آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۸۶۰

 • سقف‌شکنی معاملاتی

  دنیای اقتصاد -محمدحسین بابالو: بورس انرژی مسیر توسعه خود را به خوبی می‌پیماید و شاهد استمرار رشد حجم و ارزش معاملات در این بازار هستیم. سال ۹۸ هرچند با تهدیدات بزرگی در بازارهای کالایی همراه بود، ولی باز هم توسعه بورس انرژی را محدود نساخت. تلاش برای افزایش عرضه‌ها در بازار فیزیکی مهم‌ترین عاملی بود که به توسعه این بازار منتهی شده است و با توجه به امیدواری‌ها برای بالاماندن حجم عرضه و حتی رشد بیشتر عرضه‌ها و ورود کالاهای جدید می‌توان گفت از هم‌اکنون به‌رغم تمامی نگرانی‌ها از بازارهای جهانی، اما سال‌جاری نیز سالی با امیدواری‌های بسیار برای بورس انرژی رقم خورده است. نمودارهای حجم و ارزش معاملات سالانه به خوبی واقعیت‌های این بازار رسمی را ترسیم کرده است.
 • افزایش بهای فولادهای ساختمانی به دلیل رشد قیمت قراضه در جهان

  توقف فعالیت‌های تولیدی در جهان همیشه برای قیمت‌ها در بازار فولاد منفی نیست آن‌هم در شرایطی که شاهد کاهش عرضه قراضه و رشد شدید قیمت‌ها در این بازار هستیم آن‌هم در وضعیتی که قرنطینه اجازه جمع‌آوری یا تفکیک قراضه را هم نمی‌دهد. شاید عجیب باشد ولی در هفته گذشته آهن قراضه در ترکیه رشدی نزدیک به ۱۶ درصد داشته و بخشی از بازار فولاد را دگرگون کرده اما به تمامی بازارها در اقصی نقاط جهان گسترش نیافته است. شمش فولادی هم رشد نرخ داشت. به این موارد در خبرهای مرکز فولاد ایران اشاره شده است.
 • رشد حجم معامله محصولات پلیمری و شیمیایی در بورس‌کالا

  بازار پلیمرها و بازار محصولات شیمیایی‌ در بورس‌کالا هر دو در هفته گذشته با رشد حجم معاملات همراه شدند.
 • بازار آهن در ثبات قیمتی

  گروه بنگاه‌ها: معاملات بازار آهن در روز شنبه ۲۳ فروردین ماه سال‌جاری همچنان با ثبات نسبی قیمت‌ها دنبال شد. با توجه به کاهش حجم مبادلات و متوقف شدن تولید و فروش بخش عمده مبادلات آهن به‌دلیل رعایت طرح فاصله‌گذاری برای کنترل کرونا، قیمت‌ها در بازار آهن تغییر محسوسی نداشت.
 • استقبال وزارت راه‌وشهرسازی از راه‌اندازی تابلوی مصالح ساختمانی در بورس‌کالا

  معاون وزیر راه‌وشهرسازی اعلام کرد وزارت راه‌وشهرسازی از راه‌اندازی تابلوی جدیدی در بورس‌کالا با عنوان مصالح ساختمانی استقبال می‌کند تا پروژه‌های مسکونی به کمک این سازوکار با قیمت کمتری اجرایی شود؛ در همین راستا قرار است به همراه عرضه مصالح ساختمانی، تامین منابع مالی این حوزه نیز در بورس‌کالا صورت گیرد.
 • رشد ۸۸ درصدی حجم و ۱۸۱ درصدی ارزش معاملات بورس‌کالای ایران

  در هفته منتهی به ۲۲ فروردین، ۵۲۸ هزار و ۵۹۵ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۲۳ هزار میلیارد ریال در بورس‌کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که به ترتیب رشد ۸۸ و ۱۸۱ درصدی را درحجم و ارزش معاملات تجربه کرد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر