می‌کند.

  • مزیت‌های صندوق‌های قابل معامله در بورس تشریح شد

    سنا- مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از آغاز به کار فعالیت صندوق‌های قابل معامله از ماه آینده در بازار سرمایه خبر داد. ایوب باقرتبار با اشاره به جذابیت نوع عملکرد صندوق‌های قابل معامله اظهار کرد: شرکت بورس و فرابورس آمادگی خود را برای پذیره‌نویسی و آغاز به کار صندوق‌های قابل معامله اعلام کرده اند و با توجه به ساختار صندوق‌های قابل معامله (یا همان ETFها) که هم سهام بورسی و هم فرابورسی را در بردارد، می‌تواند در هر کدام از این بازارها یا به طور همزمان در هر دو بازار فعال باشد.

بیشتر

بیشتر