آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۳۱

 • متهم ردیف اول رانت در بازار پتروشیمی

  دنیای اقتصاد: با حذف سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا به تدریج شاهد تغییر مسیر این بازار مهم هستیم؛ به‌طوری‌که اولا عرضه‌های این محصولات که در ماه‌های اخیر کمتر از تقاضای بازار بوده تغییر مسیر یافته و اکنون شرایط مازاد عرضه را در بازار شاهدیم. این موضوع نشان می‌دهد تقاضای کاذبی که به منظور کسب سود از محل اختلاف قیمتی کالاهای این گروه در بورس و بازار بود، در حال خروج از پروسه معاملات است که این موضوع سیگنالی از کاهش سودهای بادآورده (رانت) موجود در نتیجه سیاست نادرست وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
 • وعده نفتی زنگنه به بورس

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بورس نفت یا همان عرضه نفت خام در بازار فیزیکی بورس انرژی به گونه‌ای در ادبیات تصمیم‌سازان اقتصادی جای‌گیری‌کرده است که گویی باید منتظر عرضه قریب‌الوقوع محموله‌های صادراتی نفت خام در بورس انرژی باشیم. عرضه نفت خام صادراتی در بورس انرژی نیز به معنی آغاز به کار بازاری است که در رسانه‌ها به‌عنوان «بورس نفت» به شهرت رسیده است. روز گذشته وزیر نفت در خلال صحبت‌های خود در حاشیه افتتاح «ایران ‌پلاست دوازدهم» باز هم به بحث عرضه نفت خام در بورس انرژی پرداخت و زمان عرضه را بسیار نزدیک دانست و حتی به برخی از ویژگی‌های فنی آن اشاره کرد. این شیوه اظهارنظر در کنار تصویب عرضه نفت خام صادراتی در بورس انرژی توسط شورای هماهنگی اقتصادی نشان می‌دهد که ثانیه‌شماری‌ برای اجرایی شدن این شیوه معاملاتی آغاز شده است. همچنین مدیرعامل بورس انرژی روز گذشته در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» از الزام قانونی نیاز کشور به این شیوه معاملاتی و آزادی عمل و انعطاف گسترده و محسوس بورس انرژی برای معاملات نفت خام و فرآورده‌ها سخن گفت و از آمادگی بورس انرژی برای آغاز به کار این شیوه معاملاتی خبر داد.
 • خروج محصولات پتروشیمی از بورس تولیدکنندگان را نابود می‌کند

  با توجه به اینکه بورس طی چندین سال تلاش مستمر بر ایرادهای نظام توزیعی مواد پتروشیمی واقف است به‌طور طبیعی ادامه حضور کالاهای پتروشیمی در بورس کالا نسبت به توزیع این مواد از طریق مجتمع‌های پتروشیمی ارجحیت دارد، چرا‌که این مجتمع‌ها تنها تولیدکننده هستند و نسبت به نظام توزیعی پایین‌دستی‌ها اشراف کاملی ندارند.
 • تقاضای جهانی مقاطع به اوج می‌رسد

  کارشناسان بر این باورند که تقاضای جهانی میلگرد تا سال ۲۰۱۹ به اوج می‌رسد چرا که بازار ساخت و ساز به ویژه در کشورهای توسعه یافته و در آسیا تقاضای بهتری خواهد داشت. برآورد شده که مصرف جهانی میلگرد تا پایان امسال ۳۹۱ میلیون تن شود در حالی که سال ۲۰۱۷ معادل ۳۷۶ میلیون تن بوده و سال ۲۰۰۸ نیز حدود ۲۰۰ میلیون تن بوده است.
 • جایگاه ویژه بورس کالا در توسعه شفافیت اقتصادی

  یک کارشناس بازار سرمایه درخصوص مزیت‌ها و فرصت‌های بورس کالا برای اقتصاد گفت: بورس کالا در همه دنیا بهترین مکان برای اجرای عدالت در معاملات و کشف واقعی قیمت کالاهاست. بهزاد گلکار در گفت‌وگو با «ایلنا» با اشاره به اینکه در همه دنیا بورس‌های کالایی به دلیل کشف قیمت واقعی و ارائه خدمات متنوع از طریق ابزارهای مالی نوین، جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد دارند،گفت: در بازارهای نظام‌مند کالایی، قیمت‌ها براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شوند به همین دلیل این بازارها در همه کشورها از بورس فلزات لندن و شیکاگو گرفته تا بورس گل هلند و بازارهای متشکل آسیایی، از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.
 • رشد نرخ شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز دوشنبه دوم مهر‌ماه جاری، شمش فولاد شاهد رشد قیمتی بین ۱۱۰ تا ۱۹۰ تومان در هر کیلو از سوی برخی از تولید‌کنندگان بود. فعالان بازار، افزایش قیمت ارز، کمبود مواد اولیه تولید و اعتصاب برخی کامیون‌داران را از دلایل اصلی رشد قیمت شمش در بازار غیر‌رسمی برشمردند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر