آرامش شکننده در بازار فولاد

سنگ‌آهن

هفته گذشته قیمت سنگ‌آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از ۲/ ۶۵ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر آخر هفته قبل به ۴۵/ ۶۶ دلار رسید. تا اواسط هفته قیمت نوساناتی داشت و آخر هفته به ثبات رسید.کنترل‌های زیست محیطی در برخی نقاط چین جدی تر شده و ظاهرا برخی از کارخانه‌ها باید تولید را تا ۵۰ درصد کاهش دهند. این امر تولید فولاد خام چین را به‌طور میانگین ۳۰ تا ۷۰ هزار تن در روز کاهش می‌دهد که معادل ۲ تا ۳درصد کل تولید چین است. از این رو مصرف‌کننده‌های سنگ‌آهن خیلی محتاط‌تر شدند و تنها برای رفع نیاز فوری خود‌ سنگ‌آهن خریداری کردند.در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران قیمت‌ها صعودی بود. آخرین متوسط قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته ۲۰ سنت رشد داشته به ۷/ ۳۱ دلار در هر تن فوب رسید. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز به همین میزان بهبود داشته ۷۴/ ۲۷ دلار در هر تن فوب شد.

قراضه

آخرین قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی به ترکیه پایان هفته حدود ۳۲۷ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ثبت شد که نسبت به هفته قبل حدود ۹ دلار افت داشت. فعالان بازار معتقدند هنوز بازار به کف قیمت نرسیده و با توجه به پیش‌بینی افت تقاضای خریداران در ترکیه انتظار می‌رود هفته‌های آتی قیمت قراضه کاهش یابد.در بازار داخلی ژاپن متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ پنج دلار نسبت به هفته قبل رشد داشته ۳۰۷ تا ۳۲۰ دلار در هر تن ثبت شد.در خاور دور قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۳۵۰ تا ۳۵۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا بود. قراضه خرد شده آمریکا نیز ۳۶۰ تا ۳۶۵ دلار هر تن سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا بود.کره جنوبی نیز سه هفته‌ای شده که از ژاپن قراضه خریداری نکرده چون موجودی کافی دارد.

بیلت

بیلت صادراتی چین ۵ دلار رشد هفتگی داشته ۵۲۵ دلار در هر تن فوب شنیده شد. قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۱۰ دلار بالاتر رفته ۵۵۳ دلار در هر تن درب کارخانه شده که از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون بالاترین قیمت بوده است.بیلت صادراتی سی‌آی‌اس ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار هر تن فوب شنیده شد که نسبت به هفته قبل که ۴۹۵ تا ۵۱۰ دلار بود رشد جزئی داشت. غیبت احتمالی ایران در بازار صادرات به عرضه‌کننده‌های سی‌آی‌اس انگیزه داده قیمت‌ها را بالا نگه دارند. البته تقاضای میلگرد در بازارهای اصلی از جمله ترکیه ضعیف است از این رو خریدارها به دنبال قیمت‌های کمتر هستند.

مقاطع

هفته گذشته قیمت پیشنهادی میلگرد صادراتی چین در ۵۵۰ تا ۵۶۵ دلار در هر تن فوب در ثبات بود و قیمت مورد نظر خریداران از ۵۴۵ دلار بالاتر نرفت. در بازار داخلی میلگرد چین قیمت ۵۹۱ تا ۶۱۳ دلار در هر تن درب کارخانه بود که نسبت به هفته قبل که حداکثر ۶۰۹ دلار بود رشد داشت.قیمت میلگرد صادراتی ترکیه ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار هر تن فوب بود و در بازار داخلی آن نیز میلگرد ۵۴۵ تا ۵۵۵ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. آخرین قیمت میلگرد صادراتی سی‌آی‌اس هفته گذشته ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار هر تن فوب و در ثبات بود. در بازار داخلی آمریکا نیز میلگرد حدود ۶۹۸ دلار هر شورت تن بدون تغییر ماند.

ورق

افت تقاضای داخلی و صادراتی قیمت ورق گرم صادراتی چین را هفته گذشته کمی پایین آورد و از ۵۸۰ تا ۵۸۵ دلار هفته قبل به ۵۷۵ تا ۵۸۰ دلار در هر تن فوب رسید. اخبار کاهش تولید به دلیل آلودگی هوا قیمت را در بازار داخلی چین بالا برده و قیمت در نقاط مختلف بین ۶۱۴ تا ۶۳۰ دلار در هر تن درب کارخانه ثبت شد در حالی که هفته قبل تا ۵۸۰ دلار بود.در بازار داخلی ترکیه ورق گرم ۶۲۰ تا ۶۲۵ دلار در هر تن درب کارخانه ثبت شد. قیمت پیشنهادی صادراتی ۶۲۰ دلار در هر تن فوب بود.ورق گرم صادراتی سی‌آی‌اس در ۵۶۲ دلار در هر تن فوب ثابت ماند. قیمت ورق گرم در آمریکا ۷ دلار افت داشته ۹۱۰ دلار در هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم یک یورو بالا رفته ۵۶۶ یورو هر تن درب کارخانه شد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس