Untitled-8 copy

بازار دارایی‌‌‌های مبتنی بر طلا در رینگ مالی و مشتقه بورس‌کالای ایران قرمزپوش شد. عقبگرد محسوس بهای طلا در بازار جهانی و عدم‌رشد نرخ ارز در بازار آزاد، به قرمزپوشی این بازار انجامید. اگرچه روز گذشته دلار در بازار آزاد تهران در کانال قیمتی 57‌هزار تومان معامله می‌‌‌شد؛ اما به عقیده بسیاری از فعالان، ریسک‌‌‌های سیاسی به حداقل رسیده و در این شرایط احتمال عقبگرد نرخ ارز به کانال قیمتی 55‌هزار تومان در روزهای آتی وجود دارد.

به این ترتیب ایجاد جریان کاهشی در بازار ارز و فروکش انتظارات تورمی میان فعالان بازار باعث شد تا دارایی‌‌‌های طلایی از سکه بیفتند و در حالی که سکه در بازار فیزیکی کانال قیمتی 40میلیون تومان را از دست داد، سکه بورسی به کانال قیمتی 38میلیون تومان سقوط کرد. در این شرایط حباب بسیاری از صندوق‌های طلا کوچک و نرخ معامله به نرخ ابطال نزدیک شد.

سکه بورسی 3‌درصد ارزان‌‌‌تر از سکه فیزیکی

میانگین نرخ فروش سکه بورسی در اواسط ساعات کاری روز گذشته با ثبت کاهش نرخ روزانه 2درصدی به 38میلیون و 800‌هزار تومان رسید. این در حالی بود که در همین زمان سکه در بازار فیزیکی در محدوده 39میلیون و 980‌هزار تومان معامله می‌‌‌شد؛ به این ترتیب سکه بورسی 3‌درصد ارزان‌‌‌تر از سکه فیزیکی شد. به شکل بنیادی ارزش هر گواهی سکه برابر یک‌صدم نرخ معامله سکه در بازار فیزیکی است؛ اما روند عرضه و تقاضا در بازار گواهی سکه باعث می‌شود تا این دارایی در نرخی کمتر یا بیشتر از ارزش بنیادی معامله شود. فروش سکه بورسی 3‌درصد ارزان‌‌‌تر از ارزش بنیادی بیانگر پیش‌بینی کاهش بهای دارایی‌‌‌های مبتنی بر طلا از سوی فعالان بازار مالی بورس‌کالای ایران است.

حباب صندوق‌های طلا کوچک شد

در حال حاضر بالغ بر 13صندوق طلا در بازار مالی بورس‌کالای ایران مورد معامله قرار می‌گیرد. دارایی پایه این صندوق‌ها را بسته به اساسنامه عمدتا سکه و شمش طلا تشکیل داده و بخشی از دارایی آن نیز به انواع اوراق و سایر دارایی‌‌‌ها اختصاص داده شده است. اواسط ساعات کاری روز گذشته اغلب صندوق‌ها با افت نرخ 2 تا 3درصدی مواجه شدند. البته همچنان اغلب صندوق‌ها در نرخی بالاتر از ارزش بنیادی یعنی با حباب معامله شدند. با این حال از فاصله نرخ معامله و نرخ ابطال کاسته شد که این موضوع بیانگر جریان تخلیه حباب از این دارایی بود.

روز گذشته بیشترین حباب قیمتی بر روی هر واحد صندوق طلای آلتون شکل گرفت و هر واحد از این صندوق با نرخی در حدود 7‌درصد بالاتر از ارزش بنیادی یعنی حباب اسمی 7درصدی معامله شد. این در حالی بود که در این روز صندوق‌های زرفام و نفیس با نرخی کمتر از نرخ ابطال یعنی ارزش بنیادی به فروش رفتند و فاصله نرخ فروش هر واحد صندوق مثقال و کهربا کمتر از یک‌درصد شد.

سیگنال منفی طلای جهانی

طلای جهانی در بازه هفتگی کاهش 3.3درصدی داشت و تا پایان روز جمعه 24ماه مه تا کف کانال قیمتی 2‌هزار و 333دلار به ازای هر اونس عقب نشست که این رقم کمترین بهای فروش این دارایی ظرف 12روز گذشته بود. موسسه S&P Global پیش‌بینی می‌کند که شاخص مدیران خرید بخش تولید و خدمات ایالات‌متحده آمریکا برای ماه مه با بهبود اعلام شود. در همین زمان، تعداد آمریکایی‌‌‌هایی که برای درخواست بیکاری ثبت‌نام کردند کمتر از حد انتظار بود که نشان‌‌‌دهنده قدرت در بازار کار بود. در عین حال تورم برای ماه مه برابر 3.4‌درصد اعلام شد که این رقم نیز با هدف‌‌‌گذاری 2درصدی فدرال‌‌‌رزرو فاصله زیادی دارد. در این شرایط اعلام بهتر از انتظار داده‌‌‌های اشتغال و تولید آمریکا دست فدرال‌رزرو را برای تعویق زمان آغاز کاهش نرخ بهره باز گذاشته است که این موضوع سیگنالی منفی برای طلا به همراه دارد.

Untitled-7 copy