به گزارش «کالاخبر»، سید جواد جهرمی در مراسم افتتاح خزانه شمش طلای بانک‌سپه اظهار کرد: از ابتدای راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا تاکنون بیش از ۲تن شمش مورد معامله قرار گرفته و تنها ۱۷کیلوگرم شمش طلا از انبارهای پذیرفته‌شده نزد بورس‌کالا طبق درخواست خریداران تحویل آنها شده است. این موضوع در وهله نخست اعتماد مردم به سازوکار بازار سرمایه و امنیت سرمایه‌گذاری آنها را نشان می‌دهد.

وی افزود: روند معاملات گواهی شمش طلا بیانگر آن است که عموما مردم برای حفظ ارزش سرمایه خود در بازار طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند و به پشتوانه قوانین و کارکردهای مطلوب بازار سرمایه به معاملات گواهی شمش طلا اعتماد کرده‌اند و بدون تحمل ریسک‌های سنتی بازار طلا، وارد بازار گواهی شده‌اند.

گواهی شمش طلا حاصل دو سال کار مطالعاتی

مدیرعامل بورس‌کالای ایران گفت: بازار گواهی سپرده شمش طلا برای آنکه راه‌اندازی شود، دو سال پشتوانه علمی و مطالعاتی دارد، به طوری فرآیند‌های انبارداری در بازارهای بین‌المللی، از جمله بورس فلزات لندن، به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت و این موارد متناسب با شرایط و نیازهای کشور بومی‌سازی شد.

جهرمی ادامه داد: کلیه سامانه‌های فعال در حوزه معاملات، پس از معاملات، تسویه و تحویل و ارتباط آن با سیستم بانکی، بومی‌‌‌سازی و توسط بورس‌کالای ایران راه‌اندازی شده است که این موضوع یکی از مزیت‌های بزرگ اجرای این طرح محسوب می‌شود.

ورود به بازار امن طلا با سرمایه‌های خرد

مدیرعامل بورس‌کالای ایران با بیان اینکه همه مردم با سرمایه‌های خرد و در حدود ۳۲۰‌هزار تومان می‌توانند وارد بازار گواهی شمش طلا شوند، عنوان کرد: امروز بیش از ۳۰۰‌هزار نفر به طور مستقیم یا از طریق صندوق‌های طلا وارد معاملات گواهی شمش طلا شده‌اند که نشان می‌دهد این بازار در حال رشد است و در آینده افراد بیشتری به این معاملات می‌پیوندند.

جهرمی گفت: ظرفیت خزانه‌های شمش طلا در بورس‌کالا با افتتاح خزانه بانک سپه به بیش از ۵.۳تن رسید و باید با حضور بخش‌های مختلف اعم از معادن طلای دولتی و بخش خصوصی، واردکنندگان، تجار و همه ذی‌نفعان بازار طلا نسبت به تامین شمش طلا در این خزانه‌ها اقدام کنیم تا عرضه مناسب و مستمری داشته باشیم.

وی اظهار کرد: در حوزه معاملات طلا در بورس‌کالای ایران، طرح‌های توسعه‌ای دیگری نیز در دست اقدام است، به گونه‌ای که در گام‌های بعدی، ابزارهای جدید دیگری رونمایی خواهد شد. مدیرعامل بورس‌کالای ایران در خصوص‌‌‌ عبور حجم معاملات شمش طلا از ۲تن گفت: این میزان طلای معامله‌شده در بورس‌کالا معادل ۲۷۷‌هزار قطعه سکه بهار آزادی است که با توجه به ارزش ۶.۷همتی ارزش این معاملات، این حجم نقدینگی سرگردان جذب گواهی شمش طلا شده و این فرآیند کمک شایانی به تعادل و آرامش بازار سکه طلا کرده است. جهرمی اظهار کرد: این پتانسیل وجود دارد که نقدینگی جذب‌شده به این بازار تا پایان سال به ۲۰همت برسد. بنابراین اگر زیرساخت‌ها به شکل مناسب فراهم شود و بتوانیم عرضه‌ها را به صورت مستمر ادامه دهیم، می‌توانیم تا آخر سال این بازار را توسعه دهیم و ۲۰همت نقدینگی از بازار جذب کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از اولویت‌های مهم بورس‌کالا، بازار طلا و توسعه این معاملات است تا به شکل مطلوب پاسخگوی نیاز قدیمی همه مردم و سرمایه‌گذاران در بستری امن، شفاف، آسان و جذاب باشیم.