10-01

سه روز ابتدایی معاملات هفته گذشته بورس تهران با افت شاخص سهام و عقب‌گرد 4/ 6 درصدی این نماگر دنبال شد. در روز پایانی هفته اما با بازگشت تعادل به معاملات سهام، دماسنج اصلی بازار توانست با رشد اندک 364 واحدی همراه شود و به سه روز افت مداوم قیمت سهام پایان دهد. سهامداران در آغاز معاملات این هفته از یکسو نگران قیمت‌ها در بازار جهانی به‌ویژه پس از افت سنگین قیمت نفت بودند و از سوی دیگر تصمیمات یک‌شبه مقام ناظر برای کنترل بازار به نگرانی ذهنی بورس‌بازان تبدیل شده بود. در این خصوص ساعات پایانی روز چهارشنبه دو هفته قبل فعالان بازار با شنیدن تصمیم یکباره سیاست‌گذاران بورسی درخصوص کاهش دامنه نوسان قیمت سهام بورسی و فرابورسی از 5 به 2 درصد شوکه شدند. اعتراضات گسترده فعالان بازار سهام اما واکنش امور مالیاتی و سپس دخالت مستقیم مسوولان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی را به‌دنبال داشت تا در نهایت دامنه نوسان به حالت قبل بازگشت. موضوعی که در جلسه شورای‌عالی بورس در روز سه‌شنبه نیز مورد تایید قرار گرفت. با وجود لغو این مصوبه اما تردید و نااطمینانی بورس‌بازان از تصمیمات خلق‌الساعه سیاست‌گذار و همچنین اعتراف تلخی که مقام ناظر به حبابی شدن قیمت سهام کرده بود، بر خرید و فروش روز شنبه بورس تهران سایه افکند. از دیگر نگرانی‌های فعالان سهام در هفته گذشته کاهش کم‌سابقه بهای نفت در بازار جهانی بود. بعد از مخالفت روسیه با کاهش تولید نفت اوپک‌پلاس (اعضای اوپک و روسیه)، نفت در آخرین روز معاملاتی هفته (جمعه 16 اسفند) ریزش شدیدی را تجربه کرد. این شرایط تا حدودی در مجموع هفته تداوم یافت و سبب شد معاملات هفتگی نفت با افت حدود 28 درصدی پایان یابد و فضای منفی بر معاملات بورس تهران به ویژه سهام کالایی حاکم کند.

جابه‌جایی هفتگی در صنایع بورسی

همان‌طور که اشاره شد معامله‌گران حقیقی در هفته منتهی به 21 اسفندماه، خالص خرید حدود 420 میلیارد تومانی را ثبت کردند. هر چند این کمترین خالص خرید بازیگران خرد از هفته منتهی به 27 آذرماه بود، اما همین خالص خرید مثبت در هفته‌ای منفی جالب توجه بود. در این میان بیشترین خالص خرید این گروه از بازیگران سهام از آن سهام زیرمجموعه صنایع غذایی کشور شد. به این ترتیب گروه محصولات غذایی شاهد جابه‌جایی 292 میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بود. در عین حال حقیقی‌ها 116 میلیارد تومان سهام پتروشیمی را طی معاملات هفته گذشته به پرتفوی خود افزودند. خودرویی‌ها دیگر صنعتی بودند که در این هفته منفی در کانون توجه بورس‌بازان حقیقی قرار گرفتند و شاهد جابه‌جایی حدود 93 میلیارد تومانی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام بازیگران خرد سهام بودند. در مقابل اما فلزات اساسی با بیشترین خالص فروش حقیقی مواجه شدند. در مجموع در این گروه 47 میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد. افت محسوس قیمت فلزات در بازار جهانی از مهم‌ترین دلایل عقب‌نشینی سهامداران شرکت‌های فلزی بورس تهران بود. دارویی‌ها نیز که پس از شیوع کرونا در صدر توجهات قرار داشته این هفته عملکردی منفی را ثبت کردند و همزمان با افت 5/ 6 درصد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود، شاهد تغییر مالکیت 37 میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند که در نوع خود جالب بود.

حفظ جایگاه حقیقی‌ها در ابتدای هفته منفی

روز شنبه شاخص سهام پس از 4 صعود متوالی، با افت حدود 6 هزار واحدی همراه شد. با وجود این و برخلاف سنت همیشگی بازار سهامداران حقیقی برای پنجمین روز متوالی به خریدهای پرقدرت خود در سهام بورسی ادامه دادند. به این ترتیب در نخستین روز معاملاتی هفته گذشته 5/ 35 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار افزوده شد. با این حال تمرکز سهامداران خرد بر خرید سهام گروه‌های کوچک بازار سبب شد تا خالص حجم تغییر مالکیت‌ها به سمت حقوقی سنگینی کند.   در مجموع معاملات روز شنبه گروه محصولات غذایی با خالص خرید 94 میلیارد تومانی در صدر خرید حقیقی‌ها قرار داشت. پس از آن سهام زیرمجموعه گروه دستگاه‌های برقی در اولویت بعدی معامله‌گران خرد قرار داشتند و خالص خرید 31 میلیارد تومان به سمت این دسته از بازیگران سهام را تجربه کردند. فلزی‌ها نیز روز شنبه شاهد جابه‌جایی 18 میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. در مقابل اما بانکی‌ها و دارویی‌ها در مجموع با خالص فروش 59 میلیارد تومانی از سوی سهامداران خرد مواجه شدند.  در میان شرکت‌ها نماد معاملاتی شرکت سالمین بیشترین سهم در سبد خرید روزانه سهامداران خرد را به خود اختصاص داد. به این ترتیب روز شنبه شاهد جابه‌جایی حدود 9 میلیون سهم به ارزش 91 میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودیم. در این میان شرکت اعتبار صنایع کیش به‌عنوان سهامدار 35 درصدی «غسالم» اقدام به عرضه 9/ 8 میلیون سهم مذکور در بازار کرد. سهام کارخانه‌های تولیدی شهید قندی دیگر نماد موردتوجه حقیقی‌ها در معاملات روز شنبه بود. «بکام» در این روز شاهد جابه‌جایی 2/ 8 میلیون سهم به ارزش تقریبی 37 میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بود. در این سهم، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات که سهامدار 8/ 72 درصدی «بکام» است با توجه به تقاضای بالای برای خرید سهام مزبور اقدام به عرضه 5 میلیون سهمی کرد.

چرخش نقدینگی به زمین بزرگان

روز دوشنبه به‌دنبال ریزش ۱۴ هزار و ۸۰7 واحدی شاخص کل بورس، ورق برگشت و بازیگران عمده به حمایت از بازار پرداختند و با خریدهای پرحجم خود نقدینگی را بعد از 5روز به زمین حقوقی منتقل کردند. بر این اساس در جریان معاملات روز دوشنبه 173 میلیون سهم به ارزش حدود 135میلیارد تومان در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد که بخش عمده‌ای از خرید حقوقی‌ها به جمع‌آوری سهام بانک ملت و فولاد مبارکه تعلق داشت. به‌طوری که حقوقی‌ها خالص خرید 27میلیارد تومانی در سهام «وبملت» و 21میلیارد تومانی در نماد «فولاد» را ثبت کردند. در مقابل سهامداران خرد به خریدهای خود در نمادهای کوچک بورسی ادامه دادند که در راس آن تقاضا برای جمع‌آوری سهام گلوکوزان بود. امری که با خالص خریدی در حدود 44میلیارد تومان از سوی حقیقی‌های بازار دنبال شد.

بررسی جزئیات جابه‌جایی‌های صورت گرفته در بازار روز دوشنبه نشان می‌دهد که صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت به خرید یک میلیون و 500هزار سهم «وبملت» پرداخته است. در همین راستا دیگر نمادهای بانکی نیز از حمایت سهامدار عمده برخوردار شدند. به‌طوری‌که 10 میلیون سهم بانک صادرات از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات خریداری شد. صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی تجارت ایران نیز به خرید سهام بانک تجارت ادامه داد و در این روز نیز 800هزار سهم دیگر را به پرتفوی خود افزود. این حقوقی در جریان معاملات روز شنبه نیز بیش از 106میلیون سهم «وتجارت» را جمع‌آوری کرده بود.  همان‌طور که عنوان شد گلوکوزان از نمادهای موردتوجه سهامداران خرد در معاملات روز دوشنبه بورس تهران بود. تقاضای بالا در خرید سهام مزبور سبب شد تا حقوقی شرکت به عرضه سهم بپردازد. بر این اساس 5/ 60 میلیون سهم «غگل» از سوی شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا به فروش رسید. این حقوقی با عرضه سهام مزبور، درصد مالکیت خود در این نماد را به 25/ 1درصد رساند. در فهرست نمادهای مورد توجه معامله‌گران خرد در بازار روز دوشنبه، معادن ‌منگنز ایران‌ نیز قرار داشت، به‌طوری‌که بیش از 30میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی سهامداران عمده «کمنگنز» به سبد سهامداران خرد آن منتقل شد. در این میان دو سهامدار حقیقی آن خریدی بالغ بر 250هزار سهم داشتند.

بازگشت مجدد حقیقی‌ها

روند نزولی بازار سهام طی معاملات روز سه‌شنبه نیز ادامه یافت و شاخص کل با کاهش 14 هزار و 531 واحدی مواجه شد. در این روز اما شاهد بازگشت مجدد حقیقی‌ها به عرصه خرید سهام بودیم. از این رو طی معاملات روز سه‌شنبه شاهد جابه‌جایی 88 میلیون سهم به ارزش 46 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی به سبد سهام معامله‌گران خرد بودیم. در این روز بار دیگر غذایی‌ها و در صدر آن نماد «غسالم» در اولویت اصلی خرید سهامداران حقیقی قرار گرفتند. در مجموع این گروه افزون بر 135 میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. در نماد معاملاتی سالمین نیز در روزی که شاهد افزوده شدن 8 میلیون سهم به ارزش 88 میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌ها بودیم، شرکت اعتبار صنایع کیش 1/ 8 میلیون سهم دیگر به بازار عرضه کرد تا کمی جوابگوی تقاضای سهامداران خرد باشد.

نیروکلر از دیگر سهام مورد توجه معامله‌گران حقیقی بود و معاملات این روز را در سقف مجاز قیمتی و صف خرید طولانی به پایان رساند. در این شرکت روز سه‌شنبه یکی از سهامداران عمده یعنی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت که سهمی 6 درصدی از «شکلر» دارد برای جواب دادن به تقاضای میلیونی سهامداران، 23 میلیون از سهم مذکور را به بازار عرضه کرد.

حضور حقیقی در آخرین روز مثبت هفته

آخرین روز معاملاتی هفته گذشته شاخص کل با رشد هرچند اندک 364 واحدی به روزهای منفی بورس تهران پایان داد و تا حدودی شاهد برگشت تعادل به معاملات سهام بودیم. در این روز در مجموع 59 میلیون سهم به ارزش 473 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی به سبد سهام حقیقی‌ها افزوده شد. پتروشیمی‌ها همزمان با قرار گرفتن در صدر صنایع پردادوستد روز چهارشنبه، بیشترین خالص خرید حقیقی را نیز تجربه کردند و جابه‌جایی 116 میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی را ثبت کردند. در این میان «شکلر» در اولویت اصلی سهامداران خرد قرار داشت و شاهد جابه‌جایی حدود 18 میلیون سهم به ارزش تقریبی 57 میلیارد تومان بود. «شپاکسا» دیگر سهامی زیرمجموعه گروه محصولات شیمیایی بود که در کانون توجه حقیقی‌ها قرار گرفت و خالص خرید 56میلیارد تومانی را تجربه کرد. شرکت پاکسان روز چهارشنبه در سقف قیمتی مجاز مورد دادوستد قرار گرفت و با صف خرید 5میلیون سهمی، معاملات این هفته را به پایان رساند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند