طلای سرخ در اوج

گواهی‌‌‌های طلای سرخ، سال ۱۴۰۳ را در مسیر شتابان رشد قیمتی آغاز کردند و رکورد ارزش این دارایی در بازارهای رسمی کشور ظرف فروردین‌ماه امسال به‌صورت پی‌‌‌درپی شکسته شد. در شرایطی که کاهش واهمه از شدت‌گرفتن تنش در خاورمیانه باعث شد تا از نرخ دلار در بازار آزاد از روز یکشنبه ۲۶فروردین‌ماه کاسته شود و دارایی‌‌‌های مبتنی بر طلا نیز از سقف قیمتی ثبت‌شده عقب نشستند، گواهی‌‌‌های زعفران همچنان با استقبال سرمایه‌گذاران مواجه شده و توانستند مسیر رشد نرخ خود را حفظ کنند. 

در میانه ساعات معاملاتی روز گذشته، هر واحد گواهی زعفران سحرخیز به‌‌‌عنوان یکی از قراردادهای پرمعامله زعفران در بازار سرمایه با نرخ صد ‌هزار و ۷۱تومان به فروش رفت که این رقم رکورد تاریخی قیمت آن در این بازار بود.  زعفران کالایی با دو وجهه طبقه‌‌‌بندی می‌شود. در حالی که زعفران در زمره محصولات مصرفی طبقه‌‌‌بندی می‌شود، جایگاه ویژه آن در صادرات باعث شده تا زعفران جایگاهی سرمایه‌‌‌ای نیز پیدا کند. به این ترتیب نوسان بهای گواهی‌‌‌های طلای سرخ از سویی ناشی از عرضه و تقاضای مصرفی برای آن و از سوی دیگر ناشی از تقاضای سرمایه‌‌‌ای واردشده به این بازار است. در عین حال نوسان نرخ ارز و انتظارات تورمی فزاینده نیز از ورود حجم بالاتری از نقدینگی به بازار زعفران حمایت کرده و عامل صعود بهای آن خواهد بود.

Untitled-8 copy

فروردین به کام معامله‌‌‌گران طلای سرخ

ایجاد جریان افزایش قیمت در بازار گواهی‌‌‌های طلای سرخ در بازار مالی بورس‌کالا از ابتدای زمستان سال گذشته شروع شد و در نیمه دوم فروردین امسال به اوج خود رسید. رویه رشد نرخ در فروردین‌ماه امسال شدت بیشتری به خود گرفت. در حالی هر گواهی زعفران سحرخیز در میانه روز گذشته با نرخ 107‌هزار تومان معامله شد که همین گواهی در روز ابتدایی بازگشایی بازارها در سال‌جاری یعنی پنجم فروردین‌ماه با نرخ 97‌هزار تومان به فروش رفته بود. به این ترتیب این گواهی کالایی در این بازه حدودا یک‌ماهه رشد نرخ حدود 10درصدی را به ثبت رساند. این در حالی بود که در این بازه زمانی نرخ ارز در بازار آزاد با ثبت رشد 6.6درصدی از 61‌هزار و 900تومان به 66‌هزار تومان رسید.  زعفران نگین زرین از دیگر گواهی‌‌‌های پرفروش طلای سرخ در بازار مالی بورس‌کالای ایران است. در حالی که هر گواهی زعفران نگین زرین در روز پنجم فروردین‌ماه امسال با نرخ 97‌هزار تومان معامله می‌‌‌شد، نرخ فروش آن تا میانه روز کاری گذشته به 105‌هزار تومان رسید.

به این ترتیب در بازه زمانی حدودا یک‌ماهه حدود 8‌درصد بر ارزش این گواهی کالایی افزوده شد که این رقم بالاتر از رشد قیمتی ایجادشده در بازار ارز بود. صعود قیمتی گواهی‌‌‌های طلای سرخ با نرخی بالاتر از افزایش نرخ ارز در بازار داخل نتیجه کسری عرضه زعفران در بازار داخل است.

رشد تولید، کسری عرضه را رفع می‌کند

بخشی از صعود بهای زعفران در بازار داخل ظرف ماه‌‌‌های اخیر و رکوردشکنی‌‌‌های قیمتی پیاپی بهای این محصول، نتیجه کاهش تولید آن در سال زراعی قبل به دلیل کاهش بارندگی‌‌‌ها در کشور بود. در عین حال پیش‌بینی کاهش برداشت محصول زعفران باعث شد تا تقاضای سرمایه‌‌‌ای در این بازار شدت گیرد که این موضوع نیز از رشد بهای آن حمایت کرد. با این حال برخی از فعالان بخش تولید زعفران در کشور بر این باورند که امسال بر میزان بارندگی در کشور افزوده شده است، بنابراین باید منتظر افزایش برداشت زعفران در سال زراعی جدید باشیم. رشد برداشت زعفران در سال زراعی جدید، به میزانی خواهد بود که بخشی از کاهش عرضه سال زراعی قبل رفع شود. بنابراین احتمال فروکش قیمت‌ها در میان‌مدت و بلندمدت با رشد عرضه وجود دارد.

جهش تقاضای صادراتی در پی نوسان ارزی

بنابر آمار حدود 70 تا 80‌درصد زعفران کشور صادر می‌شود. اختصاص سهم قابل‌توجهی از محصول تولیدی به صادرات باعث می‌شود تا نوسان نرخ ارز بر تقاضای سرمایه‌‌‌ای برای زعفران اثرگذار شود. درواقع افزایش نرخ ارز رسمی در کشور، میزان درآمد ریالی صادرات زعفران را افزایش داده است، بنابراین صادرکنندگان بیشتری به قصد کسب سود وارد بازار گواهی سپرده زعفران می‌‌‌شوند که این موضوع نیز محرک قیمت‌ها در رینگ گواهی طلای سرخ خواهد بود.  در عین حال در پی ایجاد جریان افزایشی در بازار آزاد ارز و در واقع کاهش ارزش پول ملی، سرمایه‌‌‌های سرگردان با هدف در امان ماندن از اثرات تورمی روانه بازارهای مختلف مالی و کالایی می‌شود. در این میان جایگاه سرمایه‌‌‌ای زعفران باعث می‌شود تا رینگ گواهی طلای سرخ نیز مقصد بخشی از نقدینگی سرگردان باشد و با رشد قیمت همراه شود.