آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۳۴

 • رمزگشایی از یک نامه مبهم

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: اولین جرقه جدی برای تنوع شیوه معامله محصولات پتروشیمی زده شد و این امکان وجود دارد که سه انجمن پلیمری اجازه پیدا کنند تا مواد اولیه مورد نیاز خود را به‌صورت مستقیم از تولیدکننده خریداری کنند. هنوز جزئیات این شیوه معامله به‌صورت کامل منتشر نشده اگرچه اولین موضع‌گیری‌های رسانه‌ای از رخت بربستن شفافیت از این معاملات در نبود معاملات در رینگ پتروشیمی بورس کالا حکایت می‌کند؛ گویا این بار سناریوی خروج از مسیر دیگری به حرکت درآمده است. در همین خصوص متوسلیان رئیس انجمن لوله و اتصالات PVC موضع ملایم‌تری اتخاذ کرده و معتقد است: قراردادهای بلندمدت با نظارت بورس کالا منعقد شده و رقم معاملات از سهمیه بهین‌یابی خریدار کاسته می‌شود.
 • رقابت منطقه‌ای پتروشیمی و جایگاه ایران

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: رشد پایدار منطقه‌ای در خاورمیانه در بخش پتروشیمی به خصوص در میان کشورهای عربی تقاضای مصرف انرژی را در دهه‌های آینده با تعادل روبه‌رو‌ خواهد ساخت و این موضوع در مورد اغلب کشورهای منطقه خلیج فارس از جمله ایران، عربستان، کویت، امارات، قطر و... صادق است. fitchsolutions یک پایگاه تحلیلی آمریکایی در این رابطه معتقد است در میان کشورهای منطقه تنها کشوری که ممکن است در برنامه‌های آتی خود دچار توقف یا کاهش سرعت شود، ایران است که دلیل این موضوع نیز تحریم‌های آمریکا علیه برنامه‌های نفت و پتروشیمی تهران است.
 • رشد ۲ درصدی تولید جهانی مس تصفیه‌شده

  مس پرس: بر اساس گزارش گروه بین‌المللی مطالعات مس، طی نیمه نخست سال ۲۰۱۸ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۷، تولید جهانی مس تصفیه‌شده با رشد ۲درصدی همراه بود.
 • رشد ۶/ ۲۱ درصدی تولید فولاد خام ایران

  گزارش جدید انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد، طی ۸ ماهه نخست سال ۲۰۱۸، در حالی که متوسط رشد تولید فولادخام در جهان به ۸/ ۴ درصد رسیده بود، میزان رشد تولید فولاد در ایران به ۶/ ۲۱ درصد رسیده که این رقم حدود ۵/ ۴ برابر رشد تولید جهانی محسوب می‌شود. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد(World Steel Association)، ایران از ابتدای ماه ژانویه تا پایان ماه اوت ۲۰۱۸ میلادی، ۱۶ میلیون و ۴۳۷هزار تن فولاد خام تولید کرد که نسبت به مدت مشابه ۲۰۱۷ میلادی (۱۳ میلیون و ۵۱۳هزار تن)، ۶/ ۲۱ درصد رشد نشان می‌دهد.
 • ثبت رکورد‌های تولید در فولاد خراسان

  گروه بنگاه‌ها: واحد تازه تاسیس گندله‌سازی «مجتمع فولاد خراسان» با تولید بیش از ۹۴هزارتن گندله در شهریورماه روند دستیابی به ظرفیت اسمی را سرعت بخشید.
 • جوانه‌های امید در بخش کشاورزی با بهره‌گیری از بورس کالا

  صنعت کشاورزی در کشور ما بسیار پرهزینه و به بیان بهتر کم‌بازده است. مکانیزه نبودن کشاورزی، نبود برنامه‌ریزی فراگیر برای تولید محصولات از جمله مسائلی است که کشاورزی ایران با آن روبه‌روست، به‌طوری که گاه محصولی مازاد نیاز بازار، تولید می‌شود و گاه با کمبود آن مواجه می‌شویم؛ این مسائل در نهایت بهره‌وری پایین را در کشاورزی به وجود آورده است.
 • شبهات تکراری درباره عرضه نفت در بورس

  فارس: به‌رغم مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی درباره عرضه نفت در بورس، همچنان برخی افراد با طرح شبهاتی تکراری مانند ایجاد رانت و فساد در سازوکار بورس و عدم توانمندی بخش خصوصی در دور زدن تحریم‌ها، تلاش می‌کنند مانع اجرای این راهکار موثر شوند.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر