Untitled-7 copy

قیمت‌‌‌ سنگ‌آهن در روز دوشنبه 19فوریه به دلیل اینکه معامله‌‌‌گران پس از افزایش سهام و کاهش حاشیه‌‌‌های فولادی با امید به افزایش تقاضا در چین پس از تعطیلات یک‌هفته‌‌‌ای سال نو چینی، موضع محتاطانه‌‌‌ای اتخاذ کردند، کاهش یافت و از این‌رو پرمعامله‌‌‌ترین قرارداد سنگ‌آهن ماه مه در بورس‌کالای دالیان چین نسبت به اوایل جلسه تغییر مسیر داد و معاملات روزانه را با 0.52‌درصد کاهش با رقم 951.5یوآن معادل 132دلار به ازای هر تن به پایان رساند. همچنین سنگ‌آهن معیار ماه مارس در بورس سنگاپور با 2.91‌درصد کاهش به 127.45دلار به ازای هر تن رسید که بخشی از آن به دلیل محو شدن شرط کاهش زودهنگام نرخ‌های آمریکا در بحبوحه قیمت‌های تولیدکننده ایالات‌متحده در ژانویه قوی‌‌‌تر از حد انتظار بود. معیار سنگاپور پس از آنکه در تعطیلات سال نو چینی بورس‌‌‌های چین بسته شدند، بیش از 3‌درصد افزایش یافت و بعد از آن کاهشی شد. این کاهش شدید قیمت خارج از انتظار بود؛ چراکه کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند قیمت‌ها تثبیت خواهد شد. از طرفی افت شدید در بازار زغال‌سنگ ممکن است به اعتماد بازار  ضربه بزند و قیمت سنگ‌معدن را نیز کاهشی کند.

داده‌‌‌های موسسه مشاوره Mysteel نشان می‌دهد که موجودی سنگ‌آهن در بنادر اصلی چین مورد بررسی قرار گرفت و طی تعطیلات حدود 4‌درصد افزایش یافت و تا روز 18فوریه به 136.76میلیون تن رسید، در حالی که سودآوری در میان کارخانه‌‌‌های بررسی‌‌‌شده به 25.54‌درصد کاهش یافت. قیمت سنگ معدن دالیان در اوایل روز 19فوریه افزایش یافت که به دلیل چشم‌‌‌انداز محرک‌‌‌های بیشتر پس از این است که لی چیانگ، نخست‌وزیر چین روز یکشنبه از ادارات زیرمجموعه کابینه خواست تا برای افزایش اعتماد و انتظارات عمومی کار بیشتری انجام دهند. پس از اینکه برخی کارخانه‌‌‌های فولاد در هبی، شمال چین و شاندونگ، شرق چین قیمت‌های تهیه کک خود را از روز دوشنبه بین 100 تا 110یوآن در هر تن کاهش دادند، سایر مواد فولادسازی در DCE نیز متضرر شدند. بنابراین قیمت زغال‌سنگ کک و کک به ترتیب 4.6‌درصد و 3.2‌درصد کاهش یافت.

معیارهای فولاد در بورس آتی شانگهای متفاوت بود. میلگرد 1.07درصد و کویل نورد گرم 0.88‌درصد کاهش یافت، در حالی که مفتول 0.52‌درصد و فولاد ضد زنگ 0.55‌درصد افزایش یافت. بررسی قیمت سنگ‌آهن در بورس فلزات لندن طی روز سه‌‌‌شنبه 20فوریه نشان می‌دهد که سنگ‌آهن در کانال افزایشی قرار گرفته و به 129.5دلار به ازای هر تن رسیده است. سنگ‌آهن از ابتدای سال 2024 تاکنون حدود 9.12‌درصد با کاهش قیمت همراه بوده است. همچنین بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد سنگ‌آهن در ماه مه سال 2021 به بیشترین قیمت رسیده و در کانال 229.50دلار به ازای هر تن قرار گرفت.