حال با این مقدمه کوتاه سراغ خرید و فروش‌های شرکت‌ها می‌رویم. ابتدا لازم است گفته شود تنها انتقال سهام‌ بزرگ بین شرکت‌ها در بخش اطلاعات با اهمیت قرار می‌گیرد، یعنی زمانی که سهام مورد معامله بیش از ۵ درصد دارایی شرکت مبدا یا مقصد را دربرگیرد.

شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد با نماد «فمیلا» از خرید ۳۵ درصد دیگر شرکت نفت میلاد پارس(سهامی خاص) خبر داده است، به این ترتیب با احتساب مالکیت ۶۵ درصدی قبلی «فمیلا»، شرکت نفت میلاد پارس به‌طور ۱۰۰ درصد در مالکیت شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد درآمد. قیمت هر سهم خریداری شده ۲۱۴ هزار تومان و جمع کل معامله ۵/ ۷ میلیارد تومان بوده است و قرار بر این شده که تصفیه این مبلغ به‌صورت ۵۰درصد نقد و مابقی در دو مرحله انجام گیرد. شرکت نفت میلاد پارس (سهامی خاص) غیر بورسی و موضوع فعالیت آن تولید، ذخیره‌سازی، بسته‌بندی، توزیع، حمل و فروش فرآورده نفتی، گازی، روغنی، روان‌سازی است.    

واگذاری سهام «وثنو» به بیمه کوثر

شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان نوین (وثنو) نیز در یک آگهی از واگذاری سهام خود به‌صورت نقدی به شرکت بیمه کوثر خبر داده است. این انتقال سهم شامل ۱۶/ ۰ درصد از کل دارایی شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان نوین می‌شود. قیمت واگذاری هر سهم ۲ هزار و ۸۴۹ تومان و جمع مبلغ معامله ۷/ ۳۰ میلیارد تومان عنوان شده است. طبق این آگهی بهای تمام شده سهام یا حق‌تقدم واگذار شده در دفاتر شرکت ۷/ ۱۵ میلیارد تومان بوده و از همین رو سود این واگذاری پس از کسر مخارج انتقال برای «وثنو» ۹/ ۱۴ میلیارد تومان بوده است.

سومین اطلاعیه راجع به مبادله سهام در ارتباط با شرکت صنعتی و شیمیایی رنگین «شرنگی» بود که در آن از فروش تعداد۲ میلیون و ۸۰۰ هزار از سهام شرکت پمپ‌سازی ایران با نماد «تپمپی» در بازار دوم بورس خبر داده شده است. «تپمپی» از شرکت‌های زیرمجموعه صنعتی و شیمیایی شرنگی تولیدکننده انواع پمپ و کمپرسور است که فروش این تعداد سهام آن موجب ایجاد سود به مبلغ ۴/ ۹ میلیارد تومان و با تاثیر مثبت مبلغ ۲۰۲ تومان روی هر سهم این شرکت شده است.

علاوه‌بر این شرکت صنعتی و شیمیایی رنگین خبر داده است که تعداد ۲ میلیون سهم بیمه سرمد را با بهای تمام شده حدود ۸/ ۱ میلیارد تومان خریداری کرده است.

نتیجه مزایده «زپارس»

شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس(زپارس) هم دریک آگهی گروه الفی از نتایج برگزاری مزایده خود خبر داده است. موضوع این مزایده فروش یک قطعه زمین به مساحت حدود ۱۲ هکتار با کاربری زراعی واقع در استان اردبیل شهرستان پارس آباد جنب روستای اجیرلو بود. این مزایده حدودا بیش از یک ماه پیش در ۲۱ آبان ماه برگزار شد که در آن خالص ارزش دفتری دارایی ۵/ ۵۹ میلیون تومان عنوان شده بود. در حال حاضر این قطعه زمین با قیمت توافقی ۶/ ۲۶ میلیارد تومان به فروش رفته است.

اطلاعات گروه ب

علاوه بر موارد یاد شده که در طبقه الف اطلاعات بااهمیت قرار داشتند، روز گذشته برخی از شرکت‌ها اطلاعیه‌هایی در گروه ب منتشر کرده بودند که به‌طور اجمالی به آنها می‌پردازیم.

شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) در اطلاعیه‌ای از عدم حصول نتیجه از برگزاری مزایده خود خبر داده است.

موضوع این مزایده عرضه سهام شرکت تجهیزات مدارس ایران (سهامی خاص) بود، یا به‌طور دقیق‌تر واگذاری ۳۵ درصد از سهام شرکت تجهیزات مدارس ایران به‌صورت نقد از طریق مزایده عمومی بود. این اطلاعیه درباره عدم حصول نتیجه این مزایده گفته بود: «به موجب نبود شرکت‌کنندگان، سهام شرکت مذکور در تاریخ عرضه (۱۰ بهمن ۹۹) با شرایط اعلامی به فروش نرسیده است.

موافقت مشروط با درج نماد «وتعاون» در فرابورس

بیمه تعاون (وتعاون) نیز در اطلاعیه خود عنوان کرده است که درخواست پذیرش سهام شرکت بیمه تعاون (تعاونی سهامی عام) در فرابورس ایران در جلسه مورخ ۰۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ هیات پذیرش فرابورس مطرح و با پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران به‌صورت مشروط موافقت به عمل آمد. شایان ذکر است مقرر شده قبل از درج نام شرکت در فهرست نرخ‌های فرابورس و آغاز معاملات، اطلاعات لازم و تعیین شده توسط این شرکت ارائه می‌شود.

تجدید ارزیابی دارایی‌های «چدن»

شرکت تولیدی چدن سازان (چدن) نیز در یک اطلاعیه درباره موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی توضیحاتی ارائه کرده است.  در این اطلاعیه گفته شده است که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی روی طبقه سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت با توجه به گزارش‌های ارزیابی کارشناسان رسمی دادگستری به میزان ۸۰۰ درصد در مقایسه با سرمایه ثبت شده فعلی برآورد می‌شود. در این آگهی درباره مقیاس اثرات مالی رویداد عنوان شده که نسبت به کل دارایی‌ها در سال مالی قبل ۲۴۵ درصد و نسبت به کل درآمد فروش در سال مالی قبل ۵۶۷ درصد خواهد بود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند