به همین دلیل دماسنج اصلی بورس تهران از سقف روزانه با عقب‌نشینی ۶ کانالی مواجه شد. به این ترتیب در پایان ساعت کاری بورس تهران شاهد رشد ۵ هزار ۸۸۱ واحدی نماگر اصلی بازار سهام و رسیدن آن به کانال ۵۲۴ هزار واحد بودیم. طی روز گذشته ارزش معاملات خرد بورس تهران برای اولین بار از مرز ۵ هزار میلیارد تومان گذر کرد و رکوردی جدید در کارنامه بورس تهران به ثبت رساند. دیروز دماسنج اصلی بازار سهام ۱/ ۱ درصد به ارتفاع خود افزود تا بازدهی بورس تهران از ابتدای سال جاری به ۱۹۴ درصد برسد. در همین حال نماگر هموزن که اثرپذیری یکسانی از تمام نمادها دارد نیز طی روز گذشته ۸/ ۱ درصد دیگر رشد کرد تا رشد این نماگر از ابتدای امسال به ۴۲۸ درصد برسد. به عبارتی دیگر میانگین قیمت سهم‌ها در بورس تهران طی سال جاری حدود ۳/ ۵ برابر شده است.

رشد بی‌وقفه ارزش معاملات

میل بالای برخی از معامله‌گران به فروش سهام بدون مشتری نبود و در سمت مقابل شاهد هجوم عده‌ای دیگر برای خرید سهام در قیمت‌های پایین‌تر بودیم. نتیجه تقابل این دو دسته از بورس‌بازان، ثبت رکورد جدیدی در ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) بود. درحالی روز گذشته ارزش معاملات خرد در بورس تهران به رقم بی‌سابقه ۵ هزار و ۲۴۴ میلیارد تومان رسید که رکورد قبلی این متغیر مهم در روز سه‌شنبه هفته جاری با رقم ۴ هزار و ۸۰۵ میلیارد تومان بوده است. به این ترتیب برای دومین روز پیاپی شاهد ثبت رکوردی جدید در ارزش معاملات خرد هستیم. در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که طی روز گذشته ارزش معاملات خرد فرابورس ایران هم به ۲ هزار و ۹۲۸ میلیارد تومان رسید. به این ترتیب دیروز شاهد معامله خرد ۸ هزار و ۱۷۲ میلیارد تومان سهم در بازار سهام بودیم. علاوه بر آمار ارزش معاملات، در پایان بازار دیروز ارزش صف‌های خرید گسترده‌ای که برای ۱۹۱ نماد بورسی، فرابورسی و بازار پایه‌ای ایجاد شده بود به عدد ۱۲۴۲ میلیارد تومان رسید. به این ترتیب می‌توان گفت قدرت تقاضا طی روز گذشته بیش از ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود.

دیروز باز هم معامله‌گران حقیقی در سمت خرید سهام فعال‌تر سهامداران حقوقی ظاهر شدند. به‌طوری که خالص تغییر مالکیت بورس تهران ۱۵۰ میلیارد تومان به سمت کدهای حقیقی بود. به این ترتیب خالص خرید معامله‌گران حقیقی در هفته جاری به رقم ۱۵۸۵ میلیارد تومان رسید. این حجم از اقبال حقیقی‌ها به بازار سهام در هفته اول اسفند ماه، منجر به رشد ۵/ ۹ درصدی شاخص کل بورس تهران شد.

سایه کرونا بر بورس تهران؟

طی روز گذشته شاهد میل بالای برخی از معامله‌گران به فروش سهام خود بودیم. به نظر می‌رسد در کنار میل به کشف سود، می‌توان افزایش نااطمینانی‌ها و در پی آن نگرانی از رخداد اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی در تعطیلات دو روزه پایان هفته را علت دیگر فروش گسترده سهام دانست. اواخر هفته گذشته بود که اولین گزارش‌ها از انتشار ویروس کرونای جدید در ایران منتشر شد. شیوع این بیماری به سرعت موجب شد تا بسیاری از مراکز تعطیل یا نیمه‌تعطیل شوند.

همزمان با گزارش‌هایی از ابتلای ایرانیان به کرونا ویروس جدید، در برخی دیگر از کشورها مانند ایتالیا و کره‌جنوبی شاهد سرعت بالای شیوع بیماری بودیم. همین اتفاق موجب شد تا سرمایه‌گذاران در اقصی نقاط دنیا با نگرانی مواجه شوند. در همین پی شاهد افت‌های نسبتا شدیدی در بازارهای جهانی بودیم. به‌طوری که مس از روز دوشنبه تا دیروز با افت ۵/ ۲ درصدی و نفت برنت نیز طی همین مدت با افت ۶/ ۸ درصدی مواجه شده است.

البته طی هفته جاری شاهد رشد نرخ دلار در بازار داخلی بودیم. به‌طوری که نرخ دلار در صرافی‌های منتخب بانک مرکزی از ۵شنبه هفته گذشته تا دیروز حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. به همین علت در داخل کشور به‌رغم افت قیمت‌های جهانی، شاهد رشد قیمت ریالی کامودیتی‌ها بودیم. به نظر می‌رسد رشد گروه‌های کالا محور بورس تهران در هفته جاری هم تحت تاثیر همین اتفاق بود.

بازگشت داروسازان به محور اصلی معاملات

طی هفته جاری در اغلب روزها شاهد صدرنشینی گروه‌های کامودیتی‌محور در فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات بودیم. به‌عنوان مثال دیروز، صنعت فلزات اساسی با ۵۲۹ میلیارد تومان معامله در صدر فهرست مذکور قرار گرفت و در همین پی رشد ۳/ ۱ درصدی شاخص صنعت را تجربه کرد. جایگاه دوم فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات هم به گروه محصولات شیمیایی با ارزش معاملات ۴۹۷ میلیارد تومانی اختصاص یافت. اما نکته جالب توجه گروه محصولات دارویی بود که با ۴۵۷ میلیارد تومان معامله، سومین صنعت بورسی با بیشترین ارزش معاملات بود. این صنعت از شهریور تا نیمه مهر ماه سال جاری رشد بالایی را تجربه کرده بود. اما شاخص این صنعت از میانه‌های مهر تا اواخر دی ماه تغییر چندانی را تجربه نکرد. ولی از ابتدای هفته جاری و با تایید رسمی هجوم کرونا ویروس جدید به کشور، بار دیگر شاهد اقبال بالای معامله‌گران به این دسته از سهم‌ها هستیم. به‌طوری که طی هفته جاری این صنعت در اغلب روزها در سطوح بالای فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار داشته است. همچنین شاخص این صنعت طی ۵ جلسه معاملاتی هفته جاری رشد ۲۰ درصدی را تجربه کرده است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند