رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در واکنش به‌حاشیه‌های ایجاد‌شده برای روش جدید عرضه اولیه اظهار کرد: عرضه اولیه روش‌های مختلفی دارد و روش جدید بیشتر برای برخی از شرکت‌های کوچک کاربرد دارد. «محمدعلی دهقان‌دهنوی» به‌تلاش شرکت‌ها برای عرضه سهام خود در بازار سرمایه اشاره و اظهار کرد: در ابتدا از حضور شرکت‌ها اعم از شرکت‌های کوچک و بزرگ در بازار سرمایه جهت تامین‌مالی از طریق این بازار در راستای توسعه شرکت و فعالیت‌های خود استقبال خواهیم کرد. دهقان‌دهنوی با تاکید بر اینکه نمی‌توان چنین امکانی را از پیش‌روی شرکت‌ها حذف کرد، بلکه باید این مسیر برای ورود شرکت‌ها به‌بورس باز باشد، گفت: در گذشته مشکلات بسیاری در مسیر ورود شرکت‌های کوچک برای حضور در بورس قرار داشت که سازمان بورس با تلاش بیشتر درصدد حذف یا رفع موانع موجود برای سهولت ورود شرکت‌های کوچک به‌بورس پیش رفت. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به‌مشکلات عرضه سهام شرکت‌های کوچک در بورس تاکید کرد و افزود: برای مثال اگر ٢٠‌درصد از سهام این شرکت‌های کوچک در بازار سهام عرضه می‌شد، سهام تخصیص یافته به‌هر فرد به‌دلیل تقسیم میان تعداد انبوهی از سهامداران، از ارزش چندان بالایی برخوردار نبود.

وی به‌مشارکت حدود سه میلیون سرمایه‌گذار در عرضه‌های اولیه اشاره کرد و گفت: ممکن است در عرضه اولیه با تقسیم این مقدار کم سهام میان سه میلیون سهامدار مثلا ١٠ هزار تومان سهام به‌هر سهامدار اختصاص یابد و به‌دلیل ارزش پایین این مقدار سهم، سهامدار دیگر توجه چندانی را به‌این سهام در پرتفوی خود ندارد و رسوب سهام به‌این شکل کمکی به‌شناوری سهم نمی‌کند.

  تبدیل سهام برخی از شرکت‌های کوچک به‌طعمه ایجاد تخلف در بازار

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه باید مانع طعمه‌شدن سهام شرکت‌های کوچک برای تخلف‌ در بازار شد، ادامه داد: با توجه به‌وجود چنین مشکلی در عرضه اولیه سهام شرکت‌های کوچک، سازمان بورس باید اقدامی را برای رفع چنین مشکلی در عرضه اولیه انجام می‌داد که به‌دنبال آن تصمیمات لازم برای تغییر روش عرضه اولیه اتخاذ شد.

وی اظهار کرد: از طرف دیگر به‌دلیل وجود جذابیت در قیمت‌گذار‌ی عرضه اولیه‌ها، سهامداران به‌دنبال مشارکت در این عرضه‌ها هستند، به‌همین دلیل باید راهی‌اندیشیده می‌شد تا عرضه اولیه در اختیار عموم قرار بگیرد. دهقان‌دهنوی با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذار‌ی، ابزاری برای ورود غیرمستقیم سرمایه‌گذاران به‌بورس هستند، گفت: ما بارها به ‌سهامداران خرد، افرادی که دانش و اطلاعات از بورس ندارند و از زمان کافی برای تحلیل سهام برخوردار نیستند روش غیرمستقیم را توصیه و ترویج کرده‌ایم و عرضه‌های اولیه از طریق روش جدید با رفتن به‌صندوق‌های سرمایه‌گذار‌ی عملا به‌صورت‌ غیرمستقیم به‌همین افراد تخصیص پیدا می‌کند. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بخشی از عرضه اولیه شرکت‌های بزرگ و متوسط هم به‌همین ترتیب در اختیار صندوق‌ها قرار می‌گیرد و سهامداران می‌توانند با خریداری یونیت‌های صندوق‌ها از سرمایه‌گذار‌ی در بورس از مشارکت در عرضه اولیه بهره‌مند شوند.

  امکان خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذار‌ی در عرضه‌اولیه برای عموم

وی با تاکید بر اینکه خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذار‌ی در عرضه اولیه برای عموم امکان‌پذیر است، اظهار کرد: این اقدام علاوه بر اینکه روش بهتری برای سرمایه‌گذار‌ی مردم در بورس است، سبب انتقال و تجهیز منابع در صندوق‌ها می‌شود، همچنین زمانی که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای سهامدار یک شرکت باشند، امکان ایجاد دام برای دستکاری قیمت و اغواگری کمتر خواهد شد. دهقان‌دهنوی تاکید کرد: برای شرکت‌های بزرگ و متوسط بخشی از سهام آنها به‌صندوق سرمایه‌گذار‌ی تعلق می‌گیرد و برای سهام شرکت‌های کوچک هم، همه سهام وارد صندوق می‌شود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: در آینده سهم این بخش از  عرضه در صندوق‌ها را برای شرکت‌های بزرگ و متوسط بیشتر خواهیم کرد، همچنین به‌دنبال طراحی صندوق‌های عرضه اولیه هم هستیم که نسبت بالاتری از سهام عرضه اولیه در ترکیب دارایی این نوع صندوق وجود دارد و عملا جذابیتی نزدیک به‌عرضه اولیه مستقیم در‌بر خواهد داشت. وی افزود: همچنین نکته دیگری که لازم به‌ذکر است اینکه بر رفتار صندوق‌ها در رابطه با سهام عرضه اولیه نظارت داریم و سهمیه صندوق‌هایی که دید کوتاه‌مدت نسبت به‌این نوع سهام داشته باشند، کم یا حذف خواهد شد. دهقان‌دهنوی اظهار کرد: علاوه بر این ضمن اینکه از هر پیشنهادی برای بهبود یا اصلاح این روش جدید به‌شرط ترویج رویکرد سرمایه‌گذار‌ی غیرمستقیم استقبال می‌کنیم، در رابطه با دامنه‌نوسان در عرضه اولیه هم برنامه‌هایی داریم که به‌تدریج اجرا خواهد شد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند