یک تاجر بین‌المللی در گفت‌‌‌وگو با منابع پلتس، از تثبیت قیمت‌ها در معاملات سنگ‌‌‌آهن دریایی آسیا به دلیل تعطیلات روز کارگر در چین خبر داد. در این شرایط سایر مشتریان آسیایی سنگ‌‌‌آهن ترجیح می‌دهند تا بازگشت خریداران چینی و واضح‌شدن چشم‌انداز بازار از خرید اجتناب کنند.

زغال‌‌‌سنگ متالورژیک استرالیا فوب این کشور و تحویل بنادر شمالی چین نیز ظرف روزهای ابتدایی ماه مه در مسیر کاهش نرخ قدم برداشت. به این ترتیب پلتس، پریمیوم زغال متالورژیک استرالیا فوب این کشور را برای روز دوم ماه مه با ثبت کاهش روزانه ۵/ ۲دلاری برابر ۲۲۹دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. همچنین پلتس، پریمیوم آن تحویل بنادر چین را با ثبت کاهش روزانه ۵/ ۲دلاری برابر ۲۴۲دلار و ۵۰سنت ارزیابی کرد.

به گفته پلتس، خریداران هندی منتظر اصلاح بیشتر قیمت زغال‌سنگ هستند. احتمالا باران‌‌‌های موسمی هند در هفته‌‌‌های پیش‌‌‌رو آغاز می‌شود و به این ترتیب فولادسازان هندی پیش از آنکه بتوانند محموله زغال موردنیاز خود را خریداری کنند، با شروع باران و تعویق اجباری خرید مواجه می‌‌‌شوند.

نرخ زغال متالورژیک تحویل بنادر چین نیز همراستا با افت بهای این محصول فوب استرالیا کاهش یافت. یک‌فولادساز بزرگ چینی گفت که قیمت‌های زغال‌‌‌سنگ داخلی چین هنوز به کف نرخ نرسیده و انتظار می‌رود که پس از تعطیلات کاهش بیشتری داشته باشد. این موضوع می‌‌‌تواند تضعیف‌‌‌کننده بهای زغال وارداتی به چین پس از اتمام تعطیلات روز کارگر در این کشور باشد.