آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۳۶

 • سرگیجه کامودیتی‌ها در فصل آخر

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بازارهای کالایی در هفته گذشته روند رو به رشدی را در اغلب محصولات پشت سر گذاشت؛ به‌طوری‌که‌ محصولاتی که اتکای مستقیم به نفت و تغییرات این کالا در بازارهای جهانی داشتند با رشد قیمتی قابل توجهی روبه‌رو‌ شدند؛ قیمت نفت آمریکا به تنهایی ۵/ ۳ درصد و نفت برنت حدود ۵ درصد رشد را در هفته گذشته تجربه کردند و این مساله باعث شد قیمت انواع سوخت اعم از نفت کوره، بنزین، اتانول، پروپان و... هم با رشد روبه‌رو‌ شود. قیمت نفتا نیز با رشد حدود یک درصدی به اندکی بالاتر از ۶۷۶ دلار رسید. سال گذشته در همین زمان نفتا حدود ۴۲۰ دلار در هر تن ارزش داشت.
 • تلاش برای اعتبارسنجی مشتریان

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: نوسان قیمت‌ها در بازارهای کالایی موجب شده تا رخدادها و شرایط پیچیده‌ای به ثبت برسد. چنین وضعیتی نقش بورس کالای ایران را به‌عنوان مهم‌ترین رکن معاملات در بازار داخلی را برجسته ساخته است. آزادسازی سقف مجاز قیمت‌ها در بازارهای فولاد و پتروشیمی در کنار افزایش جدی حجم معاملات و رشد عرضه‌ها در روزهای اخیر به معنی تقویت جایگاه این بازار رسمی در اقتصاد کشور است.
 • چالش‌های پیش روی فلزات غیر‌آهنی

  وجیه‌الله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
  ارزیابی‌های صورت‌گرفته از سوی فعالان اقتصادی نشان‌دهنده آن است که صنایع فلزات غیرآهنی (آلومینیوم، مس، سرب، روی، طلا و...) با چالش‌هایی روبه‌رو است؛ چالش‌هایی که در‌برگیرنده مشکلات درونی و بیرونی این بخش می‌شود؛ با این شرایط می‌توان گفت صنایعی که نماد پیشرفت و صنعتی بودن کشورها محسوب می‌شوند، در ایران کمتر از فولاد مورد توجه قرار گرفته‌اند، این در حالی است که صنایع فلزات غیرآهنی و آلیاژهای آنها می‌توانند مزیت رقابتی گسترده‌ای را برای هر کشور ایجاد کنند.
 • تحویل اولین محموله تیرآهن H۳۰ ذوب‌آهن اصفهان به خریدار

  گروه بنگاه‌ها: تیرآهن H۳۰ برای اولین بار در کشور توسط ذوب‌آهن اصفهان تولید و اولین محموله آن طی آیین ویژه‌ای با حضور مسوولان این شرکت تحویل خریدار شد.به گزارش روابط عمومی شرکت ذوب‌آهن اصفهان، تیرآهن H سنگین از جمله محصولاتی است که به‌طور عمده در سازه‌های صنعتی و ساختمان‌سازی‌های مرتفع در کلان شهرها (ستون‌ها و اسکلت‌های فلزی) نقش اساسی را ایفا می‌کند. در گذشته این مقطع از طریق واردات تامین می‌شد یا از تیرورق که محصولی غیر‌استاندارد است و ایمنی ساختمان را مخدوش می‌سازد، استفاده می‌شد.
 • نجات اقتصاد از معاملات حواله‌ای

  حدود ۱۵ سال از راه‌اندازی نخستین بورس کالایی در کشور با عنوان بورس فلزات تهران و ۱۱ سال از تاسیس شرکت بورس کالای ایران می‌گذرد؛ بورس کالا در این سال‌ها به دلیل ساختار غیرشفاف اقتصاد ایران با پیچ و خم‌های زیادی در مسیر پیشرفت مواجه بوده اما تاثیرات این بازار در ایجاد عدالت و شفافیت همواره مورد تاکید کارشناسان و مسوولان بوده است.
 • محدوده معدنی دی ۱۹ تنها مجوز مطالعاتی دارد

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال انتشار اخبار متعدد درخصوص فعالیت در محدوده معدنی دی ۱۹، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: در حال حاضر تنها اجازه مطالعات اکتشافی در محدوده آنومالی دی ۱۹ از سوی سازمان محیط زیست صادر شده است.
 • افت و خیز در بازارهای فولاد

  اواخر هفته گذشته قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین بهبودهایی داشت و به بالای ۶۹ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. علاوه بر این موجودی سنگ‌آهن بنادر کم بود و کارخانه‌های زیادی سعی کردند برای یک هفته تعطیلات اکتبر و جلوگیری از کمبود احتمالی مواد اولیه سنگ‌آهن خریداری کنند بنابراین انتظار می‌رود این هفته بازار در سکوت و بدون تغییر باشد. به گزارش«کالاخبر»، در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران نیز آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۷/ ۳۰ دلار به ۹/ ۲۸ دلار هر تن فوب کاهش یافت. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۷/ ۱ دلار افت داشت و ۲/ ۲۵ دلار هر تن فوب شد.
 • ماجرای نرخ تسعیر خوراک پتروشیمی‌ها

  نرخ خوراک پتروشیمی‌ها که همواره یکی از موضوع‌های مورد مناقشه بوده، در ماه‌های اخیر و با توجه به سیاست‌های ارزی دولت دستخوش تغییراتی شده است. نرخ خوراک پتروشیمی‌ها که پیرو دستورالعمل جدید ارزی کاهش یافته بود، با تغییر سیاست‌ها افزایش نیافت اما به تازگی اخباری مبنی بر افزایش آن به گوش می‌رسد.
 • بازار فولاد همچنان در انتظار ثبات قیمت

  گروه بنگاه‌ها: قیمت فولاد در روز‌های پر‌نوسان ارزی با‌ثبات همراه بود. به گفته فعالان بازار، تولیدکنندگان اغلب در انتظار فضای با‌ثبات‌تری برای اعلام نرخ هستند و نگرانی از نوسان شدید، مانع خرید و فروش فولاد با حجم بالا شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر