آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۷۲

 • زمزمه‌های رونق

  دنیای اقتصاد- محمدحسین بابالو: بازارهای کالایی در یک فاز افزایشی جدید قرار گرفته‌اند که این رشد نرخ اگرچه با محوریت افزایش بهای نفت‌خام رقم خورده ولی شاخص‌های کالایی را هم با خود به حرکت درآورده است؛ اگرچه برخی از فلزات پایه چندان هم از این روند تبعیت نکرده‌اند. از سوی دیگر مس بعد از پشت‌سر گذاشتن قیمت ۶ هزار دلاری، به بالاترین رقم در ۵ ماه اخیر رسیده است که سیگنال مهمی برای سایر بازارهای کالایی به‌شمار می‌رود. به‌نظر می‌رسد برای کوتاه‌مدت تا میان‌مدت، جریان افزایشی جدیدی به بازارهای جهانی تزریق شده که می‌تواند داده‌های مورد انتظار ما را به شدت تغییر دهد. به نظر می‌رسد این روند افزایشی جدید یک تکانه مقطعی رشد قیمت‌ها باشد، ولی ادعای تغییر فاز جدید به سمت رشد گسترده و مستمر قیمت‌ها هنوز هم به داده‌های قطعی بیشتری نیاز دارد زیرا هنوز پتانسیل تردید در قلب بازارهای مالی در جهان وجود دارد.
 • افزایش قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا

  دنیای اقتصاد: روز گذشته قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا با افزایش نسبی اعلام شدند و اغلب گریدها و ترکیبات شیمیایی رشد قیمت داشتند. این مطلب سیگنال افزایشی جدیدی برای بازار به‌شمار می‌رود یا به عبارت دیگر می‌‌تواند یک سرعت‌گیر در برابر افت نرخ در بورس و بازار به شمار رود. البته شتاب رشد قیمت‌ها در بازار پلیمرها چندان برجسته نبوده و بخش اعظم رشد نرخ به‌دلیل افزایش قیمت دلار نیمایی برای متوسط هفتگی آن به ثبت رسیده است.
 • برنامه تولید ۱۳۰ میلیون تن سنگ‌آهن از سنگان طی ۵ سال آینده

  گروه بنگاه‌ها- زهرا مسافر: مدیر مجتمع سنگ‌آهن سنگان از برنامه برداشت ۱۳۰ میلیون تن سنگ‌آهن و ۳۰۰ میلیون تن باطله‌برداری طی پنج سال، با آغاز به‌کار پیمانکاران استخراج و باطله‌برداری(گروه الف و ب) بخش‌های غربی و مرکزی سنگان خبر داد. علی همتی مدیر مجتمع سنگ‌آهن سنگان در یک نشست خبری با اعلام این مطلب افزود: موفق شدیم در سنگان پیمانکار برای استخراج و باطله‌برداری انتخاب کنیم. وی تصریح کرد: قرارداد باطله‌برداری به ارزش سه هزار میلیارد تومان نهایی شده و قرار داد استخراج سنگ‌آهن در هفته جاری نهایی می‌شود. مدیر مجتمع سنگ‌آهن سنگان با اشاره به طرح‌های توسعه آماده بهره‌برداری در منطقه سنگان گفت: طرح‌های ۵/ ۲ میلیون تنی سناباد(توسعه ملی) و ۵ میلیون تنی فولاد سنگان تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
 • بازار آهن متاثر از رشد قیمت دلار

  گروه بنگاه‌ها: افزایش نرخ دلار موجب رشد قیمت در بازار آهن شد؛ به‌گونه‌ای‌که برخی انواع شمش فولاد از مرز ۴ هزار تومان در هر کیلو گذشتند. مقاطع نیز در معاملات روز یکشنبه ۱۷ آذر ماه جاری، با افزایش قیمت در بازار غیررسمی پیشنهاد شد.
 • نظام انبارداری؛ مشوق ورود پسته‌کاران به بورس‌کالا

  نایب‌رئیس انجمن پسته ایران گفت: فعالان بازار پسته و کشاورزان همواره برای نگهداری ۱۰ تن پسته، این نگرانی را داشتند که کجا، چگونه و با چه هزینه‌ای محصولشان را نگهداری کنند؛ اما امروز با سازوکار بورس و معاملات گواهی سپرده پسته این مشکل قدیمی به سادگی برطرف شد. امین‌زاده اظهار کرد: به دلیل اینکه عرضه پسته در بورس‌کالا برای همه مردم و کشاورزان شناخته شده نبود، بهتر بود که یک نمونه پسته عرضه شود و سپس با برطرف کردن چالش‌های آن، کم‌کم نمونه‌های دیگری غیر از فندقی مانند پسته «بادامی»، «کله قوچی» و حتی «دهن بست» هم وارد بورس شود که به نظر می‌رسد این اتفاق رقم بخورد. وی با اشاره به نگرانی‌های عمده موجود برای بازار پسته اظهار کرد: هزینه‌های بالای نگهداری در بازار سنتی، دلهره و اینکه اغلب کشاورزان قادر به نگهداری پسته نیستند و حتی نمی‌توانند محصولشان را در انباری به صورت امانت بگذارند چراکه باز هم امنیت لازم را ندارد؛ همه این عوامل سبب می‌شود تا دلگرمی به عرضه پسته در بورس‌کالا تقویت شود. امین‌زاده اظهار کرد: با توجه شکل‌گیری معاملات گواهی سپرده و قرارداد آتی پسته، این مزیت برای کشاورز وجود دارد که نگرانی برای نگهداری پسته را نداشته باشد. این کارشناس حوزه پسته درباره معاملات بدون ریسک و تضمین‌شده بورس‌کالا گفت: یک عرضه کننده پسته با حضور در بورس‌کالا می‌تواند با اطمینان به مجموعه‌ای با پشتوانه قانونی، محصول خود را در اختیار آن بگذارد و به واسطه برگه‌ای که در اختیار دارد، به عنوان وثیقه یا ضمانت استفاده کند.
 • ۲ میلیارد دلار طرح جدید تا پایان سال افتتاح می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌عامل ایمیدرو گفت: تا پایان سال ۲ میلیارد دلار طرح جدید معدنی و صنایع معدنی به مدار تولید می‌پیوندند. به گزارش روابط‌عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور روز گذشته در نشستی در سایت فولاد کاوه جنوب تصریح کرد: به این ترتیب برنامه افتتاح ۵/ ۳ میلیارد دلار طرح تا پایان سال‌جاری محقق خواهد شد. تمام شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی تعهدات ارزی خود را به نظام ارزی کشور انجام داده‌اند.
 • تاکید مدیرعامل گل‌گهر بر حوزه پژوهش

  گروه بنگاه‌ها: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر بالاترین میزان رشد فروش را در میان غول‌های معدنی توانست کسب کند. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» فروش این شرکت به بیش از یک‌هزار و ۲۳۳میلیارد تومان در آبان‌ماه رسید. این درحالی است که ارزش کل فروش شرکت‌های معدنی در بورس تهران بیش از ۹۸ هزار میلیارد تومان گزارش شده که گل‌گهر سهم ۹ درصدی از این مبلغ را از آن خود کرده است. این شرکت در حوزه سنگ‌آهن و فولاد دارای پژوهشکده است و در زمینه فعالیت‌های توسعه‌ای گل‌گهر و منطقه فعالیت دارد. به گفته مدیرعامل این شرکت، پژوهشکده یادشده باید برای دستیابی به الزامات و استانداردهای بین‌المللی از سوی گل‌گهر متمرکز شود. جمشید ملارحمن در این باره گفت: با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های فراوان در منطقه گل‌گهر، توجه به حوزه پژوهش امری ضروری است. وی بر این باور است که برای طرح‌های پژوهشی - تحقیقاتی نباید هیچ‌گونه محدودیت مالی وجود داشته باشد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر