آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۴۲

 • صنایع پایین‌دستی در انتظار مواد اولیه

  دنیای اقتصاد: روز گذشته بخش اول نشست تخصصی آینده صنعت مس و چالش‌های آن (برگزار شده در همایش صنایع غیرآهنی روز سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته) منتشر شد. در این گزارش به بخش دوم این نشست -‌‌ بررسی اثرات ناشی از تصمیمات ارزی دولت در صنعت و سایر تصمیماتی که در این برهه اتخاذ شده-می‌پردازیم. جمع‌بندی این صحبت‌ها نشان می‌دهد فعالان صنایع بالادست مس دقیقا در حال‌حاضر با مشکلات و معضلات زیادی همچون «نگرانی از تهیه مواد اولیه»، «به‌هم خوردن تناسب قیمتی در حوزه مس»، «مشاهداتی مبنی بر از دست رفتن بخشی از تولید به دلیل مقرون به‌صرفه بودن و جذابیت بحث صادرات مس»، «تمارض به تولیدکننده مس بودن در میان بخشی از بازار برای استفاده از امکانات بورس کالا برای خرید» دست به گریبانند که با وجود برگزاری این نشست، به دلیل حجم بالای این مشکلات، تنها به طرح مساله‌ پرداختند.
 • زور «نفت» به «دلار» چربید

  حمزه بهادیوند چگینی
  در حالی که قیمت کالاهای پایه بسیاری در جهان به دلیل افزایش شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای معتبر با کاهش روبه‌رو‌ شد اما نفت از این قاعده کلی تبعیت نکرد و بهای طلای‌سیاه طی سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ با روند افزایشی روبه‌رو‌ شد. به‌عنوان مثال زمانی که شاخص دلار در میانه ماه اوت به بالاترین میزان خود رسید قیمت نفت آمریکا بالاتر از ۶۴ دلار و نفت برنت بالاتر از ۷۰ دلار بود و از آن به بعد قیمت حتی روند افزایشی قابل‌قبولی را تجربه کرده است.
 • فعالان بازار آلومینیوم در انتظار استمرار عرضه‌ها در بورس کالا

  کالاخبر: عرضه مجدد آلومینیوم در بورس کالا از هفته گذشته، خبری خوش برای فعالان این صنعت بود که بدون شک استمرار عرضه‌ها می‌تواند وضعیت بازار آلومینیوم را بهبود ببخشد.
 • آیا عرضه نفت خام در بورس در حد حرف باقی می‌ماند؟

  با اینکه مسوولان اعلام کرده‌اند این هفته نفت در بورس انرژی عرضه می‌شود، اما هنوز خبری از این معاملات نیست گویی این اظهارنظرها صرفا جنبه سخنرانی دارد؛ البته مدیرعامل بورس انرژی معتقد است ( ضروری است) شرکت ملی نفت ایران با برگزاری جلسات کارشناسی و مشورتی منظم با حضور تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط بتواند به راه‌حل مطمئن و موثری برای تحویل و تسویه مالی معاملات نفت خام در بورس دست یابد. این در حالی است که عده‌ای می‌گویند وزارت نفت همکاری نمی‌کند، اما کارشناسانی هستند که معتقدند زیرساخت‌های معاملاتی برای عرضه نفت وجود ندارد و بر این باورند که عرضه نفت در بورس موجب دور زدن تحریم‌ها نمی‌شود. این موارد بخشی از کلاف سر در گم عرضه نفت خام در بورس انرژی است.
 • ممنوعیت چین بر واردات ضایعات پلاستیکی از ایالات متحده

  نیپنا: همزمان با ممنوعیت چین بر واردات ضایعات پلاستیکی از ایالات متحده صادرات ضایعات آمریکا به کشورهای در حال توسعه افزایش یافت.به گزارش گاردین (Guardian)، تحقیقات تازه نشان می‌دهد که صادرات ضایعات پلاستیکی از ایالات متحده به کشورهای در حال توسعه در پی ممنوعیت چین بر واردات ضایعات خارجی به میزان چشمگیری افزایش یافته است.
 • چگونگی قیمت‌گذاری محصولات فلزی در بورس کالا تصویب شد

  ستاد تنظیم بازار چگونگی قیمت‌گذاری پایه و عرضه محصولات فلزی را در بورس کالا تعیین کرد که بر‌اساس آن قیمت پایه تطبیقی (افزایشی- کاهشی) ملاک محاسبه و تعیین نرخ پایه قرار می‌گیرد.
 • نگاه ملی به حوزه فلزات غیرآهنی داشته باشیم

  رئیس خانه معدن ایران گفت: باید نگاه ملی به حوزه فلزات غیر‌آهنی داشته و از توان بخش خصوصی در اجرای برنامه‌های این بخش استفاده کنیم.
 • استخراج ۸ تن طلا در سال در آینده نزدیک

  گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل مجتمع طلای موته در میزگرد تخصصی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت طلا که در حاشیه اولین همایش چشم‌انداز صنایع غیر‌آهنی ایران و فناوری‌های وابسته برگزار شد، گفت: میزان تولید جهانی طلا طبق آمار در سال ۲۰۱۷ بیش از ۴ هزار و۵۰۰ تن بوده است از این مقدار ۳ هزار و ۲۶۰ تن از معادن استخراج شده است.
 • برنامه دولت برای مرجعیت بورس کالا در قیمت زعفران جهان

  کالاخبر: معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در آینده‌ای نزدیک، یگانه مرجع تعیین قیمت زعفران در جهان، جمهوری اسلامی ایران و بورس بین‌المللی آن خواهد بود و در عین حال شاهد شفافیت کم‌نظیری در قیمت و کیفیت خواهیم بود؛ همچنین تلاش می‌شود از این پس، صادرات زعفران فقط با گواهی بورس کالا ممکن باشد. به گزارش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، معاون وزیر جهاد کشاورزی در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اعلام کرد که دولت علاوه بر خرید حمایتی و عرضه صادراتی، راه‌اندازی بورس بین‌المللی زعفران در ایران را دنبال می‌کند.
 • کاهش قیمت شمش از سوی خصوصی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: به دلیل رکود بازار، شمش فولاد با کاهش نرخ از سوی تولید‌کنندگان بخش خصوصی عرضه شد. در مبادلات روز یکشنبه شمش فولاد کیمیا و صدرا ذوب شاهد کاهش قیمت در بازار غیر‌رسمی بودند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر