آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۹۲

 • اختلاف بورس و بازار؛۲هزارتومان

  زهرا مسافر آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: اعلام نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی (که البته اکنون به حدود ۴۴۰۰ تومان رسیده است) و مکلف کردن شرکت‌های بزرگ فولادی به عرضه محصولات با این قیمت و فاصله گرفتن قیمت‌های بازار از نرخ‌های دستوری بورس کالا سبب شد تا تفاوت قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و بازار به حدود دو هزار تومان در هر کیلو برسد.سیاست‌های مداخله جویانه در بورس کالا در حالی صورت می‌گیرد که این موضوع تجربه موفقی نبوده و بورس نیز به‌عنوان مجری این سیاست‌ها رضایتی ندارد؛ گرچه برخی از تولید‌کنندگان معتقدند بورس عامل ابلاغ این دستورالعمل بوده است.
 • «موجودی انبار»؛ چالش جدید بازار

  دنیای اقتصاد: روز گذشته بازار فولاد روند ریزش قیمت را باز هم پشت سر گذاشت تا نشان دهد بعد از روند ریزش قیمتی که از چهارشنبه هفته گذشته آن را آغاز کرده بود میل به کاهش و تخلیه حباب قیمتی در این بازار هنوز ادامه دارد. عرضه‌های محصولات فولادی در بورس کالا در شرایطی صورت گرفت که بخش بزرگ عرضه‌ها پیش از این و در هفته گذشته صورت گرفته بود.
 • واسطه‌‌ها و محتکران کمبود ایجاد کردند

  دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران با بیان اینکه برای ساماندهی بازار آشفته بطری باید نظارت موثر سازمان‌های نظارتی بیشتر شود، گفت: با وجود تقاضای کاذب برای خرید مواد اولیه بطری، ممنوعیت صادرات پریفرم پت تنها ۱۰‌درصد بازار را از التهاب خارج می‌کند.
 • مس ۶۶۰۰ دلاری می‌شود

  کالاخبر: براساس گزارش اپکس متال بولتن قیمت مس در سال‌های پیش رو افزایشی خواهد بود.به گزارشی به نقل از عصر مس، بر اساس آخرین گزارش اپکس متال بولتن، موسسات INTL FCStone،CLSA، EIU، Investec و ING به‌ترتیب بیشترین دقت را در ارائه پیش‌بینی‌ها داشته‌اند. بنابراین براساس مدل متوسط وزنی پیش‌بینی متال بولتن که نتایج ۲۰ موسسه تحقیقاتی معتبر را در نظر می‌گیرد، احتمالا متوسط قیمت مس در سه‌ماه سوم سال جاری، ۶۶۰۶ دلار بر تن و در سه‌ماه پایانی سال جاری، ۶۶۸۴ دلار بر تن خواهد بود.همچنین تغییرات قیمت مس تا سال ۲۰۲۳ میلادی نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ قیمت مس افزایشی خواهد بود و در میانه این سال به بیشترین میزان خود می‌رسد.ارقام مربوط به میانگین وزنی و میانگین ساده پیش‌بینی موسسات، به همراه کمترین و بیشترین پیش‌بینی ارائه شده توسط موسسات مذکور نشان می‌دهد که کمترین و بیشترین قیمت مس در سال ۲۰۲۳ میلادی به‌ترتیب ۷،۳۹۵ دلار در هر تن و ۸،۸۱۸ دلار در هر تن خواهد بود.
 • تداوم تقاضای بالا برای خرید محصولات پتروشیمی

  حجم تقاضا در بازار پتروشیمی بورس کالا بسیار بالاست و موجب شده تا اغلب عرضه‌ها مورد معامله قرار بگیرد.
 • ثبت معامله ۶۵۰ هزار تن انواع محصول در بورس کالای ایران

  در هفته منتهی به ۱۱ مرداد ماه حدود ۶۵۰ هزار و ۸۵۴ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۶ هزار و ۹۵۷ میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.
 • تایوان به دنبال ساخت یک پارک پتروشیمی در هند

  نیپنا: مطالعات امکان سنجی برای پارک پتروشیمی هند در مرحله اولیه قرار دارد و با تایید منافع اقتصادی این طرح شرکت سی پی‌سی سرمایه‌گذاری مورد نیاز را انجام می‌دهد.
 • آرامش شکننده در بازار فولاد

  سخت‌گیری‌های بیشتر دولت چین در مسیر تولید فولاد به خاطر سیاست‌های زیست‌محیطی این کشور در کنار تکانه‌هایی از رشد تقاضای داخلی مصنوعات فولادی موجب شد تا سیگنال مثبتی به بازارهای جهانی مخابره شود. این در حالی است که جریان قیمتی در بسیاری از بازارهای فلزی در جهان هنوز هم کاهشی است ولی فولاد توانسته خود را از افت قیمت‌ها برهاند که سیگنال مهم و مثبتی به شمار می‌آید.به‌رغم ضعف تقاضای میلگرد در منطقه باز هم بهای شمش با جرقه‌هایی از رشد نرخ روبه‌رو است ولی این داده چهره تمام نمای بازار فولاد جهانی نیست. در بازار مقاطع فولادی شاهد ثبات نسبی قیمت‌ها هستیم اگرچه رشد قیمت‌های داخلی چین خود محرکی برای عدم کاهش قیمت‌های جهانی این کالا بود. در بازار سنگ‌آهن آرامش نسبی برقرار بود ولی نگرانی از افت قیمت‌ها وجود دارد. بازار قراضه مخصوصا در غرب آسیا نیز با کاهش نرخ روبه رو بود. در گزارش‌های مرکز خدمات فولاد ایران به موارد اشاره دقیق‌تری شده است.
 • بورس کالا می‌تواند مرجع قیمت‌ زعفران شود

  علی کیانی‌راد، معاون پژوهشی موسسه پژوهش‌ها و برنامه‌ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با صادارت زعفران به «ایانا» اعلام کرد: «اتفاق خوشی که در ارتباط با محصول زعفران افتاده بازار آتی زعفران است که از ماه‌های گذشته شکل گرفته است. این بازارهای آتی زعفران، کمک بسیار مهمی را به صادرات این محصول و در کل ساماندهی تجاری طلای سرخ می‌کند.» در بازار آتی زعفران قرارداد معامله می‌شود و معامله‌گران در آن متعهد می‌شوند که زعفران را در تاریخ مشخصی در آینده خرید‌و‌فروش کنند. در بورس کالا اندازه این قراردادها به میزان ۱۰۰ گرم زعفران است. کیانی راد در ارتباط با نحوه و تاثیر کار بازار آتی زعفران گفت: «بازارآتی زعفران می‌تواند در شرایط کنونی اقتصاد ایران، بسیار کمک‌کننده باشد. در واقع از طریق قراردادهای پیش فروش زعفران که در حال راه‌اندازی و جان گرفتن است، می‌توان کمک موثری به صادرات این محصول کرد.
 • نخستین روز هفته با افت قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در نخستین روز هفته قیمت‌ها در بازار آهن با تبعیت از روند نزولی نرخ ارز کاهشی بود. در این روز اغلب واحد‌های فولادی نرخ‌های فروش را با کاهش اعلام کردند.

بیشتر

بیشتر