به گزارش خبرگزاری مهر، شفافیت اقتصادی برای ردیابی و نظارت دقیق بر عملکرد شرکت‌ها، به‌خصوص در حوزه تامین مواد اولیه تولید، از اهمیت زیادی برخوردار است، به گونه‌‌‌ای که اگر شفافیت دقیقی در حوزه آمار و اطلاعات تولید و فروش کالاهای تولیدی در دسترس نباشد، قطعا امکان مدیریت و تنظیم بهینه بازارها از سوی سیاستگذاران وجود نخواهد داشت. اما اقتصاد ایران در زمینه شفافیت مبادلات کالایی در کشور، چالشی ندارد؛ چراکه اطلاعات به‌روز و لحظه‌‌‌ای مبادلات کالاها، آن هم به صورت دقیق به‌واسطه بورس‌کالا در اختیار سیاستگذاران قرار دارد. به عبارت بهتر، امروز متولیان بازارها به‌سادگی می‌‌‌توانند شرایط بازار تحت مدیریت خود، از جمله در حوزه فلزات آهنی و غیر‌آهنی، پتروشیمی و فرآورده‌‌‌های نفتی را رصد کرده و از بروز التهاب احتمالی ناشی از کمبود عرضه یک کالا جلوگیری کنند. روح‌الله عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در این باره گفت: بورس‌کالا محلی مطمئن و شفاف برای معامله انواع محصولات و مواد اولیه تولید است و این بستر، جایگاه واقعی خود را در بازار سرمایه و اقتصاد کلان کشور به دست آورده است.

عباسپور افزود: بورس‌کالا امروز از طریق سامانه‌‌‌های خود و به عبارتی به کمک نظارت‌‌‌های نوین، این امکان را به سیاستگذار می‌دهد که اگر کمبودی در بازار برای عرضه یا واردات وجود دارد، قبل از وقوع آن کمبود و التهاب در بازار، سیاستگذاران را مطلع کند تا آنها در کوتاه‌‌‌ترین زمان ممکن نسبت به تنظیم بهینه بازار و رشد عرضه‌‌‌ها تصمیم‌گیری کنند.سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، شفافیت اطلاعات را از ویژگی‌‌‌های مهم بورس‌کالا عنوان کرد و گفت: بورس‌کالا محلی شفاف و قابل اعتماد برای ورود فعالان صنعت و بخش تولید است، چراکه وقتی شفافیت لازم در بازار کالاها ایجاد می‌شود، تولیدکننده و سرمایه‌گذار با چشم باز و قابل برنامه‌‌‌ریزی در این بخش تولید و فروش، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

نماینده مردم بوئین‌زهرا در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اطلاعاتی که بورس‌کالا در نقش نظارتی و اطلاع‌رسانی خود ارائه می‌دهد، شرایط تولید و بهبود عملکرد شرکت‌ها و همچنین بهبود وضعیت مصرف‌کنندگان کالاها را تضمین می‌کند. عباسپور اضافه کرد: سازوکار بورس‌کالا با نظارت نوین می‌‌‌تواند به مهار تورم و رشد تولید در کشور کمک کند و این شفافیت را ایجاد کند که سیاستگذار با آگاهی لازم و به‌روز، تصمیم‌گیری کند تا بازار یک محصول در آینده دچار مشکل و کمبود نشود.

وی در پایان رشد نقدینگی را از مشکلات کشور و از عوامل موثر بر افزایش تورم دانست و عنوان کرد: بورس‌کالا علاوه بر ظرفیت شفافیت و رقابتی که برای تولیدکنندگان کالاها فراهم می‌کند در حوزه بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری نیز موجب جمع‌آوری نقدینگی در جامعه می‌شود که این امر باعث مهار تورم شده و اثرات خوبی برای اقتصاد کشور به دنبال دارد. طی ماه‌‌‌های گذشته معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بازار مالی بورس‌کالا راه‌اندازی شده که با استقبالی بی‌نظیر از اسفند سال گذشته تاکنون نزدیک به ۲هزار و ۱۰۰کیلوگرم طلا به ارزش ۶.۸همت معامله شده است. این مقدار معامله معادل ۲۸۲‌هزار قطعه سکه بهار آزادی است. به بیان دیگر، این حجم نقدینگی به جای ورود به بازار سنتی وارد بازار مالی بورس‌کالا شده و به آرامش بازار طلا کمک کرده است.