حسن قالیباف‌اصل در پاسخ به این پرسش که آیا بازار سرمایه عمق کافی برای ورود نقدینگی جدید و جذب مشتریان جدید بورسی پیدا کرده است،‌ گفت: بازار سرمایه درحال‌حاضر بزرگ شده است، حجم بازار به ۴۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، با توجه به اینکه مردم نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس اقبال پیدا کرده‌اند، ورود نقدینگی زیادی به بورس مشاهده می‌شود که این یک فرصت است. وی گفت: مردم حاضر به سرمایه‌گذاری در بورس شده‌اند و الان نشان می‌دهد که بازار کشش جذب عرضه‌های اولیه شرکت‌ها را دارد و فرصت تامین مالی توسط شرکت‌ها در بورس وجود دارد.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار گفت: ‌دولت از طریق سازمان خصوصی‌سازی به واگذاری شرکت‌ها می‌پردازد، همچنین بنگاه‌های زیرمجموعه بانک‌ها فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در بورس پیدا کرده‌اند، شرکت‌ها می‌توانند به راحتی از طریق بورس تامین مالی انجام دهند و بنگاه‌های بورسی می‌توانند از فرصت نقدینگی موجود در بازار به افزایش سرمایه و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های خود بپردازند.

قالیباف‌اصل این را هم گفت:‌ شرکت‌های جدید هم با توجه به رونق بازار سرمایه می‌توانند، در بازار حاضر شده و به عرضه اولیه سهام خود اقدام کنند و از این طریق به افزایش سرمایه بپردازند. به گفته وی، فرصت مناسبی برای تامین مالی شرکت‌های بورسی از طریق بازار سرمایه فراهم شده است، تقاضا برای خرید سهام در بازار وجود دارد، بنابراین باید سهام ارزنده در بازار عرضه شود و شرکت‌ها نیز می‌توانند با نقدینگی جمع‌آوری شده در بازار به تامین مالی بپردازند.

ورود روزانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان پول جدید به بورس

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار همچنین در پاسخ به این پرسش که ارزش معاملات یک روز بورس و فرابورس به حدود ۵/ ۱۸هزار میلیارد تومان می‌رسد، آیا جذب شرکت‌های بورسی می‌شود، گفت: افرادی که در بورس خرید و فروش می‌کنند، با پول‌های ریز و خرد وارد می‌شوند و ارزش این معاملات در برخی روزها بالای ۱۸ هزارمیلیارد تومان شده است، این پول یک بخش به سهامداران نهادهای بزرگ می‌رسد، گاهی اشخاص این سهام را می‌‌خرند، همچنین سازمان خصوصی‌سازی و دولت به تامین مالی می‌پردازد،‌اما به‌طور متوسط هر روز ۱۵۰۰ میلیارد تومان پول جدید وارد بورس می‌شود. به گفته وی، شرکت‌های حقوقی سهام می‌فروشند و در جایی که نیاز دارند، به تامین مالی می‌پردازند که البته نباید فقط به تامین مالی اکتفا کنند، بلکه شرکت‌های بورسی به افزایش سرمایه بپردازند و از طریق عرضه‌های اولیه سهام و انتشار اوراق مشارکت توسط نهادهای عمومی و سرمایه‌‌گذاری نهادها به تامین مالی بپردازند و از طرفی به تعادل‌بخشی بازار کمک کنند. رئیس سازمان بورس اوراق بهادار گفت: فرصت طلایی در بازار سرمایه با حضور مردم و سرمایه‌های خرد فراهم شده است و بعد از اینکه سهام‌عدالت آزاد شد، مردم در بورس حاضر می‌شوند و حتی حضور مردم در بورس توسط مقامات بالاتر در کشور توصیه شده است و شرکت‌ها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند، باید گسترش فرهنگ سهامداری در کشور انجام شود.

رکورد مشتریان بورس شکسته شد

قالیباف‌اصل با اشاره به تعداد کدهای معاملات در بورس گفت: درحال‌حاضر ۱۱ میلیون نفر در کشور کد معاملات بورسی دارند و این پتانسیل بسیار خوبی در کشور به‌شمار می‌رود. وی در مورد اینکه به‌واسطه حضور مردم در بورس در کارگزاری‌ها و دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک ازدحام ایجاد شده است آیا قصد ندارید کارگزاری‌ها را زیاد کنید، گفت: الان در دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک و همچنین کارگزاری‌ها بانک‌های صادرات، آینده، بانک شهر، نسبت به صدور کد بورسی و احراز هویت اقدام می‌شود و مردم به راحتی می‌توانند از این طریق اقدام کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ‌به‌شرکت سپرده‌گذاری مرکزی دستور داد‌ه‌ایم، ظرف یکی، دو روز آینده به‌صورت آنلاین و غیرحضوری فرآیند احراز هویت مشتریان در سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام را انجام دهد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند