آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۵۴

 • حمایت «نیما» از قیمت‌های پایه

  دنیای اقتصاد- محمدحسین بابالو: با افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد، جریان غالب قیمتی برای نرخ‌های پایه در بورس‌کالا به نسبت هفته قبل و همچنین قیمت‌هایی که در هفته گذشته در بورس‌کالا در تقابل عرضه و تقاضا کشف شد نیز افزایشی است؛ اگرچه همه گریدها را در بر نمی‌گیرد. به‌صورت دقیق‌تر می‌توان گفت که قیمت‌های پایه در بورس‌کالا با یک جهت‌گیری نسبتا افزایشی اعلام شده است که می‌تواند بسیاری از داده‌های موجود در بازار را در بر گرفته یا آنها را تقویت کند. در قیمت‌های اعلامی روز گذشته بهای دلار نیمایی ۱۰ هزار و ۷۰۳ تومان درج شده است که به نسبت هفته قبل از آن از رشد ۷۳/ ۰ درصدی برخوردار شده است. این افزایش نرخ اما نتوانست قدرت‌نمایی بزرگی در قیمت‌های پایه اعلامی داشته باشد؛ آن‌هم در شرایطی که قیمت‌های جهانی از یک روند نوسانی برخوردار بود تا جایی که بسیاری از گریدهای پلیمری را با کاهش قیمت‌ها همراه ساخت. حال سوال اینجاست که به‌رغم رشد قیمت‌های داخلی و افزایش نرخ پایه در بورس‌کالا چه سرنوشتی پیش روی بازار خواهد بود و آیا رونق محدود موجود باز هم ادامه می‌یابد؟
 • معادن کوچک در انتظار مجوز صادرات

  دنیای اقتصاد: بخش‌‌معدن آن‌طور که معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرده است ۳۳ درصد از صادرات غیرنفتی کشور را معادل ۲۳ تریلیون تومان در ۵ ماه اول امسال به خود اختصاص داده است. این آمار در حالی است که به گفته غریب‌پور ۱۶ میلیارد دلار طرح معدنی هم تا پایان سال ۱۴۰۴ تعریف شده است که نشان می‌دهد با پایان برنامه توسعه ۲۰ ساله سهم معدن از کل اقتصاد و همچنین از صادرات غیرنفتی با جهش قابل‌توجهی روبه‌رو خواهد شد. وی در همین رابطه همچنین به سهم بالای معادن از بازار سرمایه کشور اشاره کرده و آن را ۲۷۰ تریلیون تومان اعلام کرده که معادل ۲۵ درصد ارزش بازار است.
 • تداوم روند صعودی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات فولاد در روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه با رشد قیمت همراه بود. در این روز روند صعودی ادامه داشته و اغلب تولیدکنندگان در نرخ‌های پیشنهادی فروش، رشد را اعلام کردند. مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا، شرکت فولاداصفهان در و شرکت ذوب بریس نرخ‌های پیشنهادی فروش را بین ۱۰ تا ۹۰ تومان در هر کیلو با رشد اعلام کردند.
 • افزایش قیمت بنزین تاثیری روی عرضه در بورس ندارد

  ایلنا: سیدعلی حسینی درخصوص تاثیر افزایش قیمت بنزین بر عرضه این فرآورده نفتی در بورس انرژی تصریح کرد: افزایش قیمت‌ها مربوط به فروش داخلی است؛ این درحالی است که در بورس انرژی برای مصرف داخل بنزین عرضه نمی‌شود. وی توضیح داد: فرآورده‌ای که به بورس انرژی می‌رود فقط در رینگ بین‌الملل و با هدف مقاصد صادراتی معامله می‌شود. حسینی در ادامه با اشاره به وضعیت مناسب عرضه فرآورده‌ها در بورس انرژی گفت: با توجه به ظرفیت بسیار بالایی که در صنعت پالایش کشور برای تولید فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین وجود دارد، افزایش قیمت بنزین تاثیر خاصی روی عرضه در بورس و رینگ صادراتی ندارد. مدیر عامل بورس انرژی اظهار کرد: ظرفیت بالایی در تولید بنزین داریم، به‌خصوص که «ستاره خلیج‌فارس»، بنزین را به میزان زیاد و با کیفیت بالا تولید می‌کند. وی با بیان اینکه مازاد مصرف بنزین کشور صادر می‌شود، گفت: بازار صادراتی چندان تابع بازار داخل نیست و به هر میزان که بازار صادراتی در سطح منطقه کشش داشته باشد فرآورده برای صادرات داریم، ضمن اینکه در موضوع صادرات بنزین فقط بحث عرضه نیست، بحث کشش تقاضا هم هست، باید تقاضا و مصرف هم در منطقه وجود داشته باشد. حسینی یادآور شد: براساس برآوردهایی که داریم به هر میزان که در منطقه خریدار باشد و کشش تقاضا وجود داشته باشد، می‌توانیم فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین را صادر کنیم.
 • لزوم توسعه صنعت پتروشیمی با هدف اشتغال‌زایی

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: توسعه صنعت پتروشیمی می‌تواند افزون بر تاثیر مثبت در رشد اقتصادی بر اشتغال‌زایی نیز تاثیرگذار باشد. علی قربانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درگفت‌وگو با «نیپنا» به نقش پررنگ صنعتی پتروشیمی در توسعه اقتصادی کشور به‌ویژه در دوره تحریم‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: صنعت پتروشیمی می‌تواند در روند رو به رشد توسعه اقتصادی کشورمان نقش‌آفرین باشد و توسعه این صنعت در بالادست و نیز بخش‌های پایین‌دستی، اشتغال‌زایی مطلوبی را به همراه خواهد داشت. وی با تاکید بر اهمیت فاصله گرفتن از خام‌فروشی و تلاش برای تولید محصولات نهایی افزود: برای تحقق اقتصاد مقاومتی و کاهش خام‌فروشی، همگرایی و همکاری تمام متولیان امر ضروری است و باید صنایعی که برای تحقق این هدف تلاش می‌کنند مورد حمایت قرار بگیرند. نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بحث اقتصاد و معیشت باید مورد توجه قرار بگیرد و در این مسیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز آماده همراهی، همکاری و همدلی درخصوص کمک به توسعه هرچه بیشتر صنعت پتروشیمی کشور هستند. قربانی تاکید کرد: در شرایط تحریم صنعت پتروشیمی به‌گونه‌ای موفق عمل کرده است که می‌تواند در چنین شرایطی چرخ‌های اقتصاد کشور را به تنهایی به گردش درآورد.
 • رشد فولاد در بازارهای جهانی

  مرکز خدمات فولاد ایران: درحالی‌که اوایل هفته گذشته قیمت سنگ‌آهن در بازار چین تا کمتر از ۸۰ دلار هم کاهش یافته بود تا پایان هفته با افزایش تقاضای فولاد و در نتیجه بهبود خرید سنگ‌آهن، قیمت این ماده اولیه بالا رفت. متوسط قیمت سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد آخر هفته به حدود ۴/ ۸۳ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر رسید که نسبت به هفته قبل حدود یک دلار بهبود داشت. فعالان بازار نسبت به این رشد قیمت محتاطانه واکنش نشان داده‌اند چراکه انتظار می‌رفت در زمستان قیمت سنگ‌آهن کمتر شود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر