برنده پنهان پول‌های بورسی صبا‌طاهریان / دنیای‌اقتصاد

علی عبدالمحمدی : برای هفتمین هفته متوالی هر سه نماگر اصلی بازار سهام در مقیاس هفتگی با افت مواجه شدند تا همچنان اوضاع نابسامان در بورس تهران ادامه‌‌‌دار باشد. در هفته گذشته، شاخص کل بورس تهران با افت بیش‌از  0.3درصدی همراه شد. شاخص هم‌‌‌وزن نیز کاهش 0.91درصدی را تجربه کرد و نهایتا شاخص کل فرابورس نزول 1.09درصدی را ثبت کرد. در هفته‌‌‌ای که گذشت، ‌هزار و 691میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد و میانگین هفتگی ارزش معاملات نیز رقم ‌هزار و 928میلیارد تومان را ثبت کرد.

تغییر مالکیت سهام

بررسی روند ورود و خروج تجمعی پول در ابزارهای معاملاتی مختلف نشان می‌دهد که از ابتدای سال، 10‌هزار و 819میلیارد تومان پول از معاملات سهام و حق‌تقدم خارج شده است. از ابتدای سال 972میلیاد تومان نیز وارد صندوق‌های اهرمی شده است. صندوق‌های اهرمی از ابزارهای جدید سرمایه‌گذاری غیرمستقیم محسوب می‌‌‌شوند که در یک‌سال ‌‌‌اخیر به‌‌‌شدت مورد‌‌‌توجه قرارگرفته‌‌‌‌‌‌ و به‌‌‌نوعی به لیدر بازار تبدیل شده‌‌‌اند. این صندوق‌ها با توجه به مکانیزم واحدهای عادی و ممتاز که در بطن خود دارند، می‌‌‌توانند با اعتباری که از واحدهای عادی دریافت می‌کنند، اقدام به خرید سهام کنند و در شرایطی که اوضاع و احوال بازار سهام مناسب باشد، برای واحدهای ممتاز خود بازدهی‌‌‌‌‌‌های قابل‌‌‌توجهی به ارمغان بیاورند. این صندوق‌ها از قابلیت نوسان قیمت بیشتر نیز برخوردارند و طبیعتا با توجه به این موضوع، ریسک بیشتری نیز در دل خود دارند. با توجه به قابلیت نوسان زیاد این صندوق‌ها، هر زمان که شخص از وقوع یک روند صعودی مستمر، اطمینان داشته‌‌‌ باشد، باید سهم این صندوق‌ها را در سبد سرمایه‌گذاری خود افزایش دهد. با توجه به اینکه در سال‌جاری بازدهی نماگرهای اصلی تالار شیشه‌‌‌ای در محدوده سرخ قرار داشته، هر پنج صندوق اهرمی حاضر در بازار نیز در سال‌جاری بازدهی منفی را به‌‌‌ ثبت رسانده‌‌‌اند.

تغییر مالکیت دیگر صندوق‌ها

از ابتدای سال مبلغی به‌میزان 129میلیارد تومان وارد صندوق‌های سهامی شده است. در برابر استقبال کم‌‌‌فروغی که از معاملات سهام و صندوق‌های سهامی در سال‌جاری به عمل آمده، اقبال عمومی به سمت صندوق‌های طلا و صندوق‌های درآمد ثابت متمایل شده است. بررسی روند ورود و خروج پول در 13صندوق طلای حاضر در بازار نشان می‌دهد که از ابتدای سال به صورت تجمعی، 3‌هزار و 255میلیارد تومان نقدینگی حقیقی وارد این صندوق‌ها شده است. صندوق‌های درآمد ثابت نیز شاهد تغییر مالکیت مثبت حقیقی معادل 6‌هزار و 894میلیارد تومان بوده‌‌‌اند. از مجموعه اعداد و ارقام فوق این‌چنین استنباط می‌شود که فقدان اعتماد در بازار سهام سبب شده است تا جریان پول به سمت دارایی‌‌‌ها و ابزارهایی با ریسک کمتر گسیل شود. صندوق‌های طلا از ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار طلا و سکه محسوب می‌‌‌شوند. در حال‌‌‌حاضر 13صندوق طلا در بورس‌‌‌کالا وجود دارد و این صندوق‌ها عمدتا دارایی خود را در گواهی‌‌‌‌‌‌های سپرده و شمش سرمایه‌گذاری می‌کنند. با توجه به منازعه‌‌‌‌‌‌ای که طی فروردین سال‌جاری در خاورمیانه میان ایران و اسرائیل اتفاق افتاد، دلار در بازار آزاد افسار پاره کرد و تا نزدیکی‌‌‌‌‌‌های کانال 70‌‌‌‌هزار ‌‌‌تومان نیز پیشروی داشت. افزایش بهای اونس جهانی نیز مزید بر علت شد تا در غیاب بازار جذاب دیگر، دارایی‌‌‌های خانواده طلا و سکه با استقبال چشمگیری مواجه شوند و صندوق‌های طلا در ادامه رشدی که از زمستان سال‌‌‌گذشته آغاز شده‌‌‌ بود، سقف‌‌‌های تاریخی خود را در سال‌جاری جابه‌‌‌‌‌‌جا کنند. شتاب رشد قیمت این صندوق‌ها در فروردین به حدی بود که بازدهی برخی از این صندوق‌ها تا حوالی 20‌‌‌‌درصد نیز پیشروی کرد، اما با فروکش‌‌‌‌‌‌ کردن التهابات در خاورمیانه، دلار از قله تاریخی عقب‌‌‌نشینی کرد و صندوق‌های طلا نیز هم‌‌‌راستا با دلار در مسیر نزولی قرار گرفتند.

4 copy