• گواهی سکه از سکه افتاد

  دنیای‌اقتصاد-راضیه‌احقاقی: بازار گواهی‌های سپرده سکه طلا هفته پر فراز و نشیبی را پشت‌سر گذاشت و البته به‌نظر می‌رسد که این روند نوسانی در هفته جاری نیز بر این بازار حاکم باشد. افت‌وخیز نرخ ارز در بازار داخل و نوسانات بهای طلا در بازارهای جهانی دو سیگنال اصلی افت‌وخیز در بازار گواهی سکه طلا بورس‌کالای ایران ظرف این مدت بود.
 • رشد اندک قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در نخستین روز از هفته جاری، شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها شاهد افزایش اندک نرخ بود.در این روز، مقاطع بدون نوسان قیمت عرضه شد.
 • سیمان، صدرنشین معاملات بورس کالا شد

  هفته گذشته در بورس کالای ایران رشد حجم و ارزش معاملات به ثبت رسید. در هفته منتهی به ۲۸خرداد ۸۲۴هزار و ۲۸۸تن انواع کالا به ارزش بیش از ۹۲هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران دادوستد شد که نسبت به هفته ماقبل به ترتیب رشد ۳۱درصدی حجم و ۱۸درصدی ارزش معاملات را تجربه کرد.
 • رهگیری انتظارات در تقاضای فصلی فولاد

  دنیای‌اقتصاد: پیچیدگی‌های بازار فولاد افزایش یافته و می‌توان رکود را به وضوح در بازار مشاهده کرد اگرچه این رفتار در اوج قیمت‌های تاریخی این بازار منطقی به نظر می‌رسد. از سوی دیگر تعیین رئیس‌جمهور جدید و انتظار برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین و سیگنال‌های پیچیده موجود در بازار ارز همگی به معنی آن است که در آینده احتمال رشد قیمت‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.
 • تعمیق رکود بازار فولاد در انتظار تعدیل قیمت

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: بازار مقاطع طویل فولادی کشور ظرف هفته‌های اخیر با رکود سنگینی روبه‌رو شده است. البته فرورفتن معاملات مقاطع طویل فولادی در رکود از ماه‌های پایانی سال گذشته آغاز شد و تا به امروز نیز ادامه یافت. با این وجود تعمیق رکود در دادوستدهای این بخش ظرف هفته‌های اخیر با امید کاهش قیمت‌ها پس از مشخص‌شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری شدت گرفته است.
 • عقب‌نشینی فولاد در انتظار ۲ نتیجه

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: بازار فولاد کشور در انتظار مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و مذاکرات وین بی‌توجه به سیگنال‌های مثبت ارزی و افزایشی شدن قیمت‌های صادراتی شمش و محصولات فولادی داخلی در رکود سنگینی فرو رفته است. فعالان این بخش که در گذشته بارها تاثیر قیمت‌گذاری دستوری را در نرخ‌گذاری محصولات خود تجربه کرده‌اند، در انتظار مشخص شدن نتایج انتخاب هستند؛ چرا که بر این باورند که سیاست اقتصادی رئیس‌جمهور بعدی می‌تواند روند نوسان قیمتی در این بازار را برای میان‌مدت کنترل کرده و از وضعیت طبیعی خود که براساس قیمت‌های جهانی نوسان داشت دور کند. همچنین اثر مذاکرات وین بر بهای ارز هم با بی‌توجهی روبه‌رو شده است.
 • هفته‌ای برای عقبگرد تقاضای پلیمرها

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: معاملات پلیمرهای بورس‌کالا در هفته جاری با سکانداری قیمت‌های جهانی انجام گرفت. اینکه جریان غالب قیمت‌های جهانی به‌عنوان یکی از متغیرهای اصلی تعیین نرخ پایه مواد اولیه پلیمری کاهشی بود، سبب افت محسوس بهای پایه این گروه از محصولات در عرضه هفته جاری شده که در غیاب تغییر جدی قیمت مبنای دلار در نرخ پایه‌ای که روز یکشنبه هفته‌جاری اعلام شد، توانست به عنوان لیدر رسمی معاملات محصولات پتروشیمیایی بورس‌کالا، ایفای‌نقش کند. اینکه در معاملات هفته قبل اهالی بازار این روند کاهشی قیمت‌های جهانی را ارزیابی کرده و به انتظار تاثیر آن بر نرخ پایه پلیمرها، تقاضای خود را به‌تعویق انداختند، حکایت از محقق‌شدن انتظارات آنها داشته که با رصد دقیق سیگنال‌های رسمی مخابره‌شده به این بازار به آن دست یافتند.
 • رشد نرخ شمش و مقاطع فولادی

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۲۶ خرداد ماه جاری، شمش و مقاطع فولادی از سوی تولیدکنندگان با افزایش قیمت روبه رو شد. در این روز، شمش فولاد کیمیا و مقاطع فولاد خراسان به ترتیب با رشد نرخ ۰۷/ ۰ و ۷/ ۱ درصدی عرضه شد.
 • گذار کالایی‌ها از ابهامات معاملاتی هفته‌های اخیر

  دنیای‌اقتصاد: احتمال آغاز یک روند صعودی جدید در بازارهای جهانی با محوریت رشد بهای نفت خام در کنار عدم‌افت بهای نیمایی ارز، دو سیگنال مهم برای دورنمای بازارها در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت است که هم‌زمانی با انتخابات ریاست‌جمهوری و مراحل پایانی مذاکرات وین، سیگنال‌های اثرگذار پیش‌روی بازارهای کالایی خواهد بود که به احتمال قوی رشد تقاضا را به همراه خواهد داشت.
 • بازگشت سنگ‌‌آهن به رالی صعود

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: سنگ‌‌آهن در بازارهای جهانی همچنان در مدار افزایش قیمت نوسان می‌کند، در این زمان قراضه فولادی نیز در مسیر رشد قیمتی قرار گرفته است. مجموع این عوامل سیگنالی مثبت برای رشد بهای شمش و محصولات فولادی در دنیا به شمار می‌روند.
 • نوسان انتظارات در بازه منفی

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: دادوستد ابزارهای طلایی بورس کالا تداعی کننده انتظارات منفی قیمتی معامله‌گران این بازار است. به رغم نوسان مثبت قیمت‌ها در دو بازار گواهی سپرده و صندوق‌های طلا، هنوز هم ذهنیت غالب اهالی این بازار ترس از ریزش شدید نرخ است که حداقل در کوتاه‌مدت سعی دارند تا معاملات خود را در این مسیر انجام دهند.
 • شمش فولاد بر روی منحنی رشد قیمت

  گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد ماه جاری، شمش فولاد مجددا با افزایش نرخ ۲۰ تومانی از سوی فولاد کیمیا مواجه شد.در این روز، سایر ذوبی‌ها، شمش تولیدی خود را توافقی اعلام کردند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر