Untitled-4 copy

از ابتدای زمستان شاخص‌کل، افت 7.27‌درصدی را تجربه‌کرده است تا روزبه‌روز از ارتفاع این شاخص کاسته شود و بازدهی این شاخص از ابتدای سال ‌به 4.54 درصد محدود شود، بنابراین همان‌طور که از آمار نیز قابل‌استنباط است، بورس در سال‌جاری در آستانه اتمام سال، یکی از بدترین بازارهای دارایی به لحاظ ثبت بازدهی لقب گرفته‌است.  همچنین در روز گذشته، شاخص هم‌وزن نیز با افت 1.48‌درصدی همراه شد تا این شاخص نیز به مجاورت پله‌های ابتدایی کانال 700‌هزار‌واحدی برسد. افت روز گذشته این شاخص، سنگین‌‌‌‌ترین افت این شاخص از 3 بهمن امسال به بعد بوده‌است. در فرابورس نیز شاخص‌کل این بازار نزول 1.03‌درصدی داشت.  ارزش معاملات خرد بازار سهام که شامل سهام و حق‌تقدم می‌شود، رقم 3‌هزار و 87‌میلیارد‌تومان را ثبت کرد. ثبت چنین ارقام نازلی در ارزش معاملات گویای رکود حاکم بر جریان معاملات سهام است. همچنین در روز گذشته، 292‌میلیارد‌ تومان دیگر از گردونه معاملات سهام خارج شد.

شاخص و مرز روانی مهم

بازار سهام، معاملات سال‌جاری را توفانی آغاز کرد و شاخص‌کل توانست تا سطح 2‌میلیون و 535‌هزار ‌واحدی رشد داشته‌باشد. سقف تاریخی سال‌99 بورس تهران پس از 31 ماه و در فروردین سال‌جاری شکسته شد، اما خزان بورس بسیار زود فرا رسید ‌و شاخص‌کل تا سطح یک‌میلیون و 938‌هزار‌واحدی نیز عقب‌نشینی داشت. شاخص‌کل در سال‌جاری به کرات با سطح روانی 2‌میلیون‌واحدی برخورد داشته‌است و هر‌بار که شاخص به زیر این سطح روانی رسیده، بازار با حضور گروهی از خریداران حمایت شده و شاخص مجددا به بالای این سطح صعود کرده‌است. حال مجددا شاخص به سمت و سوی این مرز روانی مهم متمایل شده‌است و باید دید نوع واکنش بازار در این نوبت چگونه خواهد بود. گفتنی است که با افت روز گذشته شاخص‌کل بورس تهران، فاصله شاخص مذکور از سقف تاریخی به 19.2‌درصد رسید.

 سناریو‌‌‌‌های آتی بازار

با نزدیک‌‌‌‌شدن مجدد شاخص‌کل به سطح 2‌میلیون‌واحدی، مجددا سوال‌‌‌‌هایی در بین فعالان بازار سهام ایجاد شده‌است که بازار در ادامه مسیر معاملاتی در آخر سال ‌به کدامین سمت و سو خواهد رفت. در پاسخ به این سوال می‌توان سناریو‌‌‌‌های مختلفی را مطرح کرد. اولین سناریو این است که بازار سطح 2‌میلیون‌واحدی را به سمت پایین بشکند و با توجه به فقدان محرک و همچنین فشارهایی که از ناحیه نرخ بدون‌ریسک بالای 30‌درصد وجود دارد، همچنان پایین‌تر از این سطح مورد معامله قرار بگیرد.

سناریوی دیگر این است که به‌رغم نزول شاخص به زیر این سطح، بازار با ورود گروه جدیدی از خریداران حمایت شود و مجددا به بالای این سطح بازگردد و در همین محدوده‌های فعلی به نوسان خود ادامه دهد. سناریوی دیگر این است که با توجه به رشد دلار در بازار آزاد، بازار از این محدوده نزول معناداری را تجربه نکند.  نکته حائز توجه این است که دلار در بازار آزاد همچنان تمایلات افزایشی از خود بروز می‌دهد و بازار سهام همچنان به این موضوع بی‌‌‌‌توجه است. به‌رغم اینکه بورس تهران همواره در سنوات اخیر به نوسانات قیمت دلار توجه وافری داشته، در ماه‌های اخیر، ریسک‌های دیگر به بازار اجازه قدرت‌‌‌‌نمایی نداده است و در هر مقطع بازار با سایه شوم یک ریسک جدید مورد تهدید و فشار قرار گرفته‌است. تصمیمات و عدم‌حمایت‌های سیاستگذار بورسی، اقدامات سیاستگذار پولی در راستای افزایش نرخ بهره، ماجرای نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی و ریسک‌های ژئوپلیتیکی که در نتیجه منازعه خاورمیانه به‌وقوع پیوست، از مهم‌ترین ریسک‌هایی بود که در این مدت بورس را در تنگنا و مضیقه قرار داد.  

در گزارش روز گذشته «دنیای‌اقتصاد» تحت‌عنوان «بازی‌‌‌‌خوانی بزرگان بورس» نیز به همین موضوع اشاره شد که ریسک‌های موجود در بازار سهام مانع از آن شده که بازار با استقبال همراه شود و این موضوع خود را در افت ارزش معاملات سهام و صندوق‌های اهرمی نشان‌داده و متعاقبا صندوق‌های طلا با افزایش ارزش معاملات همراه شده‌اند.