بنابراین سامانه سجام درگاه ورودی مردم برای خدمات سهام عدالت خواهد بود. وی با بیان اینکه سازمان خصوصی‌سازی متولی دریافت و تسهیل اطلاعات صحیح مشمولان سهام عدالت است، عنوان کرد: درخصوص سهام عدالت مشکل دریافت اطلاعات ناسالم یا به اصطلاح ناپاک را نخواهیم داشت، زیرا هم‌اکنون حساب‌های بانکی و هویت مشمولان این سهام مشخص بوده و از این‌رو در انتقال اطلاعات از سازمان خصوصی‌سازی به شرکت سپرده‌گذاری مسیر آسان‌تری خواهیم داشت. خصوصی‌سازی، اما باید این اطلاعات را در سمات ثبت کند تا به این ترتیب سهام عدالت آماده معامله شده و فعالیت‌های پس از معامله و رجیستری آن عملیاتی شود.

فهیمی پیرامون اینکه چرا سهام عدالت بدون واسطه به مردم واگذار نمی‌شود، گفت: درصد قابل توجهی از مشمولان سهام عدالت شامل افراد حرفه‌ای بازار سرمایه یا کسانی که قادر به تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها باشند، نمی‌شوند. بهترین گزینه در این زمینه سبدی از سهام شرکت‌هایی است که روی آن واحدهای سرمایه‌گذاری را ایجاد و مدیران حرفه‌ای تحت نظارت سازمان بورس آن را مدیریت کنند. وی ادامه داد: سهام عدالت از دو بخش مختلف شامل ساماندهی سهام عدالت و اینکه چه کسانی و به چه میزان و از سهام چه شرکت‌هایی به‌عنوان سهامدار شناخته می‌شوند تشکیل می‌شود که نظارت بر این فرایند در صلاحیت سازمان خصوصی‌سازی است. سمات اما مامور آزاد‌سازی سهام عدالت از طریق دریافت اطلاعات شفاف و درست است تا بتوان این سهام را قابل معامله کرد. سهام عدالت مشمولان در واقع داخل واحدهای سرمایه‌گذاری یا به اصطلاح یونیت‌ها خواهد بود و طبیعی است که در صورت فروش سهام عدالت این واحدها را نیز از دست خواهند داد.

مدیر عامل سمات با بیان اینکه سهام عدالت به مثابه یک شرکت سرمایه‌گذاری عمل خواهد کرد، افزود: به جای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، پرتفویی از دارایی‌های آنها در قالب نهاد حقوقی به نام صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ایجاد و در مقابل مالکان این صندوق‌ها واحدهای سرمایه‌گذاری دریافت می‌کند. وی در برابر این پرسش که آیا مشمولان سهام عدالت می‌توانند در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر این سهام شرکت کنند، گفت: مدیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به نیابت و وکالت از سهامداران سهام عدالت در برنامه افزایش سرمایه شرکت خواهد کرد. بر حسب اتفاق یکی از مزیت‌های این روش رهایی مشمولان سهام عدالت از گرفتاری افزایش سرمایه‌ها و قرار دادن بار آن بر دوش مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. به این ترتیب مدیر صندوق مختار خواهد بود که حق تقدم‌ها را بفروشد یا در افزایش سرمایه شرکت کند. فهیمی تصریح کرد: اینکه مالک واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق‌های قابل معامله سهام عدالت چه اشخاصی هستند را باید مجلس شورای اسلامی از طریق کمیسیون‌های خود از جمله کمیسیون ویژه اصل ۴۴ قانون اساسی بررسی و تبیین کند.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس