تمدید وضعیت برزخی در بورس

روزبه شریعتی copy

روزبه شریعتی، ‌‌‌‌تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار در دو هفته گذشته به دلیل موضوع انتخابات، چشم‌انداز سیاسی و اقتصادی مبهم، عدم‌ثبات رویه‌های اقتصادی و تمام مشکلاتی که از دولت سیزدهم وجود داشت شرایط بغرنجی را پشت‌سر گذاشت، گفت: طی هفته اخیر پایین‌آمدن نرخ اخزا یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که بر بازار سرمایه تاثیر مثبت گذاشت، علاوه‌بر این، از هفته گذشته دو صندوق اهرمی که اخیرا روانه شدند هرکدام با یک همت یونیت ممتاز و یونیت‌های عادی به پذیره‌نویسی شروع کردند و در حال خرید سهام هستند و این موضوع نیز تاثیر قابل‌توجهی روی روند بازار گذاشت.

وی ادامه‌داد: اگر انتخابات با آقایان قالیباف و پزشکیان به دور دوم می‌رفت، بازار واکنش مثبتی نشان می‌داد چون تیم اقتصادی آقای قالیباف به‌رغم اینکه وی خود را از جبهه انقلاب معرفی می‌کرد از افرادی بودند که نسبت به اقتصاد آزاد مبتنی بر عرضه و تقاضا نگاه مثبت داشتند و به‌نظر بازار سرمایه منتفع می‌شد و شرایط از دولت مرحوم رئیسی وضعیت بهتری پیدا می‌کرد، اما با حضور آقایان جلیلی و پزشکیان در دور دوم و حمایت آقای قالیباف از آقای جلیلی شوک منفی به بازار داده‌شده و الان بازار در شرایط برزخی به‌سر می‌برد. شریعتی ادامه‌داد: با بازگشایی دامنه‌نوسان عده‌ای که از آینده انتخابات ترس داشتند در صف‌فروش ظاهر شدند و وضعیت بازار ریزشی شد. نگاه افراد نزدیک به آقای جلیلی که به دلارزداها معروف هستند، نگاه اقتصادی سوسیالیستی است و این نگاه بر بازار تاثیر منفی گذاشته و ذهنیت سنگینی که وجود دارد مبنی‌بر اینکه بورس‌کالا تعطیل شود و... باعث‌شده تا سرمایه‌گذاران احتیاط بیشتری درخصوص معامله در این هفته به خرج دهند. در نهایت بازار در این هفته در شرایط برزخی خواهد ماند و امیدوار خواهد بود افرادی سر کار بیایند که نگاه منطقی‌تری در اقتصاد داشته باشند و نگاه اقتصاد دولتی صرف نداشته باشند.

 

بورس انتخاباتی

حاجعلی نیو copy

 فاطمه حاجعلی، تحلیلگر بازار سرمایه گفت: بورسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز دوشنبه می‌روند که روز گذشته اعلام نتایج بازار عقب‌نشینی کرد و شاخص‌‌‌‌کل بورس بعد از 6 روز رشد متوالی قرمز شد. درحالی‌که فکر می‌کردیم در هفته‌‌‌‌جاری با روی‌‌‌‌کار آمدن رئیس‌‌‌‌جمهور منتخب و بازگشایی دامنه‌‌‌‌نوسان شرایط واقعی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری را در بازار شاهد باشیم و بورس در فضای شفاف تصمیمات بهتر و دقیق‌تری را بتواند بگیرد که با دور دوم رفتن انتخابات، حال باید دید که بورس چه واکنشی را به ‌‌‌‌نامزدهای پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو نشان خواهد داد، چراکه با روی کار آمدن هریک از نامزدها در تصمیمات سرمایه‌گذاری فعالان بازار موثر خواهد بود. به‌نظر می‌رسد بسیاری از حقوقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها دوباره تا هفته آینده و مشخص‌‌‌‌شدن نتایج نهایی انتخابات ریاست‌‌‌‌جمهوری، از ادامه سرمایه‌گذاری خود سر باز زنند و سپس تصمیم به ترمیم سبد سرمایه‌گذاری خود بگیرند. این هفته فعالان بازار محافظه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کاری بیشتری برای سرمایه‌گذاری خود خواهند داشت و به‌‌‌‌نوعی این هفته سناریوی سردرگمی و  محافظه‌کاری بر بازار غلبه دارد.

وی ادامه‌‌‌‌داد: تجربه نشان‌‌‌‌داده که به حرف و وعده کاندیداها نمی‌توان اعتماد  چندانی کرد و متاسفانه در دولت‌های قبل نیز با سیاست‌های نسنجیده چنان فشاری به بازار وارد شد که روزگار سختی را برای سهامداران رقم زد. در یک‌سال گذشته بازار به‌‌‌‌شدت سقوط کرد و ماهانه نزدیک به ۵‌‌‌‌هزار ‌‌‌‌میلیارد‌‌‌‌تومان از بورس خارج شد. بازار سهام در یک ماه اخیر نیز شاهد خروج حداقل ۲همتی پول سهامداران حقیقی از سهام و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت یا سایر بازار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موازی بود. بازار سرمایه تا به امروز مراحل سختی را پشت‌‌‌‌سر گذاشته و اهالی بازار را دچار یک بلاتکلیفی کرده‌است. آمار و ارقام نشان می‌دهد در ماه‌ها و هفته‌های منتهی به انتخابات، معامله‌گران با احتیاط بیشتری دست به معامله زده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، زیرا رویکرد سیاسی نامزدها و چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انداز تجارت خارجی با فرض به‌‌‌‌قدرت رسیدن هریک از آنها سبب می‌شود بورس تا زمان اعلام نتایج از واکنش جدی خودداری کند. 

این تحلیلگر افزود: روز گذشته فضای ترس در بازار غالب شد و باید برای این هفته با احتیاط بیشتری اقدام به فعالیت کرد. البته این مثبت‌‌‌‌شدن در انتهای هفته گذشته و روز ابتدایی هفته‌جاری را نیز باید فقط به تصمیمات سیاسی گره زد. یکی از این اتفاقات کاهش نرخ بهره و نرخ اخزاها بوده که هفته گذشته به زیر ۳۰‌‌‌‌درصد رسید و یک تحول مهم برای بازار محسوب می‌شود و رویداد دیگر افزایش نرخ دلار نیما بود که از رقم 43 گذشت و به رشد بازار کمک قابل‌توجهی کرد. همچنین انتشار گزارش ماهانه شرکت‌ها و پذیره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویسی و فعالیت صندوق‌های اهرمی نیز از اخبار مثبتی بود که اثر خوبی بر بازار گذاشت. حاجعلی گفت: هنوز هم بازار سرمایه تا بازگشت اعتمادی که در فصل بهار گذشته از سهامداران سلب شد، فاصله زیادی دارد که منشأ این موضوع در شعارها و وعده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های محقق ‌‌‌‌نشده‌‌‌‌است که نمی‌گذارد اعتماد برگردد. مشکلات دیگری از جمله تشدید محدودیت برق صنایع در روزهای‌‌‌‌گرم تابستان و اثرات منفی که بر سود شرکت‌ها خواهد گذاشت نیز سبب‌‌‌‌شده شرایط برای بازگشت به تعادل سخت شود.

پشت‌‌‌‌سر گذاشتن مناظره ترامپ و بایدن و تبعات آن، موضوع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مربوط به برجام و آژانس، خبرهای جنگ اسرائیل و لبنان و همچنین انتشار گزارش‌های تکمیلی ماهانه و صورت‌های مالی و برخی مجامع از مهم‌ترین اخباری هستند که علاوه‌‌‌‌بر انتخابات، بر بازار تاثیرگذار خواهند بود. همچنین فضای اعمال سیاست‌های انبساطی از نکات بارز و مهمی است که بازار در پیش دارد اما در حال‌‌‌‌حاضر همه‌‌‌‌چیز زیر سیطره خبرهای انتخابات دنیای سیاست قرار گرفته‌‌‌‌است.  این تحلیلگر بورسی گفت: بازار در این یک هفته شرایط نسبتا سختی را پیش‌‌‌‌رو دارد؛ چراکه علاوه‌‌‌‌بر درگیر‌‌‌‌شدن دوباره فضای کشور در موضوع مسائل سیاسی و دامنه‌‌‌‌نوسان 6‌‌‌‌درصدی، بازار نیز یک هفته نسبتا سخت و سردرگم و احتمالا کمی با چاشنی فشار فروش بیشتر را داشته‌‌‌‌باشد. در نهایت امیدواریم با روی کار آمدن رئیس‌‌‌‌جمهور منتخب و سوق‌‌‌‌دادن سیاست‌ها در مسیر بازار، امید رفته به بازار بازگردد و بعد از مدت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کام سهامداران شیرین شود.